Az IBU elnöke, Anders Besseberg szerdán beszélt erről, cáfolva James Carrabre alelnök keddi szavait. Besseberg azzal indokolta mindezt, hogy az olimpiai időszakban a tesztelések a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), illetve a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) hatáskörébe tartoznak, így az újraelemzéseket nem az IBU-nak kell kérnie.
„Carrabre arról beszélt, hogy ő mit szeretne, ám azt tudni kell, hogy az ötkarikás játékokon végzett vizsgálatok nem tartoznak a felelősségi körünkbe” – nyilatkozta Besseberg. Hozzátette ugyanakkor: ha Carrabre az IBU márciusi végrehajtó bizottsági ülésén javasolja, hogy a szövetség forduljon a NOB-hoz az ügyben, a tagok biztosan támogatni fogják majd.
A szocsi olimpiával kapcsolatos aggályok azért erősödtek fel az utóbbi időben, mert a WADA múlt év végén közzétett jelentése szerint a szocsi laboratóriumba beszivárogtak az orosz biztonsági szervezetek, és a megfélemlítés légköre uralkodott.
A WADA a jelentését a több mint egy éve kirobbant orosz – elsősorban atlétákat érintő – doppingbotránnyal kapcsolatban készítette el, és a szocsi labor mellett a moszkvait is bírálta, sőt utóbbinak el is vette az engedélyét.
A sílövészet vezetői azért is szólaltak meg külön az ügyben, mert a sportágban nem ritkák a doppingesetek, és több orosz biatlonos akadt fenn a teszteléseken az elmúlt időszakban, köztük a korábbi világbajnok Jekatyerina Jurjeva is.
„Nem titok, hogy a pozitív esetek túlnyomó többsége a kelet-európai országok versenyzőit érinti, de nem csupán az orosz sportolókat” – mondta Anders Besseberg, hozzátéve, hogy az IBU doppingellenőrző rendszere kiválóan működik, elsősorban ennek köszönhető, hogy sok csalót sikerül elkapni.