Egy hónappal ezelőtt két hegymászónk külön expedícióban indult útnak, hogy a Mount Everest déli oldaláról felmásszon a Föld legmagasabb (8848 méter) pontjára. A két sportembert más-más szempontok vezérlik. Neszmélyi Emil 2016-ban az északi oldalról már megmászta a hegyet, és ha ezúttal is sikerrel jár, az első magyar lesz, aki mindkét oldalról feljutott a csúcsra. A nagyváradi Varga Csaba, a Kalifa Alpin Csapat hegymászója szintén a déli oldalról próbál feljutni, de teherhordók segítsége és pótlólagos oxigén használata nélkül, s az Everest lenne az ötödik nyolcezer méter feletti csúcs, amelyre feljutott.
Április közepén mindkét mászónk elérte az 5330 méteren felállított alaptábort, s megkezdték volna a sikerhez elengedhetetlen akklimatizációs túráikat, de a napokon keresztül tartó intenzív havazás ellehetetlenítette a haladást. Varga Csaba végül április végén indult első akklimatizációs körére, s a terv szerint hatezer méteres magasságban építette volna ki az egyes tábort. A civilben építészként dolgozó alpinista önállóan, magashegyi teherhordók segítsége nélkül mozog a hegyen, felszereléseit saját erőből juttatja fel a magaslati táborokba. Az egyes táborban eltöltött éjszaka után 6400 méterig mászott fel, három napon keresztül a kettes táborban maradt, s mivel annyira jól bírta a szervezete, egészen hétezer méterig – az 1125 méter magas Lhoce-fal kezdetéig – mászott fel.
„Maradt erőtartalékom, hogy a kettes tábor fölé menjek, de a hőingadozás ezen a szakaszon nagyon megviselt. Egyszer szó szerint forróság van, amit aztán egyik percről a másikra vált fel a hatezer-négyszáz méteren megszokott téli hideg” – nyilatkozta Varga Csaba, miután visszaereszkedett az alaptáborba. Sőt meg sem állt a 4410 méteren található Dingbocse faluig, hogy kipróbálja az úgynevezett mély regeneráció pozitív hatását. Ezt a technikát eddig egyetlen expedíciója során sem alkalmazta, de hátha segíti célja elérésében.
Mindeközben a civilben ügyvédként dolgozó Neszmélyi Emil is járt már 6070 méteren. A magát felfedezőnek és hobbimászónak tartó sportember asztmával küzd, ezért neki elkerülhetetlen a pótlólagos oxigén használata, illetve magashegyi teherhordók és hegyivezetők segítségét is igénybe veszi. Elmondása szerint átjutva a Khumbu-jégesés hasadékain, összesen kilenc óra alatt jutott fel 6070 méterre, majd hosszabb alvás után visszaindultak az alaptáborba, de a hatalmas forgalom miatt hat órájukba telt az ereszkedés.
Mivel Kína továbbra sem engedélyezi a mászást az északi oldalról, marad a déli, nepáli oldal, ahol jelenleg négyszáznál is több külföldi mászó hatszáz serpával, segítővel torlódik fel a hegyoldalban. A tömeg azonban nem csupán a mászás közben jelent problémát, hanem a koronavírus-járvány terjedését tekintve is.
Az útvonal egyelőre balesetveszélyes, ezért Neszmélyi Emil a következő néhány napban veszteg marad, ellenben Varga Csaba megunta a várakozást, s vállalta az újabb, veszélyekkel teli átkelést a Khumbu-jégesésen, mert úgy ítélte meg, könnyebben mozoghat most, mint az útvonal helyreállítását követően, amikor tömegével indulnak meg az oxigénpalackot használó expedíciók.
Mindkét mászó útját továbbra is igyekszünk figyelemmel követni honlapunkon.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!