Bizonyára sokan még korosztályának tagjai közül sem tudják például, hogy a Testnevelési Főiskola megnyerő stílusú tanára, az edzésmódszertani könyvével nemzedékeknek szakmai fogódzót adó, a rendszerváltás után tizenkét évig a Magyar Olimpiai Bizottság tagjaként tevékenykedő, 1990 és 1998 között a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőjeként a sportügyeket propagáló politikus „előző életében” futballistaként vergődött ki a második világháború végi kusza történelmi helyzetből. SAS-behívóval 1944 őszén német földre vitték, itt érte a háború vége, és került brit hadifogságba. A fogolytáborban aztán szerveztek az angol katonák szórakoztatására osztrák–magyar kirakatmérkőzéseket, Nádori leírása szerint ezeken a találkozókon Baróti Lajos későbbi szövetségi kapitány oldalán játszott. Aztán egyik alkalommal kiszúrta a magyar hadifogoly tehetségét a British Army of Rhine egy lengyel tisztje, és megpróbálta titokban saját verbuválódó sportszázadába bevenni. Annyit mondott neki, hogy a következő nap érte jönnek, figyelje a dzsipet.
„Másnap tízkor jött a dzsip, a főhadnagy kiszállt, ment az őrségre beszélgetni, sorompó föl, dzsip be, és int nekem a sofőr. Mentem utána, mentünk messze hátra, megállt a latrinák mögött, és kidobott egy barna papírcsomagot, amiben egy angol katonaruha volt. Annyi eszem már volt, hogy evvel mit kell csinálni, gyorsan elrejtőztem, levettem magamról a saját ruhámat, az angol katonaruhát fölhúztam magamra, elég jól passzolt rám. A ruhaméret nem volt érdekes, angol sapka volt a fejemen. Még valami rangjelzésem is volt. Fölszálltam a dzsipre, tisztelgett a hadifogolytábor őre, és elmentünk. Ez volt csütörtökön, pénteken már Antwerpben futballoztam a lengyel válogatott csapat tagjaként, az igazolványomban az állt, hogy Wladyslaw Ciszewski zászlós.”
A további izgalmakat nem volna itt ildomos elárulni, elég annyi, hogy történt még egy s más váratlan, amíg Wladyslaw Ciszewski zászlós valahogy hazakeveredett 1946 tavaszára az akkoriban a család otthonát jelentő Mezőszilas első tavaszi bajnoki mérkőzésére. Tanulságos szembesülni a keleti blokk országait összeterelő Világifjúsági Találkozók sportprogramjának szervezőmunkájával, látni valamit az 1952-es és az 1956-os olimpia viszonyaiból a bennfentes szemével, megismerni a forradalom és Melbourne utáni amerikai hónapok dilemmáit. A Munkára, Harcra Kész mozgalomról megtudjuk, hogy „egy őrült idea, amelynek az élethez semmi köze nincsen”, de a legmeghökkentőbb talán a sportolók csempészési kiváltságának kendőzetlen leírása. A svájci óráktól ketyegő buszokról és a bőröndben utazó nylonharisnya-kötegekről hallottunk már, de a műfaj rekordja kétségtelenül a Nádori-könyvben név nélkül említett bátor sportolónőhöz kötődik, aki az 1954-es luxemburgi vívó-világbajnokságról nem szégyellt a repülőgépen egy komplett kerítést hazaszállíttatni...
(Dr. Nádori László, Bátonyiné Nádori Viola: A szelíd harcos, Prae Kiadó, 2022)
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2023. március 4-i lapszámában jelent meg.)