Harminchárom éves volt, amikor gondolt egy merészet. Elege lett abból, hogy a négy fal között gubbaszt, miközben kint olyan szép az idő. Mintha csak belső hangot hallott volna, sportcipőt húzott, és elindult a lakásától mindössze tíz perc sétára fekvő Városligetbe – kocogni. Ez öt-hat évvel ezelőtt történt, s bár Cseke Lilla felnőtt fejjel vágott bele a futásba, az átélt élmény éppen elég intenzív volt ahhoz, hogy soha többé ne akarjon elszakadni tőle.
Pedig nem is volt sportmúltja. A gimnáziumban ugyan kipróbálta az atlétikát, de egy év után elege is lett belőle, akkor még nem tudta megszeretni a sportágat. Helyette inkább a művészi oldala került előtérbe: vonzódott a zenéhez és a néptánchoz, öt-hat éves korától egészen az érettségiig furulyázott és fuvolázott, mégpedig Nagyatádon, az egyik legjelentősebb hazai rendezésű Ironman-viadal városában.
„Mindig lelkesen végigdrukkoltuk a versenyt, de ennél több közöm nem volt a sportághoz, pláne a futáshoz. Nemigen érdekelt, és nem is volt benne sikerélményem. Tinédzserként egyébként is a társaság, a fiúk és a szerelem állt az érdeklődésem középpontjában, mint ebben a korban mindenkinek – mondta Cseke Lilla. – Viszont már Nagyatádon, majd később Budapesten is nagyon szerettem sétálni, akár hosszú órákon keresztül.
„Olvastam, hogy a következő futás előtt találkoznak a Jászai Mari téren, és kérik, hogy mindenki készítsen szendvicseket, amelyeket aztán a hajléktalanok között osztanak szét – emlékezett vissza Lilla, aki csatlakozott a csoporthoz, és két éven keresztül minden vasárnap velük tartott. – Ha tehetem, a mai napig beiktatom a programomba, és eljárok velük, mert feltölt, ha segíteni tudok. Sőt, a futással is a segítségnyújtás az egyik fő célom, tavaly ősszel ebből a megfontolásból csatlakoztam a Suhanj! Alapítványhoz.”
Idővel aztán elkezdett versenyre is járni, és mivel egyre több emberrel és csapattal futott együtt, 2016 őszén elgondolkodott rajta, hogy kipróbálja magát tíz kilométeren. Aztán félmaratoni távon, majd harminc kilométeren, végül azon kapta magát, hogy a maratonitól sem riadna vissza.
A következő esztendő januárjában elkezdett még hosszabb távokra edzeni, és benevezett egy 56 kilométeres közösségi futásra, gondolván, majd lefutja a felét, és az neki elég is lesz. Ehhez képest végigment, és csak a célba érkezést követően esett le neki, hogy ez a maratoninál is hosszabb futás volt.
Amikor pedig 2017 áprilisában – több mint egy évvel azt követően, hogy elkezdett futni – meglátta, hogy Nagyatádon maratoni futóversenyt rendeznek, nem habozott, jelentkezett. Akkoriban még nem tudta, mi az az ultrafutás, ám mivel rájött, hogy jól bírja a hosszabb távokat, beiktatta az edzésébe és a versenynaptárába az ötven kilométeres futásokat is.
„Éreztem, hogy a sebességem még nem elég, igaz, fogalmam sem volt, mi számít egyáltalán jó időeredménynek, csak annyit tudtam, hogy szeretek sokat futni – mondta. – A nagy lelkesedésben bele is estem a kezdők hibájába, és a maratoni előtt egy héttel még elindultam egy hatórás futáson, amit persze nem tudtam kipihenni…”
Csak 2020 márciusában kezdte újra, és csatlakozott a Sashegyi Gepárdok nevű csoporthoz, ami jó döntésnek bizonyult, annak ellenére is, hogy éppen akkor ütötte fel a fejét a koronavírus-járvány. Futóként teljesen átalakult az élete, új edzővel, új csapattal, más edzésmunkát kezdett el. Amikor 2021 nyarára rendbe jött makacs ülőideg-gyulladása, megint elkezdett hosszú távokat futni,
s tavaly márciusban második lett egy 100 kilométeres versenyen.
„Még nem éreztem magam elég jónak. A betegségből sem gyógyultam meg teljesen, magánéleti gondok miatt sem tudtam rendesen összpontosítani és kihozni magamból a maximumot” – vallotta be Lilla, aki miután felépült, Szabó Gáborral, a Sashegyi Gepárdok edzőjével egyeztetve benevezett az Ultrabalatonra. Lefutotta ugyan a távot, mégsem lehetett maradéktalanul elégedett a teljesítményével, mivel gyomorrontása alaposan rányomta a bélyegét a versenyzésére.
„Negyven kilométertől szenvedtem, és annyira legyengültem a folyamatos hányás és hasmenés miatt, hogy százharmincnál ki akartam szállni” – fogalmazott Lilla, aki ennek ellenére sem adta fel, és 22 óra 5 perc alatt teljesítette a 217 kilométert. A nagy próbatételt követően pedig megvalósította régi álmát is: ősszel végre együtt futott Osbáth Tibor látássérült futóval.
„Egy látássérültnek segíteni óriási felelősség, de mindenkinek csak ajánlani tudom – mondta Lilla a közös futás öröméről, amely nemcsak egyszeri alkalom volt, ugyanis együtt készülnek a Berlini maratonira. – Színesebbé teszi a futást, motivál, miközben az ember rengeteget tanul toleranciáról, türelemről, alázatról. De főként saját magáról.”
„Nehéz belőni, meddig tudom kitolni a teljesítőképességem határait, szeretnék például többet terepre menni, de a terveim attól is függenek, hogy mit hoz az élet” – tette hozzá az idei Ultrabalatont óriási pályacsúccsal, 20:15:15 órás idővel teljesítő Cseke Lilla, aki első nőként tudta 21 órán belül körbefutni a Balatont.
„Beda Szabolccsal és Tóth Szabolccsal van közös műsorunk a Tilos Rádióban, Futó Kaland a címe, kéthetente vendéget hívunk a stúdióba könnyed beszélgetésre – mondta Cseke Lilla. – Az ember magának osztja be az idejét, de néha azért meg kell állni megnyugodni. Nekem is fontos a kikapcsolódás, mert a hosszú futások után fel kell töltődnöm. Szeretek táncolni és bulizni, de emellett a pihenést is meg tudom oldani, nekem hat-hét óra alvás elég.”
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!