Bár ősszel több a hűvös, esős nap, mégis sokan szeretnek ilyenkor is kerékpárra ülni. Benkó Barbara hegyikerékpáros olimpikon és Vincze Gergely BMX cross edző szerint azonban ilyenkor is érdemes odafigyelni egy-két dologra. Íme, néhány hasznos tanács!
Ruházat
Ahogy kicsit hidegebbre fordul az időjárás, Vincze Gergely szerint érdemes a sportnadrág és a póló alá olyan ruhát venni, amely jobban tartja a hőt, és könnyebben elnyeli az izzadtságot. A télhez közeledve már a sál is elkél, így könnyebb megelőzni a megfázást.
A réteges öltözködés fontosságára hívta fel a figyelmet Benkó Barbara is, aki szerint a melegebb mellény mellé nem árt, ha egy szél- vagy esőkabátot is felveszünk, így ha a hegynek fel megizzadunk, lefelé biztosan nem fázunk meg. Ha pedig valaki fázós típus, hegyikerékpározás közben is viseljen nyaksálat, a bukósisak alá pedig húzzon meleg sapkát.
Felszerelés
A BMX-eseknek – évszaktól függetlenül – mindig kesztyűt kell viselniük, amely véd a sérülésektől. Ősszel hasznos lehet a vékony kesztyűt vastagabbra cserélni, s bár rontja a komfortérzetet, a hidegben sokkal jobban védi az ízületeket. Késő ősszel pedig már jöhet a könyékig érő téli változat is.
Kényes téma a cipőválasztás, hiszen ősszel csapadékosabbra fordul az időjárás. Ha esős időben is BMX-ezni akarunk, húzzunk vízálló cipőt, vagy a zoknihoz hasonló, kerékpárboltban is kapható cipővédőt.
Kerékpártartozék
A BMX technikai sportág, ezért fontos szerep jut a pedáloknak. Nyáron, amikor a tempó fokozása van fókuszban, a lábra erősíthető SPD-pedálra van szükség, az őszi szezonban, amikor az erősítés a fő cél, normál pedált is használhatunk.
Amikor BMX-kerékpárral terepre merészkedünk, érdemes megfontolni, hogy a földre lehullott levelek és a sár miatt a nyári gumit barázdásabb terepgumira cseréljük le. „Akinek nincs tapasztalata az erdei kerékpározásban, és terepgumi nélkül merészkedik ismeretlen terepre, kellemetlen meglepetés érheti” – figyelmeztet Vincze Gergely.
Más praktikát javasol Benkó Barbara, aki gumicsere helyett az univerzális gumikat javasolja hobbisportolóknak. A legtöbb gyártó rendelkezik olyan termékekkel, amelyek a különböző időjárási viszonyok között is biztonságosan használhatóak.
Táplálkozás, folyadékpótlás
Kora ősszel, amíg a hőmérséklet még eléri a 20 Celsius-fokot, esős, párás időben több kalóriát égetünk el, ezért érdemes ilyenkor több szénhidrátot fogyasztani. Késő ősszel szobahőmérsékletű vagy melegebb italt fogyasszunk kerékpározás közben, hogy óvjuk a torkunkat. Tíz Celsius-fok alatt pedig már kifejezetten ajánlott a meleg tea is!
„Sokszor – főleg a hidegebb őszi napokon – forró vizet töltök egy félliteres thermo kulacsba, így a folyadék sokáig nem hűl ki. Magammal viszek egy energiaszeletet is, de hosszas kerékpározás után ajánlott a meleg étel fogyasztása, amely gyorsan felmelegíti a testet” – magyarázta Benkó Barbara.
S bár az ősz beköszöntével eltűnik a kánikula is, kerékpározás közben a megfelelő folyadékpótlásról továbbra is ugyanúgy gondoskodni kell.
Nyáron a portól, ősszel a sártól kell gondosan megtisztítani a kerékpárt. A sár különösen a fékben, a kerékpárláncban és a csapágyakban okozhat problémát, ezért normál sebességgel folyó vízzel és ronggyal tisztítsuk le. A lánc pedig hálás lesz, ha drótkefével szabadítjuk meg a kosztól.
„Nemcsak a sár, hanem a nyirkos levegő is »gyilkolja« a láncot. Sima, gyógyszertárban kapható Brigéciollal azonban gyorsan és hatékonyan meg tudjuk szabadítani a kosztól” – javasolta zárásképpen Benkó Barbara.