Hobbi- és profi sportolók is tapasztalhatják, hogy pulzusszámuk magasra emelkedik edzés közben. Mi lehet ennek az oka, és mikor érdemes orvoshoz fordulni? Ezekre a kérdésekre adott választ dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, sportorvos.
„A pulzus meghatározásához ideális esetben pulzusmérő órát érdemes használni, de alkalmazhatunk mobiltelefonos applikációt, vagy fordulhatunk az „ősi” módszerhez: a nyaki verőéren vagy a csuklón tapintjuk ki a pulzusunkat.
Ha harminc másodpercig számoljuk az ütéseket, majd felszorozzuk kettővel, megkapjuk az egy perc alatti pulzusszámot.
Adódik a kérdés: mi a maximális pulzus, és mik azok a célzónák?
„A maximális pulzust sportorvosnál lehet kimérni, a mindennapokban azonban inkább megbecsülni lehet, leginkább az úgynevezett Karvonen-egyenlettel vagy az ökölszabályként alkalmazott HRmax meghatározással, amely szerint kétszázhúszból ki kell vonni az életkort. Ehhez képest meghatározhatóak a pulzus szempontjából különböző célzónák. Ez nagyvonalakban annyit jelent, ha a maximális pulzusértéknek az ötven százalékát éri el a pulzusunk, az a rehabilitációban kívánatos célzóna, ha hatvan–hetvenöt százalékos a pulzusérték, az a zsírégető tartomány, míg például a szív-érrendszer kapacitásának növelése a hetven–nyolcvanöt százalékos zónában érhető el. Vagyis látható, hogy minél komolyabb az edzés, annál magasabb a pulzusérték. Gyanút keltő tünet lehet azonban, ha nem ítéljük nagyon keménynek az adott edzést, mégis magas pulzusértékeket tapasztalunk. Ez egy olyan jelenség, amellyel mindenképpen kardiológushoz kell fordulni, mivel szívritmuszavar is állhat a háttérben.
A tachycardia, vagyis a megszokotthoz képest túl szapora szívverés ugyanis nagy gondot okozhat, ha elhanyagoljuk.
Milyen vizsgálatokkal járhatunk utána a panasznak?
„Azok, akik bármiféle szokatlan tünetet tapasztalnak – akár edzés közben, akár attól függetlenül – mindenképpen jelentkezzenek be kardiológiai kivizsgálásra.
Tehát akár erős szívdobogás, akár nehézlégzés, akár magas pulzus, fájdalom vagy lebegő, remegő érzés jelentkezik a mellkasban, feltétlenül ki kell vizsgáltatni.
Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)