Gulyás Michelle és Kós Hubert az Év sportolója, Golovin az Év edzője

Vágólapra másolva!
2025.01.13. 22:35
Hárman az est főszereplői közül (Fotó: Árvai Károly – NS-montázs)
A tavalyi év legjobbjait díjazták a budapesti Operaházban a 67. M4 Sport – Az Év Sportolója Gálán.

 

AZ OPERÁBA BESZÖKÖTT PÁRIZS – csavarhatunk egyet Ady Endre ismert verssorán: a 67. M4 Sport – Az Év Sportolója Gálán a 2024-es nyári játékok magyar hőstörténetei domborodtak ki, ahogyan olimpiai év után az szinte magától értetődik.

Az év sportolója címet a nőknél Gulyás Michelle olimpiai bajnok öttusázó, a férfiaknál Kós Hubert olimpiai aranyérmes úszó, az egyéni sportágak csapatversenyében a Párizsban aranyérmes férfi párbajtőr-válogatott érdemelte ki.

Az év fogyatékos női sportolója a párizsi paralimpián Konkoly Zsófia két arany- és egy bronzérmet szerző úszó, az év fogyatékos férfi sportolója Kiss Péter Pál paralimpiai bajnok kajakozó, az év fogyatékos csapata pedig a paralimpiai ezüstérmes női kerekesszékes vívóválogatott lett.

Az olimpián túli sikerek fénye is beragyogott az Operaházba: az év csapatának a hagyományos csapatsportágakban az Európa-bajnoki női kézilabda-válogatottat választották, az év edzőjének pedig az együttes szövetségi kapitányát, Golovin Vlagyimirt.

Az év sportpillanatának Csoboth Kevin válogatott labdarúgó Skócia elleni Európa-bajnoki csoportmérkőzésen (1–0) lőtt gólját, az év közösségi sporteseménye díjat a Kárpát-medencei Egyetemek Kupájának ítélték.

A németországi labdarúgó-Európa-bajnokság résztvevői ezúttal feltűnően háttérben maradtak, hiába a sportági sajátosságokból eredő népszerűségi előny, a 2020-ban, 2022-ben és 2023-ban az év csapatának választott futballválogatott és a tavaly az év sportolója díjat besöprő Szoboszlai Dominik ezúttal nem került be a legjobb háromba, az elmúlt négy kiírásból háromszor az év edzőjének ítélt Marco Rossi szövetségi kapitány pedig a tízes jelöltlistán sem szerepelt.

Volt már ennél látványosabb fókuszeltolódás is a sporttörténelemben: 1974-ben például a friss világbajnok nyugatnémet futballválogatott csapatkapitánya, Franz Beckenbauer csak harmadik lett országában az év sportolója választásán, az első helyet a szintén vb-győztes tornász, Eberhard Gienger nyerte el. Antonín Panenka pedig, akinek pimasz tizenegyesével lett Európa-bajnok a csehszlovák futball-válogatott 1976-ban, az adott évben Csehszlovákiában az évsportolója-rangsorban a top tízes listán sem szerepelt.

A nemzetközi sportélet mindkét említett alakja jelen volt hétfőn este díszvendégként az Operában, a magyar sportélet legfontosabb nyakkendős-estélyiruhás ünnepén, amelynek fényét emelte Ian Thorpe, az ötszörös olimpiai bajnok ausztrál úszóklasszis, Miodrag Belodedici, kétszeres BEK-győztes román futballista és Hosszú Katinka, a pályafutását a napokban befejező, háromszoros olimpiai bajnok úszó is. Az est folyamán a 35 éves sportolónő így beszélt érzéseiről: „Nehéz szavakba önteni. Magyarországon sok nagyszerű bajnok volt előttem, akik inspiráltak engem. Most eljött az ideje annak, hogy én ösztönözzem az utánam következőket.”

Ott volt a nézőtéren számos közjogi méltóság és sportvezető, köztük Schmitt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tiszteletbeli tagja, korábbi köztársasági elnök, kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó, Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár, Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, kétszeres olimpiai bajnok kajakozó, valamint Novotny Zoltán, a Magyar Sportújságírók Szövetségének tiszteletbeli elnöke.

„Egy cél vezérelt minket, sportújságírókat ezen az estén: hogy megpróbáljunk felnőni a magyar sport, a magyar bajnokok nívójához, és méltó ünnepséget rendezzünk nekik. Ezért vagyunk itt ilyen miliőben, ezért vettük fel a templomba járó cipőnket, ahogyan Bölöni Lászlótól hallottam” – hangsúlyozta beszédében Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetsége elnöke, a Nemzeti Sport főszerkesztője, aki kezdésként felidézte Vass István Zoltán MSÚSZ-életműdíjas riporter közvetítését Ónodi Henrietta tornász 1992-es olimpiai bajnoki címéről. Mint ismert, a gála alkalmából jótékonysági adománygyűjtés zajlott a több szívinfarktust elszenvedő sportolónő, háromgyermekes édesanya amerikai gyógykezelésére.

 

Megemlékezett a sportújságíró-szövetség vezetője a nemrég elhunyt, születésének 104. évfordulóján végső nyugalomra helyezett, ötszörös olimpiai bajnok Keleti Ágnesről, kitért az objektív sportújságírás felértékelődött szerepére. Az idén rekordszámú, 541 sportújságírói szavazatra utalva elmondta, a különböző kategóriákban erős és szakszerű választás született.

A Szabó László kreatív producer, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke vezetésével felépített estet számos dramaturgiai részlet gazdagította. Ilyen volt a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola bevonása, az Operaház szimfonikus zenekarát vezénylő korábbi játékvezető, Erdélyi Dániel karmester futballmezbe öltöztetése, a félidei show-ban Berecz István aranysarkantyús táncművész koordinálásával 62 ifjú magyar táncművész felvonultatása, Kacsó Hanga népdalénekes, illetve Pál István Szalonna és bandája kíséretében. Színpadra lépett még Horváth Charlie, Fenyő Miklós, valamint Korda György és Balázs Klári Kőbán Rita kétszeres olimpiai bajnok gálanagyköveti közreműködése mellett, a házigazda Csisztu Zsuzsa és Molnár Mátyás moderálásával zajló ünnepségen díjátadóként szerepelt mások mellett Rofusz Ferenc Oscar-díjas, Kossuth-díjas filmrendező és Arató András, a Hide the Pain Harold néven népszerűvé lett, sportrajongó „mémkirály” is. Nadia Comaneci, az ötszörös olimpiai bajnok román tornász videóüzenetben biztatott egykori versenytársa és ellenfele, Ónodi Henrietta támogatására.

Az MSÚSZ életműdíját az Operaházban Bölöni László, a 102-szeres román válogatott, BEK-győztes székelyföldi labdarúgó és edző vehette át az őt köszöntő Sulyok Tamás köztársasági elnöktől, Arsene Wenger futballedző elismerő videóüzenetétől kísérve. A 71 éves sportember a templomba járó cipőjében a mikrofonhoz lépett, és személyes hangú beszédben köszönte meg az elismerést, egyebek mellett a következőket említve: „Megható ez a fogadtatás. Saját pályafutásomra visszatekintve úgy érzem, egy időben tudtam becsületes magyar ember lenni és korrekt román állampolgár. A magyar színeket sohasem képviselhettem, de azért valamit talán tettem értük. Azt, amit génjeimmel, neveltetéssel sikerült elérnem. Hogy az o betű felett ott maradjon a két pont.”

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik