– Tata és Cegléd után a hírek szerint most Salgótarjánba utazik.
– Igen, részt veszek én is Hajtós Bertalan utánpótlástáborában, nemcsak a fiataloknak, nekem is sok élményt ad egy-egy ilyen edzés, közös munka – árulta el az olimpiai ezüstérmes Ungvári Miklós.
– Tatán a sportág krémje volt jelen. Mit hozott ki önből, negyvenesztendősen egy ilyen mozgalmas hét?
– Nagy elánnal vetettem bele magam a munkába, és képes voltam abszolválni a napi három edzést, ott voltam a reggeli futásokon is, mint anno juniorként. És visszaköszöntek régi emlékek, amelyeket Tatán éltünk át. Azért is volt jó ez a tábor, mert a kondimunka után végre lehetett küzdeni, jöhetett a test-test elleni kontaktus, gyakorolhattuk a fogásokat, dobásokat. Jó volt újra brusztolni a fiatalokkal.
– Jó hallgatni, ahogy beszél. Hány százalékon pörög most?
– Éppen annyit teszek bele, hogy meglegyen az a forma, amelyre lehet építkezni. Tudom, mire vagyok képes, mit bírok el, ha kell, jobban beleteszek, ha arra van szükség, akkor visszaveszek kicsit. Várjuk a startjelet, amelyet egyelőre nem tud megadni a nemzetközi szövetség. Fogalmunk sincs, mikor kezdődik újra a körforgás, de a 2021-es olimpia lehetősége éltet bennünket, nem tagadom, engem is. Volt egy pillanat, amikor megfordult a fejemben a befejezés gondolata, de ha nem mennék le az edzésekre, tudom, hogy hiányozna a dzsúdó, hiányoznának a versenyek, az utazások.
– Közelinek vagy távolinak látja a rajtot?
– Nem vagyok jós. Nem tudom azt mondani, hogy mondjuk október tizenötödikén, a születésnapomon beindul a verkli. Sokak nevében mondhatom: szeretnénk már visszakapni a játszóterünket, és bizakodunk, amikor azt látjuk, hogy elkezdődött a vízilabda Magyar Kupa küzdelme, vannak labdarúgó-mérkőzések, hogy az úszók már versenyeztek a Négy nemzet viadalán, és a televízióban láthatunk Formula–1-es közvetítéseket. A vírus szempontjából speciális sportág a miénk, de azért jó lenne már ismét a tatamin küzdeni.
– Hány hétre van szüksége ahhoz, hogy az alapokra rátegye az igazi formát?
– Talán négy hét alatt el tudom érni a százszázalékos formámat, amikor azt mondom, „húha, most már minden rendben”, jöhet a küzdelem.
– Átélt mostanában az edzések alatt „húha-élményeket”?
– Persze, anélkül nem is lenne érdemes csinálni. Megy a szekerem, halad az úton, és néha sikerül olyat alakítanom a szőnyegen, amire a környezetem is felkapja a fejét. A dzsúdó nem az a sportág, amelyben mindig kész az ember. Folyamatosan meg lehet újítani, és igen, negyvenévesen is tudok még új dobásokkal kirukkolni, ha kell. És éppen ez az, ami még reményt ad, a pályán tart.
Aki még nem tud versenyezni, aki még nem lépett pástra, tatamira, szőnyegre, lőállásba éles versenyen az idén, nos annak elég nehéz előretekinteni és hinni az olimpia megrendezésében. A járvány második hullámának kitörése is sok kérdést vet fel, de Ungvári Miklós sziklaszilárdan hisz 2021-ben és a rendezésben. Mint mondja, másként nem is lenne értelme… „Én a fiatalokat is azzal biztatom, hogy higgyenek az olimpiában – jelentette ki Ungvári. – Négyszer élhettem át ennek a csodás eseménynek az eszmeiségét, és úgy gondolom, ha csonka olimpiára van lehetőség, akkor is meg kellene rendezni, nem szabad elvenni ennek az élménynek az ízét, a siker lehetőségét másoktól. Akinek van rá lehetősége, utazzon és menjen, akkor is, ha nézők nélkül kell versenyezni, laboratóriumi körülmények között. Sokak pályája törne meg az esetleges törléssel, és véleményem szerint a szurkolóink is megbocsátanák, ha csak televízión keresztül kísérhetnék figyelemmel az eseményeket. Nekem is csodálatos volt végignézni a karantén alatt az olimpiai visszaemlékezéseket, felidézték Barcelona, Atlanta, Athén és a többi játékok eseményeit. A londoni rész után sok SMS-t kaptam, hogy nagyon szurkoltak, de ismét nem nyertem meg az aranyat. Szóval, azt mondom, jöjjön az az olimpia, még ha furcsa is lesz, mert ki vagyunk éhezve a sportra, a sikerekre. Ez az én véleményem.” |