Négyszázkilencven kilométer futás kicsivel több mint kilencven óra alatt – nem semmi, ugye?
Az embert próbáló, sőt inkább az emberi tűrőképesség feletti teljesítmény a korábbi gólerős csatár, a labdarúgóból lett ultrafutó Ferenczi István nevéhez (is) fűződik. Is, hiszen Maráz Zsuzsanna – női pályacsúcsot elérve ezen a bizonyos 490 kilométeren 67:54 órával – és Toldi Péter (holtversenyben) második lett, Blaskó Mihály a tizenegyedik, míg az ultrafutó-legenda Bogár János a tizenötödik helyen ért célba, és bár nem sikerült végigmennie, Kovács Ádám is ott volt a mezőnyben.
E hat, óriási teljesítményre képes magyar ultrafutó vett részt néhány napja az „Authentic Phidippides Run” elnevezésű versenyen.
Ha Ferenczi István nagy futását nézzük, úgy tetszik, a „focisták” (az idézőjelbe tett szóhoz a jellegzetesen leereszkedő hangsúlyt is hozzáképzelhetjük, hiszen a labdarúgó mint sportoló a magyaros közbeszéd alapján olyan lógósféle – „a” focista...) mernek, tudnak, akarnak, és a jelek szerint bennük is van valami különleges adottság, amiről általában (na persze, ha nem „a focistákról” van szó) olyan szépen, büszkén lehet beszélni, írni (valahogy így): a maroknyi magyar ember a szorgos-dolgos hétköznapok sodrásában nagy áldozatokat hozva felkészült, majd pedig tíz, húsz vagy akár száz órán keresztül futott azért, hogy...
Na, ez a „hogy” kemény dió...
Szívem szerint most azt pötyögném ide: „...azért, hogy a magyar dicsőségért küzdjön”, de a megérzéseimre hallgatva inkább (már) nem írom le, mert sajnos mindig bebizonyosodik, hogy az irigység, a rosszindulat sokkal nagyobb erő a honleányi és honfiúi büszkeségnél.
Na tessék! Bármennyire is fogadkoztam, hogy márpedig itt többé nem lesz cukormáz, heroizálás meg dráma, a fenti pufogó bekezdés erejéig csak elkalandoztam a fő csapásiránytól… Ferenczi Istvánról lenne tehát szó, aki végre (szó szerint is) kifuttathatja a magyar közgondolkodásból a „mertazokasemmirekellőfocisták” kezdetű rikácsolást. Egyszersmind bebizonyosodhat végre az is, hogy sportoló és sportoló között – ha az akaratról s a célba érés vágyáról beszélünk – tulajdonképpen nincs különbség. Márpedig „a labdarúgó is sportoló” kérdéskör rendbetételéhez most nagyon passzol ez a görögországi autentikus 490 kilométer. Annál is inkább, mert a tömegkocogás kontra pénzes futball összehasonlítgatás eleve sántít, hiszen a hobbifutás népszerűsítéséhez meglehetősen sokat tettek hozzá az elmúlt évtizedek sodrásában az agyonkritizált magyar labdarúgók, szemben, mondjuk, azokkal, akik a saját 21 vagy 42 kilométeres eredményeik fényezése kapcsán azt is beírták vagy bediktálták a dicsőségértesítőjükbe, hogy „…mert mi nemcsak úgy focizgatunk ám jó pénzért, hanem…”.
Hanem mit?
Miközben a százezreket, sőt inkább már milliókat megmozdító futás oldaláról igencsak ritkán lehet hallani olyasmit, hogy valakit arra biztatnának, szurkoljon, és járjon ki futballmeccsekre (is), aközben a tömegrendezvények szervezői érthető módon előszeretettel használják és élvezik azok szereplését, akiket amúgy divatból és a talmi népszerűségért cserébe jó leszólni – merthogy főállásban a labdát rúgták (vagy rúgják)...
Az internetes bugyrokban pedig nem is kell túl sokat kotorászni, hogy szembesüljünk azzal, milyen sok futballista (és persze még tucatnál is több más sportág képviselője, akiket azonban nem szokás mifelénk „lesemmirekellőzni”) választotta új hobbijának a futást, s hogy ők minden fricska ellenére milyen átéléssel tudnak beszélni a félmaratoni, maratoni táv teljesítéséről vagy éppen az Ultrabalaton párosban lefutott száztíz kilométeréről, terelgetve így is a kocogás felé jó néhány életmódváltással kacérkodó embert.
S így juthatunk el Ferenczi István lábához: ezzel a jobbal és ballal most akkor mit is lehet kezdeni?
A történetnek pedig itt a vége: Ferenczi István, a korábbi kilencszeres válogatott csatár, az elmúlt évtizedekben eleget szapult magyar futball szereplője, az NB I-es ZTE FC erőnléti edzője elindult az úton, s az akarata és kitartása végül diadalt ért.