Sportolók kedvencei – 5 érdekesség a csokoládéról

Nagy Nóra ZsófiaNagy Nóra Zsófia
Vágólapra másolva!
2022.12.30. 10:20
A kakaóbabban jelentős mennyiségű antioxidáns hatású anyag található, ezért mértékkel, sportolás előtt a csokoládéról sem kell lemondani.

1. Mennyi az annyi?

Egy tábla csokoládé energiatartalma az összetevők alapján változhat, de minimum 500 kcal energiát tartalmaz egy 100 grammos darab. Azok a csokoládék, amelyekhez a gyártás során több cukrot adnak és/vagy olajos magot, aszalt gyümölcsöt vagy tölteléket is tartalmaznak, magasabb az energiatartalmuk. A csokoládé energiatartalmát a zsírtartalom is befolyásolja, minél magasabb a termékben a kakaó százalékos aránya, annál magasabb a zsírtartalma is.

2. Tej, fehér vagy ét?

Nem csupán a gyártás technológiájában és színben van különbség a tej-, a fehér- és az étcsokoládé között, tápanyagtartalmuk is eltérő. A különböző ízesítőanyagok nélkül a tej- és a fehércsokoládé energiatartalma hasonló, a tejcsokoládénak azonban a fehérje- és rosttartalma magasabb. Összességében a minél magasabb (minimum 60%, de inkább 70-85%-os) kakaótartalmú csokoládéval járunk a legjobban, ennek fehérjetartalma a tejcsokoládééval vetekszik, emellett cukortartalma – így össz-szénhidráttartalma – jelentősen alacsonyabb, rosttartalma pedig magasabb, mint a tejcsokoládéé.

3. Kedvező élettani hatások

A kakaóbabban jelentős mennyiségű antioxidáns hatású anyag (flavanoid) található, így a belőle készült termékek, a csokoládé és a kakaó védi a szív- és érrendszert. Kutatások támasztják alá, hogy napi egy kocka magas kakaótartalmú étcsokoládé a szív- és érrendszeri megbetegedés rizikóját csökkentheti, ami többek között annak is köszönhető, hogy a „jó” koleszterin, a HDL szintjét növeli. Ha mindez nem lenne elég, a csokoládé endorfintartalmának hatására az öröm érzése is kialakul szervezetünkben.

4. Mértékkel, sportolás előtt

Tekintve, hogy az étcsokoládénak pozitív élettani hatásai vannak, az edzés vagy verseny előtt elfogyasztott, étcsokoládét is tartalmazó müzliszeletek és kekszek remek energiaszolgáltatók. Otthon is tudunk jó összetételű zabkekszet készíteni, íme egy étcsokoládés-mazsolás változat: Hozzávalók – 150 g zabpehely, 20 g finomliszt, 25 g zabliszt vagy más, magasabb rosttartalmú liszt, fél csomag sütőpor, 100 g puha vaj, 40 g barnacukor, 2 evőkanál 1,5%-os tej, 10 g apróra vágott mazsola, 10 g apróra vágott 60-70%-os kakaótartalmú étcsokoládé és fahéj ízlés szerint. Elkészítés: az alapanyagokat összekeverjük egy tálban, majd 20 darabra osztjuk a masszát. A tenyérrel kilapított darabkákat sütőpapírral bélelt tepsin, előmelegített sütőben 160 fokon kb. 8-10 perc alatt megsütjük.

5. Otthoni forró csokoládé

Ha már ünnepi időszak, az étcsokoládéból készíthetünk forró csokoládét is. Ehhez válasszunk minimum 60% kakaótartalmú étcsokoládét, amelyet vízgőz felett felolvasztva, felmelegített tejben fürdetett fahéjjal, szegfűszeggel összekeverve hamar meg is csinálhatunk. Ízlés szerint vaníliával vagy mandulaaromával ízesíthetjük, barnacukorral vagy édesítőszerrel édesíthetjük.

+ 1. Helye az étrendben

Pihenőidőszak alatt az étcsokoládé mértékkel kisétkezésre, edzés és verseny előtt pedig étcsokoládés zabkeksz vagy müzliszelet formájában jó választás. Azt azonban érdemes tudni, hogy a csokoládé önmagában – jelentős zsírtartalma miatt – a verseny vagy az edzés alatt nem ad gyorsan felszívódó energiát.

Sportolók kedvencei sorozatunk korábbi részei:
5 érdekesség a lazacról
5 érdekesség a banánról
5 érdekesség a zabpehelyről
5 érdekesség az avokádóról
5 érdekesség a túróról
5 érdekesség a gesztenyéről
5 érdekesség a chiamagról
5 érdekesség a spenótról

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik