Két korszakos egyéniség, két fazonszabász, két, a hagyományos értelemben is játékos futballista léphet le az európai klubfutball porondjáról – épp akkor, amikor az leginkább a reflektorfényben van. A két lábon járó FC Barcelona, Xavier Hernández Creus, minden katalán Xavija a BL-finálé után biztosan a katari al-Szaddban folytatja pályafutását, míg a flegmatikusság olasz megtestesítője, Andrea Pirlo szinte bizonyosan búcsút int a Juventusnak, és valószínűleg a tengerentúlra igazol. A spanyol 35, az olasz 36 éves, és ugyan egy pályafutás sem tart örökké, mégis leszögezhető, veterán koruk ellenére űrt hagynak maguk mögött – nem csak a pálya közepén.
Xavi búcsúztatása
A neves angol szakíró, Michael Cox írta Pirlóról néhány éve az ESPN-en, hogy nemzedékének óriása. „Hogy ő generációja legjobb játékosa? Nem igazán, de ő a legfontosabb.” Cox gondolatát pedig kiterjeszthetjük – spanyol megközelítéssel feltétlenül – Xavira. Lehetetlen megmondani, hogy az elmúlt bő egy évtizedben Pirlo volt-e fontosabb az olasz labdarúgás vagy Xavi a spanyol számára. Mindkét ország futballja esetében igazodási pontok.
Különböző ívű pályát futottak be, különböző módon. Mégis nagyon sok a közös vonás, a találkozási pont. Mindketten megnyertek gyakorlatilag minden nagy trófeát, világbajnokok, Bajnokok Ligája-győztesek, trófeák sorát kaparintották meg. Válogatott és klubszinten egyaránt óriási megbecsülésre tettek szert, egyikőjük sem hangos természetéről híres, ám egyaránt eljutottak oda, hogy viselték a válogatott csapatkapitányi karszalagját. S ami talán minden kézzelfoghatónál jobban összefűzi őket: a tökéletes technika, a zseniális passzok, a mesteri indítások, a játék legmagasabb fokú szervezési készsége, a középpálya uralma.
Xavi gólja a Juventus ellen (2003, Barcelona–Juventus 1–2, 4:00-tól)
Talán nem is sejtjük, de e jellegzetességjegyek visszavezethetők egy közös személyre: Pep Guardiolára. Xavi esetében a focirajongóknak nem kell különösebben ecsetelni, hogy a jelenlegi katalán karmester a korábbi szellemi örököse volt a barcelonai középpályán. Ám Pirlo játékára is nagy hatást gyakorolt a Barca korábbi, a Bayern jelenlegi edzője, aki furcsamód 2001-ben épp úgy került a Bresciához, hogy az addig kölcsönben ott szereplő Pirlót kellett pótolnia.
„Pep Guardiolát – felelte néhány éve Pirlo arra a kérdésre, hogy kit tart a „maestrójának”. – Ebben a szerepkörben ő volt egy minta. Vagy inkább a minta: a játék olvasása, a nyugodtsága, a passzolása. Hála neki a Barcelona most a legkönnyedébb csapat Európában. Lenyűgöző a sebesség, amellyel a katalánok járatják a labdát.”
Már-már filozofikus hangnemben az olaszok Bocelli utáni leghíresebb Andreája így írt önéletrajzi könyvében posztjáról. „Kicsit olyan vagyok a pályán, mint a vándorló cigány. Egy középpályás folyamatosan keresi a kitörési pontokat, hogy kiszabaduljon a fojtogató árnyékok közül. Csak pár négyzetméterem van, hogy az legyek, aki. Ez a talpalatnyi hely, ahol kiteljesedhetek: átvenni a labdát és továbbítani a csapattárshoz, aki gólt szerez. Nevezhetjük asszisztnak is – ez az én utam a teljes boldogsághoz.”
Pedig, mint sok nagy pályafutás, Pirlóé sem úgy indult, hogy azokból egyenesen következőek legyenek a ma már annyira jellemző becenevek, mint a Mérnök, a Metronóm, a Mozart vagy szimplán a Professzor. Miután a lombardiai születésű labdarúgó 1995-ben, minden idők legfiatalabb bresciai játékosaként, 16 évesen bemutatkozott az élvonalban, általában támadóként kapott lehetőséget. A fiatal tehetségre gyorsan lecsapott az Inter, és Pirlo a 2000-es U21-es Eb-n – klasszikus 10-es szerepkörben játszva – győzelemig vezette az övéit.
Rekordot jelentő 46 alkalommal szerepelt az U21-esek között, ám az Internél nem jött össze az áttörés, nem tudta tehetségét kibontakoztatni. 2001-ben kölcsönben visszakerült a Bresciába, és ugyan csak fél évet töltött újra nevelőegyüttesében, az rendkívül meghatározó volt a jövőre nézve. Egyrészt a fehér-kékeknél együtt szerepelhetett gyerekkori bálványával, Roberto Baggióval, másrészt épp az ő jelenléte miatt Carlo Mazzone edző a középpályán az addiginál sokkal mélyebben, szervezői feladatokkal küldte pályára.
Válogatás Pirlo tíz legszebb szabadrúgásából
A húzás bejött: a kis Brescia szárnyalt, a rossz kezdés után a hetedik helyre ért fel a bajnokságban, Pirlo remekelt, a Milan pedig „kimenekítette” őt az Interből. A nerazzurri prominens vezetői később évekig foghatták a fejüket, amiért oly' könnyedén lemondtak Pirlóról, hiszen Carlo Ancelotti kezei alatt nemzetközi szinten is klasszissá érett, az edző tökéletesen találta meg a helyét a rombusz hátsó végpontjában. A borkedvelő középpályás pedig kedvenc nedűjéhez hasonlóan az idő múlásával egyre nemesebb lett, jöttek a BL-címek, a calciopoli árnyékában kicsit váratlan vb-cím, majd amikor már mindenki azt hitte, leszálló ágba került, a Juventusban következett be a kiteljesedés.
Baggio amúgy Guardiolához hasonlóan közös pont Pirlo és Xavi karrierjében, igaz, inkább csak technikai szempontból. Az aranylabdás 2004-es válogatottbeli búcsúmeccsén találkoztak ugyanis először nemzetközi szinten.
Xavi akkor már egy ideje alapember volt a Barcelonában, és a mára legendássá vált középpályás az aktuális szezon elejéig az is maradt, Ivan Rakitic érkezése után viszont már nem számított stabil kezdőjátékosnak, de Luis Enrique a fontosabb meccseken mindig az első cserék között számolt vele. A szakember nem véletlenül kérte meg, hogy a csalódást keltő 2013–2014-es idény után vállaljon el még egy évet a Barcelonában, amelynél a pályán és azon kívül is fontos szerepet töltött be.
A katalánok csapatkapitánya 1991 óta tartozik a Barcelona kötelékébe. Huszonnégy év hosszú idő, huszonnégy éven keresztül nem lehet a csúcson lenni, ez alól Xavi sem kivétel. Legnagyobb sikereit, legjobb formáját – Pirlóhoz hasonlóan – pályafutása második szakaszában, Pep Guardiola érkezését követően, 28. életévének betöltése után érte el.
2000. szept. 23. | Olaszország–Spanyolország (olimpiai negyeddöntő) 0–1 |
2004. okt. 20. | Milan–Barcelona (Bajnokok Ligája-csoportmérkőzés) 1–0 |
2004. nov. 2. | Barcelona–Milan (Bajnokok Ligája-csoportmérkőzés) 2–1 |
2012. jún.10. | Spanyolország–Olaszország (Eb-csoportmérkőzés) 1–1 |
2012. júl. 1. | Spanyolország–Olaszország (Eb-döntő) 4–0 |
2013. jún. 27. | Spanyolország–Olaszország (Konföderációs Kupa-elődöntő) 0–0 |
Pirlo sem volt nagy vándormadár (az utóbbi 14 évben két csapatban játszott), Xavi viszont joggal klubikon. A Barcelona akadémiáján, a La Masián nevelkedett, kis képzavarral élve, ereiben nemcsak gránátvörös, kék vér is csörgedez. Kívülről-belülről ismeri a klubot, magában hordozza a Barca DNS-ét. Első nagy sikerét a spanyol korosztályos válogatottal érte el, amellyel 1999-ben megnyerte az U20-as világbajnokságot, majd egy évvel később ezüstérmet szerzett a sydneyi olimpián. A nemzeti csapatban a felnőttek között 2000-ben debütált, és több mint 130-szor öltötte magára a címeres mezt, ezzel Iker Casillas mögött második a spanyol örökrangsorban.
Alapembere, meghatározó tagja volt annak az aranykorát élő spanyol válogatottnak, amely 2008-ban és 2012-ben is megnyerte az Európa-bajnokságot, míg 2010-ben Dél-Afrikában elhódította a vb-aranyat. Ez utóbbi tornán 91 százalékos passzpontossággal zárt Xavi, ami kimagasló teljesítmény, nála mégis állandó jellemzővé vált az utolsó évekre.
A Barcelonában 1998 augusztusában, a Mallorca elleni Szuperkupa-mérkőzésen mutatkozott be, méghozzá góllal. A bajnokságban kevesebb mint két hónappal később debütált. 2002-ben először talált be a Real Madridnak, 2004-ben pedig már csapatkapitány-helyettes volt. Egy évre rá az Év játékosa lett Spanyolországban. A 2005-ös esztendőt beárnyékolta, hogy az egyik decemberi edzésen súlyos térdsérülést szenvedett, és – bár négy hónap kihagyás után áprilisban visszatért a pályára – az Arsenal ellen 2–1-re megnyert BL-döntőben végig csak a kispadon ült.
Guardiola 2008-as kinevezése óta tartják a világ egyik legjobb irányító középpályásaként számon, aki nélkül a Barcelona korántsem biztos, hogy sikert sikerre halmozott volna. Sergio Busquetscel és Andrés Iniestával tökéletesen kiegészítették egymást, csúcsformájukban uralták a pálya középső harmadát.
„A Barcelonában a játékosok magukat motiválják. Xavit vagy Iniestát sosem tanítottam futballozni, az edzők ott csak azért vannak, hogy segítő kezet nyújtsanak. Ők húsz éve jól játszanak, a jó játékosok pedig nem az edző miatt játszanak jól, ők nélkülem is kiválóan teljesítenek” – mesélt a különös „barcelonai buborékról” Guardiola, aki szerint Xavi utánozhatatlansága a játék szeretetében rejlik.
„Nem volt olyan nap, amikor azt láttam volna, hogy nem élvezi a játékot. Ha barátságos meccs volt, akkor is mindig pályára lépett, ha sérült, akkor is, vagy a mielőbbi visszatérésen dolgozott. Ő a leginkább amatőr játékos, akit ismerek, és ezért vált a lehetséges legprofibbá. A futball szeretete azt jelenti, amit ez az ember művel” – nyilatkozta az edző, akinek nem titkoltan meghosszabbított keze volt a pályán Xavi.
Xavi nem szerzett annyi gólt, mint Frank Lampard a Chelsea-ben, nem futballozott olyan látványosan, mint Zinedine Zidane a Real Madridban, de szinte egyedül tudta szabályozni a mérkőzések iramát, valamint nagyon értett a társak kiszolgálásához. Pirlo és Paul Scholes mellett az elmúlt 15 évben leginkább ő közelítette meg a tökéletes mélységi irányító fogalmát.
Emlékezetes előkészítések sora fűződik a nevéhez. A 2008-as Európa-bajnokság döntőjében egy, a négy évvel későbbi fináléban két gólpasszt adott. A 2009-es BL-döntőben Lionel Messi, a 2011-esben Pedro találatát készítette elő. Harmadik Bajnokok Ligája-sikere után a klubvilágbajnokság döntőjében ismét Messit szolgálta ki, míg a 2012-es Király-kupa-fináléban Pedro váltotta gólra a passzát. A 2010-es világbajnokság elődöntőjében ő ívelte be azt a szögletet, amelyből Carles Puyol vaddisznómódon berobbanva győztes gólt fejelt a németeknek, míg a 2008 májusában rendezett Real Madrid elleni szuperrangadón (6–2) négy asszisztot jegyzett. Huszonnégy trófeát nyert meg nevelőegyesületével, nyolcszor lett spanyol bajnok, háromszor nyerte meg a BL-t, 505 spanyol bajnokin és eddig 172 nemzetközi mérkőzésen lépett pályára – mindegyik klubrekord. Megdolgozott érte.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
Pirlo játékában sosem a kirobbanó dinamika volt a leghangsúlyosabb, így játékát mintha kevésbé viselte volna meg a test kopása, mint Xaviét. (Vagy csak ennyivel erősebb a Barca játékosállománya?) A spanyoltól a legutóbbi két idényben már elmaradtak azok a „gyilkos” passzok, amelyekkel a Barca és a furia roja egy szempillantás alatt átjátszotta az ellenfelek védelmét, a nemzeti csapat 2014-es vb-lebőgése és a Barcelona egy évvel ezelőtti trófeanélkülisége pedig alighanem véglegesítette az elhatározást Xaviban egy új élet megkezdésére. Amikor egészséges volt, Pirlo még ebben a szezonban is a Juventus egyik legfontosabb láncszeme volt, ám az elmúlt hónapok egyértelműen gondolkodásra késztették, és kijelentette, ha nyer csapata a BL-döntőben, biztosan új szakaszt kezd az életében. A német főváros a vb-cím után végképp a legfontosabb várossá válhat karrierjében.
Két, már így is irigylésre méltó karrier a végéhez közeledik, s egyikük szombat estétől még irigyeltebb lesz. Pirlo egy olyan edzővel jutott el a BL-döntőig, aki korábban már lemondott róla. Xavi fontosságát jelzi, úgy jutott el 43 meccsig a szezonban, hogy csak 13-szor volt végig a pályán. A Juventus nem lenne ugyanolyan Pirlo nélkül, ahogy a Barcelona sem Xavi nélkül.
„Nem akarom, hogy a társak csak úgy elviseljenek. Ha érzem, hogy vége, akkor vége lesz!” – mondta korábban Pirlo. Nehéz elképzelni.
PIRLO | XAVI |
Pirlo a 2000-es U21-es Eb döntőjében duplázva a legjobb játékos cím mellett még a torna gólkirályi címét is elhódította. Három gólt szerzett a kontinensviadalon, kettőt tizenegyesből. | A Barcelona a 2005–2006-os szezonban négy hónapon keresztül nélkülözte Xavit. Decemberben az egyik edzésen súlyos térdsérülést szenvedett, melynek következtében csak áprilisban térhetett vissza a pályára, de a BL-döntőben nem játszott, csak a kispadon ült. |
A Pirlo, Baggio játékkapcsolat eredménye a Juventus elleni gól, amit a mai napig emlegetnek Olaszországban: az akkor már veterán „Copfocska” a fiatal társ tért ölelő átadása után passzolt Edwin van der Sar kapujába. | A 2009. május 2-án rendezett Real Madrid–Barcelona (2–6) rangadó örökké emlékezetes marad a futball kedvelői számára. Xavi négy gólpasszt osztott ki a mérkőzésen, amit azóta senki nem tudott megismételni a spanyol bajnokságban. |
A 2005-ös, Liverpool elleni vesztes BL-döntő és a kihagyott 11-es sokáig mély nyomokat hagyott benne. „Többször gondoltam a visszavonulásra, mert Isztambul után semminek nem láttam értelmét. Megfojtott az a döntő. Új betegség ütötte fel a fejét, számos tünettel: Isztambul-szindróma. Nem éreztem magam többé játékosnak, ez őrjítő volt, sőt nem éreztem magam többé férfinak.” | Emberi nagyságát mutatja, hogy Carles Puyollal egyetemben a 2011-es döntő után úgy döntöttek, lemondanak a BL-trófea átvételének jogáról, a májbetegségből felépülő Éric Abidalnak adva lehetőséget. |
A 2006-os vb-döntő legjobbjának választották. Könyvében így írt a 11-eséről: „Felemeltem a tekintetem az égre, és segítséget kértem, mert ha Isten létezik, az nem lehet, hogy francia. Hosszú, mély levegőt vettem. Az a lélegzetvétel az enyém volt, de lehetett volna a kétkezi munkásé, aki el akar készülni a munkával a hó végére, a gazdag üzletemberé, akinek ez nem számít, a tanáré, a tanulóé, a földijeimé, akik egy pillanatra sem hagytak magunkra minket a világbajnokságon, a kellemes milánói signoráé vagy az utcaseprőé a sarkon. Abban a pillanatban mindannyiuké az enyém volt.” | A 2014. január 16-án lebonyolított Getafe elleni Király-kupa-mérkőzésen 700. alkalommal öltötte magára a Barcelona mezét. Azóta további 66 meccsen lépett pályára, és toronymagasan vezeti a katalán klub történetének szereplési örökrangsorát. |
Olyan nagyon ritkán fordul elő, hogy egy játékos megengedheti magának, hogy egy interjúban frissen kinevezett edzőjét bírálja, piszkálja. Pirlo megtehette. Allegri tavalyi kinevezése előtt közvetlenül a La Gazzetta dello Sportnak leszögezte, három évvel korábban Allegri miatt távozott a Milantól, mert ő már csak epizódszereplőként számolt vele. Pirlo három év elteltével joggal jelenthette ki: „Elégedett vagyok, nyertem.” Pirlo nagyságát jelzi, hogy a 2011-es viharos váltást követően mégsem jelentett gondot a közös munka Allegrivel, az edzőét pedig rendszeres csapatba állításával nyilvánosan látta be tévedését. | Azt követően, hogy bejelentette, 24 év után távozik a csapattól, 2015. május 23-án (a Deportivo ellen) utoljára lépett pályára a Camp Nouban bajnoki mérkőzésen. A szurkolók a nevét skandálták, csapattársai az égbe dobálták, a klublegenda pedig nem tudott gátat szabni az érzelmeinek. Hét nappal később az Athletic Bilbao ellen 3–1-re megnyert kupadöntőben szerepelt utoljára hivatalos meccsen a Barcelona stadionjában. Szeretett klubja színeiben tehát az utolsó két hazai meccsén két trófeát emelhetett a magasba. |
ANDREA PIRLO | XAVI (XAVIER HERNÁNDEZ CREUS) |
Születési hely, idő: Flero, 1979. május 19. | Születési hely, idő: Terrassa, 1980. január 25. |
Posztja: középső középpályás | Posztja: középső középpályás |
Klubjai: Brescia (1995–1998), Internazionale (1998–2001), Reggina (1999–2000, kölcsönben), Brescia (2001, kölcsönben), Milan (2001–2011), Juventus (2011– ) | Klubjai: Barcelona B (1997–2000), Barcelona (1998–2015), al-Szadd (2015 júl.– ) |
Válogatottság: 113 mérkőzés/13 gól (2002– ) | Válogatottság: 133 mérkőzés/12 gól (2000–2014) |
Összes élvonalbeli tétmérkőzés a klubjaiban: 675 fellépés/70 gól/76 assziszt* | Összes élvonalbeli tétmérkőzés a klubjában: 741 fellépés/84 gól/164 assziszt* |
Fő eredményei: világbajnok (2006), Európa-bajnoki ezüstérmes (2012), olimpiai bronzérmes (2004), Konföderációs Kupa-bronzérmes (2013), U21-es Európa-bajnok (2000); 2x Bajnokok Ligája-győztes (2003, 2007), klubvilágbajnok (2007), 2x európai Szuperkupa-győztes (2003, 2007), 6x olasz bajnok (2004, 2011–2015), 2x Olasz Kupa-győztes (2003, 2015), 3x olasz Szuperkupa-győztes (2004, 2012, 2013), Serie B-bajnok (1997) | Fő eredményei: világbajnok (2010), 2x Európa-bajnok (2008, 2012), Konföderációs Kupa-ezüstérmes (2013), olimpiai ezüstérmes (2000), U20-as világbajnok (1999), 3x Bajnokok Ligája-győztes (2006, 2009, 2011), 2x klubvilágbajnok (2009, 2011), 2x európai Szuperkupa-győztes (2009, 2011), 8x spanyol bajnok (1999, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013, 2015), 3x Király-kupa-győztes (2009, 2012, 2015), 6x spanyol Szuperkupa-győztes (2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013) |
Fő elismerései, kitüntetései: az U21-es Eb legjobb játékosa és gólkirálya (2000), a világbajnokság álomcsapatának tagja (2006), a vb harmadik legjobb játékosa (2006), a vb legjobb előkészítője (2006), a FIFPro Év csapatának tagja (2006), az ESM Év csapatának tagja (2012), az olasz szaklapok osztályzatai alapján a szezon legjobbja (2012), az Európa-bajnokság álomcsapatának tagja (2012), a szezon legjobb játékosa a Juventusban (2012), az UEFA Év csapatának tagja (2012), a Serie A legjobb előkészítője (2012), 3x a Serie A Év csapatának tagja (2012–2014), 3x az Év játékosa a Serie A-ban (2012–2014), a Konföderációs Kupa álomcsapatának tagja (2013), az Európa-liga Év csapatának tagja (2014), a Milan Hall of Fame tagja, az Olasz Köztársaság Lovagi és Tiszti Érdemrendjének tagja (2004, 2006), a Sport Érdemrend Aranygallérosa (2006) | Fő elismerései, kitüntetései: a spanyol bajnokság legjobb játékosa (2005), az Európa-bajnokság legjobb játékosa (2008), 2x az Európa-bajnokság álomcsapatának tagja (2008, 2012), 5x az UEFA Év csapatának tagja (2008–2012), 6x a FIFPro Év csapatának tagja (2008–2013), a Bajnokok Ligája-döntő legjobb játékosa (2009), az Év középpályása az UEFA-nál (2009), a klubvilágbajnokság harmadik legjobb játékosa (2009), 3x az ESM Év csapatának tagja (2009, 2011, 2012), a világbajnokság álomcsapatának tagja (2010), 3x az Aranylabda-szavazás harmadik helyezettje (2009, 2010, 2011), az Év játékosa a World Soccernél (2010), a klubvilágbajnokság második legjobb játékosa (2011), az Év sportembere Spanyolországban (2009), sport kategóriában spanyol királyi érdemrend (2010), 2x Asztúria hercege-díj (2010, 2012) |
*A gólpasszok forrása a transfermarkt.de. |