A közlemény szerint Péni István kezdeményezte önkéntes felfüggesztését a Nemzetközi Sportlövőszövetségnél (ISSF). Az ügy kivizsgálása a rendőrségen és a Magyar Sportlövők Szövetségének fegyelmi bizottságánál is folyamatban van. A vizsgálat jelen szakaszában a szabotázs ténye megállapítható (az előzményeket lejjebb olvashatják) és ezt az ISSF számára is bemutatták.
Az ISSF-nél az első döntés megszületett: nem korlátozzák Péni versenyzési jogait, így az önkéntes felfüggesztés feloldásra került . Az eszéki Európa-bajnokságon részt vehet.
Az ügy lezárása és a végleges döntés majd az eszéki Eb után várható − zárul a közlemény.
ELŐZMÉNYEK
Mint ismert, elsőként a Nemzeti Sport írta meg, hogy a Delhiben rendezett világkupán pozitív lett az egyik magyar versenyző doppingtesztje.
Ezt követően jött a hír, hogy Péni bejelentést tett a magyar szövetségnél, mert szerinte a magyar delegáció egyik tagja az engedélye nélkül belépett a szállodai szobájába a márciusi versenyen, mindezt a videofelvételek is bizonyítják. A MSSZ fegyelmi eljárást indított a felvételeken látható Sidi Péterrel szemben.
Pekler Zalán edzője, Kisvárdai István arról beszélt a Borsnak, hogy Péni vitaminjába tehettek doppingszert. A Nemzeti Sport is úgy tudja, hogy a táplálékkiegészítőként szedett D-vitaminjába kevertek doppingszert.
A Magyar Nemzet szerint Péni akkor is lemaradhat a tokiói olimpiáról, ha a Nemzetközi Sportlövőszövetség esetleg felmenti, hiszen a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség még „megvétózhatja” ezt.
A Delhiben rendezett világkupaverseny amúgy is zajosan alakult a mieinknek: a magyar együttes visszalépett a férfiak három résztvevős csapatversenyének döntőjétől, mert Péni István és Pekler Zalán nem volt hajlandó Sidi Péterrel kiállni, arra hivatkozva, hogy utóbbi fegyvere szabálytalan. Sidi egy úgynevezett bipodot használt, ami a puska megtámasztására szolgál, de ő nehezékként alkalmazta. A nemzetközi szövetség technikai ellenőrei szerint ez nem szabálytalan.
Az ügy kapcsán lefolytatott hazai szövetségi vizsgálat megállapította, hogy a csapat mindhárom tagjának viselkedése hozzájárult a versenyből való kizáráshoz, ezért megvonták a Gerevich-ösztöndíjukat. A fegyelmi bizottság a fegyelmi szabályzat által kiszabható legmagasabb összegű pénzbüntetést, valamint a versenyzéstől mint sporttevékenység gyakorlásától egyéves időtartamra történő eltiltást szabott ki – e határozat végrehajtását azonban hat hónapra felfüggesztették.