A BSI – mint a kiemelkedően legnagyobb hazai, szabadidősport-eseményt szervező csapat – idei éve pont olyan volt, mint egy klasszikus amatőr maratonista versenye. A futó lelkiismeretesen felkészült, minden nagyon jól megy a táv elején, aztán jönnek a nehézségek, de a végén eléri és átszakítja a célszalagot – írja hírlevelében a Budapest Sportiroda
„Tavaly tizennyolc eseményen több mint 130 ezer nevezőt szolgáltunk ki, így joggal bizakodtunk egy még sikeresebb évben. Igaz, hallottunk a járványról, de ahogyan a gazdaság legtöbb szektorát, minket is váratlanul és felkészületlenül ért” – mondta Kocsis Árpád, a BSI ügyvezetője.
A márciusi rendezvénytilalom alig három héttel az évek óta 30 ezer nevezővel zajló Telekom Vivicittá előtt érkezett. Ekkor már megteltek a raktárak az esemény eszközeivel, ajándékaival, így a cég azonnal tetemes veszteséggel szembesült. A június végi lazítás után a novemberi újabb korlátozásig az év második felére tervezett események több mint felét nem rendezhették meg. A BSI-t kiemelten érintette a külföldi futók beutazási korlátozása, elmaradása is.
Országosan általános volt, hogy a szokásos létszám 30–80 százaléka nevezett az idén, és alig volt néhány kisebb esemény az országban, amely nem vagy csak alig veszített résztvevőt. Végül nyolc BSI-s esemény maradt el 2020-ban, négyet lehetett elhalasztva megrendezni, a nevezők száma mindössze 48 ezer volt, ami csaknem hetven százalékkal kevesebb, mint az előző években. Legutóbb 2003-ban volt ilyen alacsony a részvétel.
A BSI a kezdetektől élen jár, hogy a nagyvilágban sikeres ötleteket, újdonságokat elsőként vezeti be a hazai futóeseményeken. A tavasszal a cég ismét gyorsan reagált, és négy hét alatt megalkotta saját virtuális versenyszoftverét. A már létező, de itthon eddig alig ismert egyedi versenyforma (a választott távot nem valóságos rendezvény keretében, hanem tetszőleges helyszínen teljesítik a résztvevők, a teljesítés igazolását online felületre töltik fel) gyorsan népszerűvé vált. Az idei hat virtuális BSI-versenyre 20 ezer nevezés érkezett, köztük 23 országból 520 külföldi futóé. Ez a versenyforma rengeteg résztvevőnek adta meg a teljesítés érzését, a BSI-nél pedig hozzájárult a válság túléléséhez.
A Telekom Vivicittá virtuális verzióját 8200 futó teljesítette, amely így nemzetközileg is jelentős virtuális eseménynek számít.
„Senki sem tudja, mikor szabadul meg az ország a vírustól, mikortól lehet ismét rendezvényeket tartani. Egyelőre reménykedünk a tavaszi nyitásban, már több verseny nevezését el is indítottuk. De arra is felkészülünk, hogy az eseményeket új időpontra kell halasztani. Ebben sajnos már jól kialakult gyakorlatunk van, könnyebb lesz a versenyeket átszervezni, mint az idén. Egyébként bízunk a futóélet gyors regenerációjában, s hogy egy-két év múlva újabb és egyre magasabb részvételi csúcsok jönnek. A Spuri Futóbolt-hálózat forgalma a járvány intézkedései ellenére is növekedett, sok olyan vásárló jött be, akik most kezdik a futást” – mondta Kocsis Árpád, aki a BSI mellett a Spuri Futóboltok egyik tulajdonosa is.
A jövő évre tervezett versenyek listája ezen a felületen érhetők el.
Fotók: BSI
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!