Bár a gyermekkerékpározás kevésbé van fókuszban, szülőként vagy leendő szülőként fontos, hogy tájékozottak legyünk a témában, és minden apróságra ügyeljünk. Hét pontban igyekeztünk összeszedni a legfontosabb tudnivalókat, amiben Abelovszky Tamás, a gyerekbringázással foglalkozó akadémia programvezetője volt segítségünkre.
1. Mire érdemes figyelni, ha gyerekkerékpárt vásárolunk?
A gyerekeknél elsősorban a kerék mérete a lényeg, vannak 12, 14, 16, 20 és 24 inch, azaz hüvelyk átmérőjű kerekek. Elsősorban a magasságtól, nem az életkortól függ, kinek mekkorát érdemes választani. Számos táblázat található az interneten, de érdemesebb kipróbálni a bringát, ráülni és az alapján dönteni. Kisgyerekek esetében szintén fontos a súly, nem jó, ha a bringa nehéz, lehetőleg válasszunk minél könnyebbet. Amire mindenképp ügyelnünk kell a vásárláskor, az a fékkarok mérete. Erre sajnos nem minden gyártó figyel eléggé.
Gyakran látni, hogy nem éri el a gyerek, vagy nem tudja rendesen meghúzni, és ezért nem is használja, inkább lábbal fékez, ami több szempontból is rossz megoldás.
2. Mit tegyünk, ha gyermekünk kinőtte aktuális kerékpárját?
Elsőre triviálisnak tűnik a kérdés, amire nagyon egyszerű a válasz: vegyünk újat. Ám van olyan korszak, amikor a gyerek nő, mint a gomba, és jóformán félévente új bringát kellene neki vásárolni. Sokszor tapasztalni, hogy vagy vesznek neki egy nagyobbat, ami majd egyszer jó lesz, esetleg megkapja a nagyobb testvéréét, míg a másik véglet, amikor addig használ valaki egy kerékpárt, amíg már nagyon kicsi lesz neki. Ezt viszont jó lenne elfelejteni, a kelleténél nagyobb vagy kisebb bringa ugyanis nemcsak kényelmetlen, hanem balesetveszélyes is. Ezért inkább azt javasolnám, hogy amíg a gyerek növésben van, vegyünk neki egy jó minőségű használt biciklit, és ha kinövi, adjuk el, akár évente cserélve a bringát. Aztán ha kicsit lelassul a növekedése, akkor érdemesebb beruházni egy minőségi, drágább járgányba.”
3. Hány éves kortól és hogyan érdemes kerékpározni tanítani a gyerekeket?
Ha már elég magas, és rá tud ülni, érdemes kipróbálni a futóbiciklit. Erről talán sokaknak a kismotorok jutnak az eszébe, de ez teljesen más, mert itt egy rendes vázra ül rá, megtanul kormányozni, fékezni, vagyis elsajátítja az alapokat, valamint sokat segít az egyensúlyérzék fejlesztésében.
Sokan kedvelik a segédkerekekkel ellátott bicikliket, de ez akár ki is maradhat, mert ha ügyes, a futóbicikliről nyugodtan át lehet ültetni egyből egy rendes kerékpárra.
A hosszabb cikkben olvashattok még a fékekről, gyerekváltókról vagy arról, miért baj az, ha kötelezővé tesszük a gyereknek a bringázást. Kiderül, hány éves korban érdemes megtanítani az alapvető közlekedési szabályokat, miért nem tudják sokan megérteni az elsőbbség fogalmát, és miért fontos mindig sisakban kerékpároznia.
A 148 oldalas magazin ára 1490 forint.