Az ezredforduló után ütötte fel a fejét az a jelenség, hogy idősebb emberek is elkezdték megmászni a föld legmagasabb hegyét, a 8849 méter magas Mount Everestet. Főleg Japán egyre gyorsabban elöregedő társadalmában vált szimbolikussá, hogy bizonyítsák, az idős emberek mi mindenre képesek.
Történetünk 2003-ben kezdődik, amikor Miura Juicsiro megdöntötte az olasz Mario Curnis rekordját, miután hetvenévesen jutott fel a hegy legmagasabb pontjára. Egy évtized múlva, 2013. május 23-án ezt megismételte, és a ma napig ő a csúcstartó.
Az 1932-ben született Miura Juicsiro az édesapjától, Miura Keizótól örökölte a hegyek szeretetét, aki híres síelő és hegymászó volt. Juicsiro 1966-ban lesíelt a 3776 méteres Fudzsiról, a követező évben pedig Ausztráliába és Észak-Amerikába utazott, ahol elsőként lesiklott az 5426 méter magas Popocatépetl vulkánról Mexikóban.
Egyre magasabbra merészkedett a síléceivel, és 1970-ben ő lett az első ember, aki lesíelt a Mount Everestről – bár nem a csúcsról, hanem a nyolcezer méter magasan fekvő déli nyeregből indult, és mintegy 1300 méterrel lejjebb állt meg, amiről Oscar-díjas dokumentumfilm is készült.
Ha a kort nézzük, a Mount Everestet megmászó hölgyek listáján toronymagasan vezet a japán Vatanabe Tamae, aki 2012. május 19-én 73 éves korában érte el a csúcsot, amivel a mai napig tartja a korrekordot. Érdekes módon a saját csúcsát döntötte meg, ugyanis 2002-ben egyszer már járt fent, akkor 63 éves volt – azzal is abszolút rekorder volt, hiszen a korábbi csúcsot az ötvenéves lengyel Anna Czerwinska tartotta 2000-es mászásával.
A hatvanas éveiben azonban óriási fordulatot vett az élete, amikor metabolikus szindrómát (egymással összefüggő anyagcserezavarok együttesét) diagnosztizáltak nála, ami növeli a stroke és a szívbetegségek kockázatát, és sürgős életmód-változtatást igényel. Miura addig rengeteget evett és ivott, súlyproblémái mellett a szívével és a veséjével is gondok voltak.
„Mindenkit meg akartam lepni” – mondta az életmódváltásával kapcsolatban.
Éveken át keményen készült, mígnem 2003. május 22-én 70 évesen, 7 hónaposan és 10 naposan megmászta az Everestet.
Őt ez különösebben nem zavarta, és néhány évvel később újra a Himalájában mászott, de haza kellett repülnie újabb szívritmuszavara és influenzája miatt – a kórházban megállt a szíve, újra kellett éleszteni. A negyedik szívműtétet 2013 januárjában végezték el rajta, de május 23-án, 80 évesen és 224 naposan újra fent állt a Mount Everest csúcsán, ezúttal már a fiával, Gotával.
Előtte diétázott, rendszeresen főtt rizst, tojást, halat, fermentált szójababot és tradicionális japán miszolevest fogyasztott, és persze lankadatlanul edzett: a lábain öt-öt kilós, a hátán pedig harminckilós súllyal gyalogolt öt és fél kilométert mindennap az irodájától a tokiói pályaudvarig. A hegyen pedig taktikát váltott, lassabban mozgott a szíve miatt, teljesítményén pedig még a vele tartó csapat is elámult.
Érdekesség, hogy mivel az Everest csúcsán harmadannyi oxigén van, mint a tengerszinten, az orvosok szerint a mászók szervezete úgy viselkedik, mintha hetven évvel idősebbek lennének a valódi koruknál. Ez alapján Miura Juicsiro százötven évesen érte el a föld legmagasabb pontját.
Ez nem vette el Miura Juicsiro kedvét, mert tervei még mindig voltak: sokáig nem tett le róla, hogy lesíeljen a 8201 méter magas Cso Ojuról, és idén kilencvenévesen is még egyszer neki akart rugaszkodni a Mount Everestnek.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!