2017. június 4-én, a Real Madrid–Juventus Bajnokok Ligája-döntő után egy nappal doppingminta érkezett egy laboratóriumba az ausztriai Seibersdorfba. A kódszáma 3324822 volt. Walesből küldtek 110 milliliter vizeletet.
Egy hónappal később a laboratórium vezető helyettese jelentést küldött az Európai Labdarúgó-szövetségek (UEFA). Az osztrákok elemezték a mintát, majd azt állapították meg, hogy fájdalomcsillapítás mellett gyulladáscsökkentő hatású dexametazon nyomaira is bukkantak. Ez növeli a kognitív funkciókat (pl. észlelés, döntés, figyelem, problémamegoldás), a koncentrációt, és euforikus hatása is lehet – de ami a legfontosabb, hogy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) által közzétett tiltott szerek listáján szerepel!
Kiderült, hogy a vizeletminta Sergio Ramosé, a Real Madrid és a spanyol labdarúgó-válogatott kapitányáé. Az eset sohasem került nyilvánosságra (legalábbis eddig). Nem indítottak eljárást sem a játékos, sem a klub orvosai ellen. Valójában az UEFA a szőnyeg alá söpörte az ügyet.
Két nappal a jelentés megérkezése után az UEFA doppingellenes szervezetének egyik tagja felvette a kapcsolatot Ramosszal, hogy magyarázatot kérjen. A védő válaszolt is, csupán négy sort írt. Azt írta, hogy az egyik csapatorvos a döntő előtti napon kezelte őt. Csatoltan küldtek egy orvosi jelentést is, a rutinos futballista pedig hozzátette, reméli, ez majd teljesen tisztázza a helyzetet.
A WADA-nak világos szabályai vannak a dexametazon használatára vonatkozóan. Tulajdonképpen engedik a használatát, de az orvosnak a doppingvizsgálaton jelentenie kell. Ha a doktor elmulasztja a jelentést, és nyomokban dexametazont találnak egy játékos vizeletében, előkerül a doppinggyanú, így a következő lépés a doppingvizsgálat megindítása.
A probléma az volt, hogy ahhoz a bizonyos 3324822-es mintához mellékelt dokumentumban – amelyben az elmúlt hét napban használt gyógyszerek szerepeltek – nem volt említés dexametazonról.
Ramosnak a BL-döntő előtti napon 1.2 milliliternyi betametazont kellett volna kapnia az orvosi jelentés szerint. Egyébként – csakúgy, mint a dexametazon – a betametazon is a WADA tiltólistáján szerepel, annak használatát is jelenteni kell.
Az UEFA jelentése megállapítja, hogy Ramos Cardiffban, június 3-án (a BL-döntő napján) este 10.38-kor megjelent a doppingvizsgálaton a Juventus elleni finálét követően. A vizsgálat körülbelül két órán keresztül tartott, vért is vettek tőle.
A csapatorvos, dr. A. traumatológus – aki egyben a spanyol rögbiválogatott orvosa – kísérte végig a procedúrán Ramost, akivel együtt alá is írták a doppingellenőrzési formanyomtatványt. A dexametazon kimutatását követően dr. A. elvállalta a bűnbak szerepét. Az UEFA-nak írt jelentése tulajdonképpen egy mea culpa. Az üzenet világos volt: Ramos ártatlan, én, az orvos hibáztam.
Az orvos úgy fogalmazott, hogy Ramos krónikus betegségben szenvedett, ezért dexametazont adott neki egy nappal a BL-döntő előtt a bal vállába és a bal térdébe. Holott az űrlapon betametazon szerepelt, tehát elírta – legalábbis állítása szerint.
A klub szerint az a tény, hogy a döntőt követő jelentésben rossz szer lett leírva, az eufória miatt következett be, hiszen a blancók mégiscsak történelmi BL-győzelmet arattak. Dr. A. szerint a nagy örömmámor miatt emberi hiba történt, ez érthető az ilyen euforikus állapotban. Azt írta, sohasem akarták megsérteni a doppingellenes szabályokat.
Az orvosi jelentést nyilvánvalóan jól fogadta az UEFA doppingellenes csoportja. A Sergio Ramosnak és a Real Madridnak küldött válasz szerint a szövetség konzultált egy szakértővel, aki megerősítette, két 1.2 milliliteres dexametazon-tartalmú intravénás injekció nagyjából egyenértékű dexametazon-koncentrációt eredményez, mint amit a játékos vizeletében kimutattak . Az európai szövetség tehát elfogadta a klub magyarázatát, akceptálták, hogy adminisztrációs hiba történhetett.
Ezzel az UEFA lezártnak tekinti az ügyet. Arra kérték Ramosékat, hogy máskor legyenek óvatosabbak, amikor gyógyszeres kezelésekről szóló nyilatkozatot töltenek ki.
VAN EGY MÁSIK TÖRTÉNET IS
2017. február 1-jén két doppingellenőr látogatott el Madridba, hogy előre be nem jelentett teszteket végezzen tíz Real-játékoson. Két héttel később két levél érkezett a klubhoz. Egy José Angel Sánchez igazgatónak, egy pedig Cristiano Ronaldónak.
A leírtak szerint a portugál sztár panaszkodott, hogy mindig őt választják ki ilyen-olyan különböző tesztekre. A jelentés szerint, mikor másodjára szúrták meg az aranylabdás támadót, ismét elégedetlenséget mutatott, ami pedig feszültséget okozott – legalábbis ezt állítja az UEFA által kiküldött ellenőr.
Toni Kroostól is vért vettek, majd a Real Madrid ezután még nyolc játékosától vett vért, az illetékesek ezt adták át az ellenőröknek. Tehát ők választották ki a maradék játékosokat, nem pedig az UEFA. A szövetség kivételesen elfogadta ezt – a feszült helyzet miatt.
Az előre be nem jelentett vizsgálatoknak egyébként egyértelmű szabályai vannak. A kluboknak garantálniuk kell, hogy az ellenőrök zavartalanul végezhetik a munkájukat, és maximum háromszor szúrhatnak tűt, hogy megfelelő vénát találjanak. A Real Madrid orvosai tehát nem avatkozhattak volna közbe.
A történtek után az UEFA visszajelzést kért a Real Madridtól. Sánchez azt állította, a szövetség által kijelölt két ellenőr nem megfelelően járt el, szakmai képességeik sem a legjobbak voltak. Cristiano Ronaldót is védelmébe vette, miszerint a portugál tisztelettudó volt, nem a teszt miatt panaszkodott, hanem azért, mert többször is megszúrták.
Az esetnek aztán nem volt következménye.
ÉS MEGINT SERGIO RAMOS
Egy további dokumentumban, amely a Spanyol Doppingellenes Szervezet (AEPSAD) birtokában van, ismét Sergio Ramos a főszereplő.
Idén április 15-én a Real Madrid a Málaga ellen lépett pályára, 2–1-re nyert a La Ligában. A találkozó után egy ellenőr doppingvizsgálatra rendelte be Ramost, aki megkérdezte, lezuhanyozhat-e a vizeletminta adása előtt. Azt mondta, a csapattársai várnak rá, minél hamarabb vissza szeretnének repülni Madridba. Az ellenőr azt írja a jelentésében, hogy megtiltotta a zuhanyzást Ramosnak, aki annak ellenére lezuhanyzott. Ez hatással lehet a vizeletmintára is, a védő ezzel megsértette a szabályokat.
A lehetséges szankciók súlyosak. A klubot akár 300 ezer euróra megbüntethetik, vagy akár pontlevonással is sújthatják, sőt, még eltiltás is járhat a játékosnak.
A több európai újságot tömörítő oknyomozó közösség (European Investigative Collaborations, EIC) megadta a lehetőséget a Real Madridnak és Sergio Ramosnak, hogy kommentálja az ügyet, ám eddig nem érkezett válasz. Miután a Spiegel péntek este közzétette a szivárogtatást, a spanyol klub azonnal közleményt adott ki, miszerint Ramos sohasem sértette meg a doppingellenes szabályokat, az ügyet – mint fentebb említettük – az UEFA lezártnak tekinti.