Normál esetben most arról tippelgethetnénk, hogy hétfő este melyik olimpiai bajnokunkból nem lesz az év sportolója a maga kategóriájában, hiszen a magyar sport annyira gazdag és annyira olimpiacentrikus, hogy más oda sem férhet, ha éppen a ciklus negyedik éve után szavazunk. Csak hát 2020 és 2021 fordulóján megborította a szokásos állapotokat, hogy a magyar labdarúgás túlnőtt sokéves önmagán – az olimpiára pedig, nos, tavaly nem került sor, és lehet, hogy idén sem fog.
Így nyilatkozott a kanadai Dick Pound, aki színes életművet tudhat magának, ifjúkorában volt úszóbajnok, sportvezetőként hazája és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja, vizsgált számos dopping- és korrupciós esetet, hiszen ügyvéd végzettségű, majd' hetvenkilenc életéve pedig talán bölcsességet, de szólásszabadságot feltétlenül kölcsönöz neki. Tavaly is ő volt, aki „kibeszélt” a NOB-ból, amelynek több mint négy évtizede a tagja, és mindenkit megelőzve nyilatkozott a 2020-ra tervezett játékok 2021-re halasztásáról. Most is ő az első, aki bedobta, hogy az idei rendezésre sincs garancia, aminek a fentiek tehát súlyt adnak – viszont nem ugyanezt gondolja bármelyikünk, hogy semmi sem biztos?
Januárban mégis mi a fenét tudhatnánk arról, hogy mi lesz júliusban? Lehet, hogy tavaszra mindannyian vakcinához jutunk és boldogan szaladgálunk a majálisokra-juniálisokra, de az is, hogy jön a vírus X. variánsa és az Y. hullám, és otthon gubbasztunk továbbra is. Ki tudhatja?!
Egyelőre csakis annyi a biztos, hogy vészjósló jeleket azért láthatunk. A minap a japán fővárosban és a környező prefektúrákban a sosem látott fertőzési adatok miatt rendkívüli állapotot hirdettek, ami hasonlatos a hazaihoz, ám Tokióban az este nyolcas kijárási tilalomig az edzőtermek és a szórakoztatóegységek is nyitva tarthatnak – a profi sport valahol ezek mezsgyéjére képzelhető… –, szóval, nem árt a nagyobb perspektíva. Ugyanez áll az időtávra is, mert kétszáz napon belül vagyunk a július 23-ra tervezett megnyitóhoz képest, a helyiek szerint Japánban a legjobb esetben májusra engedélyezhetik az oltóanyagokat, márpedig Tokióba a NOB mind a 206 tagnemzete delegálna sportló(ka)t, összesen több mint tizenegyezret, nem beszélve a kísérőkről…
…no meg, ha már a labdarúgóinkat említettük, a foci Eb-ről, amely nem két hétig, hanem egy hónapig tartana és nem egy városban, hanem tizenegy országban…