A sztori 1971-ben pillanatok alatt bejárta a világot: a nagojai világbajnokságon szereplő amerikai asztalitenisz-válogatott tagja, Glenn Cowan az egyik edzés után lekéste csapata buszát, s mivel a sportcsarnok előtt már csak egy jármű állt, arra szállt fel, s mint kiderült, ez éppen a kínaiakat szállító, busz volt. Odafenn egy pillanatra megfagyott a levegő, amit az ázsiaiak játékosa, Csuang Ce-tung tört meg azzal, hogy odalépett hozzá, kezet fogott vele és elkezdtek beszélgetni. Tudni kell, hogy ennek a mai szemmel nézve átlagos esetnek azért volt jelentősége, mert akkoriban az Egyesült Államok és Kína között már több mint húsz éve, a pekingi kommunista hatalomátvétel óta nem volt hivatalos kapcsolat. Cowanről és a kínai játékosokról készült is közös fotó, a sztorit felkapta a világsajtó, a többi pedig már történelem: az amerikai játékosokat a vb után meghívták Kínába edzőtáborozni, majd a kínaiak utazhattak Amerikába, végül pedig nem egészen egy évvel később, 1972 februárjában Richard Nixon, az Egyesült Államok elnöke külügyminiszterével, Henry Kissingerrel tett világpolitikai szempontból történelmi jelentőségű látogatást Pekingben, ahol találkozott Kína akkori első emberével, Mao Ce-tunggal.
A két ország viszonyát tekintve a helyzet most azért nem annyira fagyos, mint ötven éve, ám kétségkívül tele van feszültséggel: bár hivatalos megerősítés egyelőre nincs, de sajtóhírek szerint azokra a jogsértésekre válaszul, amiket az amerikaiak Kínának tulajdonítanak, más országokkal együtt fontolgatják a februári pekingi téli olimpia bojkottját. Ilyen helyzetben több mint üzenet értékű a Nemzetközi Asztalitenisz-szövetség bejelentése, nevezetesen, hogy a kedden kezdődő houstoni egyéni világbajnokságon a sportág történetében először két amerikai, kínai vegyes páros is asztalhoz áll: a kínai Lin Kao-jüan (világranglista-7.) az amerikai kínai Lily Zhanggal (35.) indul, míg a hölgyek világranglistáján 4. helyen álló Vang Man-jü partnere Kanak Jha (31.) lesz.
„Nagyon boldog vagyok, hogy Lily Zhanggal állhatok asztalhoz – nyilatkozta az ITTF honlapjának Lin Kao-jüan. – A párosunknak sokat segíthet, hogy beszél mandarin nyelven, s remélem, ennek az asztalnál is előnyét látjuk majd. A következő napokban keményen dolgozunk, hogy a legjobbak legyünk, s bízom benne, hogy az amerikai és a kínai szurkolók is támogatnak majd bennünket.”
Már a sorsolás is elkészült, ezek szerint a 64 közé jutásért Lin Kao-jüanék a portugál Tiago Apolonia, Jieni Shao kettőssel játszanak, míg Vang Man-jüék ellenfele az orosz Vlagyimir Szidorenko, Marija Tajlakova duó lesz.
A Nemzetközi Asztalitenisz-szövetség egyébként nem először tesz hasonló, világpolitikai szempontból is jelentős gesztusokat, legutóbb a 2018-as halmstadi csapat-világbajnokságon sikerült tető alá hozni a két Korea „egyesülését”: a negyeddöntőben Észak- és Dél-Koreának egymás ellen kellett volna játszania, ám ők ehelyett azt kérték, hogy közös csapattal szerepelhessenek tovább – a különleges kérésre az ITTF rábólintott, a közös koreai csapat pedig végül bronzérmet szerzett.