Vigyázz, nehogy ezek miatt add fel!

NAGY ZSOLTNAGY ZSOLT
Vágólapra másolva!
2018.05.20. 22:58
Bemutatjuk a három leggyakoribb indokot, amelyek miatt az indulók úgy döntenek, hogy feladják a 100 kilométeres túrát. A jó hír, hogy valamennyire azért mindhárom problémára fel lehet készülni.

A Kinizsi Százast nem kell bemutatni, oldalunk hasábjain is több cikk született már a témában. Ezúttal azokat az indokokat vesszük sorra, amelyek a legsűrűbben vezetnek feladáshoz, és amelyekre előzetesen ajánlott felkészülnie minden indulónak.

1. A lábfej bőrének sérülései:

A problémák már 30 km környékén jelentkezhetnek, leginkább a kialakuló vízhólyagok keserítik meg a túrázó életét. A vízhólyag a hámréteg elválása az irhától, és ennek felöltődése szövetközi folyadékkal, azaz nyirokkal. Oka a fokozott mechanikus igénybevétel, és ami meggyorsítja, az a rosszul megválasztott lábbeli, zokni. Megelőzéséhez bejáratott lábbelire, és kifejezetten vízhólyag elleni zoknira van szükség. Ezt segíthetjük kenéssel. Kaphatóak kifejezetten vízhólyag elleni krémek, de házilag is csinálhatunk ilyet. A lanolin és a szilikonzsír kétharmad-egyharmad keveréke tökéletesen megfelel a célnak, ezzel túra előtt kenjük be jó alaposan a lábfejeket és a lábujjközöket.

2. Ízületek problémája:

Ennek is több oka lehet. Túlsúly, rossz lábbeli, rossz lépéstechnika. A túlsúly lehet egy túlpakolt hátizsák, ami ráadásul rossz pózba kényszeríti a testet gyaloglás közben. A rossz lábbeli általában a nem megszokott lábbelit jelenti. Ezért nincs jó válasz a „milyen cipőben menjek?” kérdésre. Aki bakancshoz szokott, annak az lesz jó, aki futócipőhöz, annak az. A rossz lépéstechnika általában a fáradtság, edzetlenség, gyakorlat hiánya, vagy a vízhólyagok miatti fájásokra vezethető vissza.

3. Kimerültség:

Ez bárkinél benne van a pakliban. Az edzetleneknél adott az ok, de aki edzett, annál is előfordulhat. A kimerültséget nagyban elősegíti a fokozott meleg, ilyenkor a szervezet elhasználja a tartalékait a hűtésre. Persze erre is lehet készülni. Léteznek olyan ruhák, amik szó szerint hűtenek, amikor dől az izzadtság, akkor is extrán párologtatják. Ha lehetőségünk van rá, használjunk ilyet. Kicsit furcsa lehet, de a hideg, esős idő is hasonló kimerültséget tud okozni. Hidegben ugyanis sokkal merevebbek az izmok, és ez extra erőlködéshez vezet.

Fontos megjegyezni, hogy a felsorolt pontokat a tapasztalat íratta össze velünk. Előfordulhat, hogy valaki mindhárom problémával küszködik útja során, mégis végigmegy, és megeshet az is, hogy teljesen más indok miatt adja fel a Kinizsit. A döntést mindenkinek magának kell meghoznia.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik