Farkasdi Edina személyi edző, a Kutyával futunk közösségi csoport alapítója is tapasztalja, az utóbbi időben egyre többen sportolnak kutyával együtt. Nem mindegy azonban, milyen fajtát választunk, illetve hogyan edzünk, és képezzük ki kutyánkat a futáshoz.
Több mint harminc éve fut a kutyáival az erdőben napi rendszerességgel. Hogyan kezdődött?
Nekem a futás és a kutyázás már gyermekkoromtól az életem két meghatározó része. Magától értetődött, hogy akkor miért ne lehetne összekötni a kettőt. Kizárólag terepen, a hegyekben szoktam futni kutyával, a természet közelsége nekem is és a kutyának is nagyon fontos.
Milyen fajtát érdemes választani futáshoz?
Nekem korábban német juhászom, schnauzerem is volt, jelenleg két malinois a társam. Nagyon sok kutya alkalmas futásra, egészen hosszú távokra is, éppen ezért nagyon fontos a tudatos választás. Más fajták alkalmasabbak a rövidebb, gyorsabb és mások a hosszabb, lassabb távokra. A legnépszerűbb futótárs a border collie, a vizsla, a mudi, a husky, a belga juhász, a terrier, a retriever.
Kevésbé javasoltak azonban az úgynevezett „nyomott orrú” fajták, mint a boxer, a bulldog, a mopsz. Nekik anatómiájukból kifolyólag a légzésük nehezített, ez főleg nagy melegben súlyos problémát okozhat.
Miért futnak egyre többen kutyával?
FUTÁS 2022 – MEGJELENT!
Megjelent Futás 2022 magazinunk, amely most leginkább az ultrafutásra fókuszál Erős Tiborral, Fogarasiné Veres Krisztinával, Ferenczi Istvánnal és Dombi Tiborral, de sikerült elérnünk a litván Aleksander Sorokint is, továbbá írunk a Spartathlon hőskoráról, és arról is, korosztályok szerint mire érdemes figyelniük az ultrásoknak. De megjelenik a magazinban az akadálysport, a terepverseny, a babakocsis futás is. A 84 oldalas kiadvány kapható az újságosoknál, az ára 695 forint.
Milyen felszerelésre van szüksége a futónak, illetve a kutyának?
Ahhoz, hogy pórázon is mindenkinek komfortos legyen a futás, van egy ajánlott speciális felszerelés. A kutyának egy jól illeszkedő hámra, egy kétméteres rugalmas pórázra, a futónak egy derékövre vagy beülőre van szüksége.
Ha a kutya erősen húz, fontos a megfelelő méretű hám, amelyet vásárlásnál mindenképpen rá kell próbálni. Van, aki úgy fut, hogy húzza a kutya, és van, aki ugyanúgy beköti a kutyát, de nem azért, hogy húzzon, hanem hogy kontroll alatt legyen.
Hogyan eddzünk a kutyával, hogyan fussunk, mire kell figyelni, főleg egy kezdőnek?
A legfontosabb, hogy mindig meg kell várni az egyéves kort, merthogy addigra alakul ki a kutyáknál a végleges csontrendszer és a stabil ízület. Nagytestű kutyáknál ez az időszak még későbbre tolódik, náluk még különösen érdemes egy állatorvosi vizsgálat is. Általánosságban egy kezdő futónak minden másnap húsz-harminc percet javaslok, egy-egy szakaszon akár belegyalogolva, olyan tempóban, amely mellett kényelmesen tudnánk akár beszélgetni is. Hozzátenném, hogy szinte mindig a gazda a gyenge láncszem, egy egészséges kutyának ez a távolság gyerekjáték. Fontos az is, hogy amikor már elindulunk a közös futásra, legyen egy jól szocializált, fegyelmezett kutyánk. Mert amelyikkel a „civil életben” sem könnyű együttműködni, azt sokkal nehezebb lesz kontrollálni futás közben bármilyen váratlan helyzetben.
A kutyás futásról készült teljes interjút megtalálja a Futás 2022 magazinban.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!