A férfiak után vegyük végig a nők major maratonjait is, pláne, hogy az év bővelkedett jobbnál jobb eredményekben. Március elején Tokióban a kenyai Rosemary Wanjiru akkor minden idők hetedik legjobb eredményével, 2:16:28 órával nyert, 28 másodpercet vert a második helyezett etióp Tsehay Gemechura, aki így is nagyot ment, nyolcadik nőként tudott bepillantani 2:17 alá a klasszikus távon.
Egy hónappal később Bostonban a 33 esztendős Hellen Obiri diadalmaskodott élete második maratoni versenyén. Az 5000 méter kétszeres olimpiai ezüstérmese és kétszeres világbajnoka 2:21:38-cal nyert, mögötte húsz másodpercen belül beért a másik két dobogós, az etióp Amane Beriso és a kenyai-izraeli Lonah Salpeter. S ha már Beriso: az augusztusi budapesti világbajnokságon ő győzedelmeskedett, 2:24:23-mal nyert a kellemetlenül meleg időben.
Londonban elképesztő csatát láthattak az érdeklődők, valamint az etióp származású holland kiválóság, Sifan Hassan heroikus győzelmét.
A verseny során kétszer is megálló tapasztalt középtávfutó karrierje első maratonján nagyjából egy óra elteltével szenvedni kezdett, nyújtott, veszített a lendületéből. Mást ilyen helyzetben nyugodtan le lehetne írni és találgatni, vajon be tudja-e fejezni az erőpróbát, de nem Hassant.
Az érintetten kívül sok millióan követték hitetlenkedve, mit művelt az etióp Tigst Assefa szeptemberben Berlinben. A német fővárosban rendezett verseny címvédője több mint két percet vert a korábbi világrekordra, amelyet a kenyai Brigid Kosgei a 2019-es chicagói viadalon állított fel. Szívesen leírnánk, hogy Assefa 2:11:53-as ideje szakállas csúcs lesz, ám ő és Hassan is megdöntheti a közeljövőben – a jelek szerint a korábbi jeles középtávfutóké a jövő 42 kilométeren. Már féltávnál is több mint egy perccel állt jobban Assefa, mint a rekord, aztán képes volt tovább fokozni az iramot, s jó hat perccel előbb ért célba a második helyen végző kenyai Sheila Chepkiruinál, pályafutása harmadik maratoni versenyén.
Október 8-án Chicagóban újra Hassan robbantott, Kosgei korábbi csúcsánál jobb időt repesztett – 2:13:44-gyel Európa-csúcsot döntött, és értelemszerűen a valaha volt második leggyorsabb futást produkálta a maratoni távon. A címvédő kenyai Ruth Chepngetichet csaknem két perccel páholta el, egyúttal – a pályacsúcsnak is köszönhetően – 150 000 dollárt (52 millió forintot) tehetett zsebre.
New Yorkban újra Obiri bizonyult a legjobbnak taktikus versenyzés után. A 2:27:23-as idő meglehetősen gyenge, viszont Obiri így is felülmúlta a félmaratoni világcsúcstartó Letesenbet Gideyt vagy Brigid Kosgeit, aki Berlinig tartotta a maraton világcsúcsát.