(Az ünnepek alatt válogatást közlünk 2019 legolvasottabb anyagaiból.)
Több népszerű sportoló, például a hatszoros Super Bowl-győztes Tom Brady is rendszeresen szed multivitamint. A tudományos világban folyamatosan vitáznak, hogy mennyi és milyen vitaminra van szüksége az embernek. Egyesek szerint a multivitaminok hasznosak, pozitívan hatnak az egészségre, és érdemes naponta szedni. A másik oldal azonban veszélyesnek tartja ezeket a készítményeket. Néhány érv a multivitamin mellett és ellen.
ELŐNYEI
Megelőzi a vitaminhiányt
Ezekben az étrend-kiegészítőkben nagyon sok vitamin és ásványi anyag található, így ha rendszeresen szedjük, megelőzzük, hogy bármilyen hiányállapot alakuljon ki a szervezetünkben. Olyanoknak nagy segítséget nyújtanak, akik eleve valamilyen ásványianyag-hiányban szenvednek, például alacsony a vasszintjük. Magasabb vastartalmú multivitaminnal elegendő vasat adhatnak az étrendjükhöz.
Fokozza az energiát, koncentrációt
Bizonyos vitaminok, például a B-vitaminok (B6, B12, folsav, tiamin) fontos szerepet játszanak az agyi működésben, különösen a koncentrációt illetően. Hozzájárulnak az idegrendszer épségéhez, elűzik a fáradtságot.
Segít az extra veszteségek pótlásában
Bizonyos körülmények megterhelik a szervezetet, ilyenkor magasabb koncentrációjú vitaminokra van szükség. Jó példa, amikor egy nő várandós vagy szoptat, illetve, amikor egy profi sportoló nagyobb terhelésnek van kitéve. Ilyen esetekben napi egy multivitamin-tabletta segít az extra veszteségek pótlásában.
Praktikus
A multivitamin szedése a legegyszerűbb módja, hogy plusz ásványi anyagokat vigyünk a szervezetbe. Nem kell mást tenni, mint mindennap ugyanabban az időben bevenni a tablettát.
HÁTRÁNYAI
Túladagolás
Sokan nem is gondolják, de a vitaminokat is túl lehet adagolni, különösen a zsírban oldódókat (A, D, E, K-vitamin). A túladagolás lehet enyhe és súlyos, olyan tünetekkel járhat, mint fáradtság, émelygés, hányás, székrekedés, hasmenés, álmatlanság, verejtékezés, szorongás, depresszió, szívdobogás, légzési nehézség vagy veseelégtelenség.
Néhány nem olyan hatásos
A szakemberek szerint ezek a készítmények sem működnek egyformán. A rágótabletták vagy a szérumok sokkal hatásosabbak, mint a szilárd kapszulák. Utóbbiak ugyanis lehet, hogy teljes felszívódás nélkül haladnak át a gyomron és a bélcsatornán.
Lehet, hogy nem biztonságosak
Ezekből a készítményekből a patikában kaphatóakat ajánlatos vásárolni, amelyeket az egészségügyi hatóságok bevizsgáltak. Előfordulhatnak ugyanis a forgalomban, amelyek nincsenek kontrollálva.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!