Sznúker: Révész Bulcsú képes lehet meccset nyerni Budapesten

Vágólapra másolva!
2025.01.03. 06:50
Révész Bulcsú immár nagykorú versenyzőként játszik a budapesti meghívásos tornán (Fotó: AFP)
A hétvégén rendezik a fővárosban azt a minitornát, amelyen két korábbi világbajnok, Neil Robertson és Shaun Murphy mellett az angol Barry Hawkinsszal is megmérkőzik hazánk első és egyetlen profija, a korábbi gálák rendszeres résztvevője, a január elsején nagykorúvá váló Révész Bulcsú is.

– Hogy telt a szilvesztere? Ami ugye dupla ünnep, mert január elsején töltötte be a tizennyolcadik életévét.
– Barátokkal voltam házibuliban, táncoltunk, beszélgettünk, hajnal kettő után mentem haza, a szülők értem jöttek – válaszolta a Nemzeti Sportnak Révész Bulcsú, a magyar sport első profi sznúkerjátékosa, aki tavaly február elején Albániában megnyerte az U19-es világbajnokságot, az akkor 17 éves játékos így kiharcolta, hogy a következő két idényben a felnőtt profik között versenyezhessen.

– Nagykorúvá vált – mit jelent ez önnek?
– Nem érzem, hogy lenne különösebb jelentősége, persze tudom, mostantól ha marhaságot csinálok, nagyobb felelősség terhel.

Barry Hawkins, a szerény profi
(SP)CHINA-MACAO-SNOOKER-MASTERS(CN)
Fotó: AFP

„Asztalok fölé hajolgatok olyan helyeken, mint például a Crucible Színház” – áll a rövid bemutatkozás a profi angol játékos, Barry Hawkins Instagram-oldalán. Nos, nem akármilyen, hanem majdnem négy méter hosszú és két méter széles, élénkzöld filccel borított asztalok fölé hajol, amelyeken lyukak és különböző színű golyók is vannak, ráadásul dákóval a kezében. Hawkins már majdnem harminc éve, 1996 óta profi sznúkeres, és noha nem tartozik a sportág legendái közé, folyamatosan tagja a legszűkebb elitnek, és győzelmei is vannak szép számmal. Még gyerek volt, mikor már a profik között versenyzett, tehetsége pályafutása korai éveiben is szembetűnő volt. Mégsem indult zökkenőmentesen a karrierje, hiszen például a sportág templomában, a Crucible Színházban első hat mérkőzését elveszítette. Ám nem adta fel, és hetedikre a skót Stephen Maguire ellen már győzött, 10–9-re.

 

Első pontszerzőtorna-győzelmét a 2012–2013-as idényben aratta, akkor az Australian Goldfields Opent nyerte meg, amelyet később még három tornagyőzelem követett. Triple crown versenyt (a három legnagyobb presztízsű viadal, a világbajnokság, a Mesterek Tornája és az Egyesült Királyság bajnoksága) még nem nyert, de 2013-as vb-döntőjét a sportág nagyágyúja, Ronnie O’Sullivan ellen máig a sorozat egyik legmagasabb színvonalú mérkőzéseként tartják számon. Akkor honfitársa 18–12-re legyőzte, de ez sem gátolta meg abban, hogy később még három pontszerzőt nyerjen meg.


Feleségével, Tarával és közös fiukkal, Harrisonnal él, amikor nem sznúkerezik, szívesen kirándul, horgászik és utazik, Budapestre pedig az Egyesült Királyság legutóbbi bajnokságának döntőseként érkezik.

– Mostantól akkor ön mondja ki a végső szót, ön hozza a döntéseket, vagy marad minden a régiben?
– Csak annyi történik, hogy nagyobb beleszólásom lesz az engem érintő dolgokba, meglátjuk, ez miben nyilvánul meg.

– Néhány nappal szilveszter után hogyan foglalná össze saját szemszögéből kétezer­huszonnégyet?
– Sikeres és kiemelkedő. Az áttörés megjött, profi lettem, de változatos, ugyanakkor zsúfolt évet hagytam magam mögött. Rengeteg versenyen vettem részt, nyertem Eb-t, de emellett néhány fesztivál és buli is becsúszott szabadidőben. Sok új helyen jártam, Kínában, Szaúd-Arábiában, nagyon izgalmas volt.

– Szenzációsan indult a profi karrierje, az első tizenhét meccséből nyolcat megnyert, a jelenlegi mérlege tizenegy győzelem, tizennégy vereség és egy döntetlen. Ön milyennek tartja az összképet?
– Nem rossz alapvetően, a profik közötti rajtom kiemelkedő lett, aztán be-becsúszott egy-egy vereség, de megesik, hiszen ez a nálam magasabban rangsorolt játékosok ellen benne van a pakliban. Tudom, hogy beletettem a munkát a játékomba, de mindig többre törekszem, így azért annyira nem vagyok elégedett.

– Karácsony előtt három nappal a kínai world open selejtezőjében az angol Martin O’Donnelltől kapott ki nagyon szoros meccsen, előtte négy nappal a kínai Liu Csao-tientől szenvedett vereséget a német Mesterek Tornája kvalifikációs meccsén, így két tornáról maradt le. Ez mennyire viselte meg?
– O’Donnell ellen négy háromra is vezettem, és végül hosszú és szenvedős meccsen öt négyre kikaptam, ami azért is volt fájó, mert az angol kellemetlen stílusban, lassan játszik. A kínai ellenfe­lemnél jobban játszottam, az meg azért volt bosszantó. Egyik sem esett jól, de van ilyen, minden profi játékossal előfordul hasonló, ez ilyen sport.

Shaun Murphy, a Mágus
(SP)CHINA-WUHAN-SNOOKER-WUHAN OPEN (CN)
Fotó: AFP

„A sznúker a szenvedélyem. A lámpák fénye alatt, a színpadon, amikor igazán számít, borzongató versenyezni, igazi adrenalinlöket” – áll Shaun Murphy hivatalos honlapján a klasszis ars poeticája. Az Egyesült Királyság egyik legsikeresebb játékosa mindössze 15 évesen lett profi, ezzel akkor a valaha volt legfiatalabb lett (immár a 12 éves walesi Liam Davis a csúcstartó). Bár a Mágus becenevet sznúkerstílusa miatt kapta, Shaun Murphy sokszínű egyéniség, az asztaltól távol sem unatkozik. Nem sokon múlt, hogy gyerekkorában nem a golfot választotta a sznúker helyett, és a mai napig szereti játszani és nézni is a sportágat. A fehér golyó és a nagy zöld terület végül is stimmel… Hatalmas Manchester United-rajongó, igaz, már nem lakik közel az Old Traffordhoz, de korábban rengetegszer megfordult az ikonikus stadionban, és szurkolt kedvenceinek. A sportokon kívül szeret zongorázni, elmondása szerint Elton John és a Beatles slágerei teszik ki repertoárja nagy részét, ami persze néhány klasszikus darabbal is kiegészül. Szívesen mesél vicceket, társasági ember, mentorként is tevékenykedik, előadásokat is tart a mentális egészségről és a stresszkezelésről. Fontos szerepe van életében a jótékonykodásnak, sokszor támogatja a Manchesteri Királyi Gyermekkórházat, minden egyes versenyen lökött százas breakje után 100 fontot ad az intézménynek.

 

Pályafutása során 18 trófeát nyert, köztük egyszer a világbajnokit is, jelenleg hetedik a világranglistán. A magyar közönség korábban már láthatta őt Budapesten, de ezúttal is érdemes lesz figyelni a játékát, hiszen bármikor benne van egy 147-es maximum break (2018 májusában a harmadik hazai gálán az első szakasz során két maximumot lökött!).

– Immár felnőttként, élesben és összességében ötödször játszik a szombaton kezdődő magyar versenyen, milyen várakozással tekint a hétvége elé?
– Élvezni szeretném a viadalt, jól érezni magam. Három nagy kaliberű, kitűnő játékos ellen lépek asztalhoz, nem hiszem, hogy túl sokat kellene elvárnom magamtól.

– Meccset nyer?
– Képes vagyok rá, de nem hiszem, hogy érdemes lenne ezen filozofálni.

Steve Davis, korábbi hatszoros világbajnok angol legenda fergeteges előadással szórakoztatta a magyar nézőket 2017 októberében a 2. magyar sznúkergálán (Fotó: Koncz György)

– A három ellenfél közül melyik játéka áll a legközelebb önhöz?
– Jó kérdés… Mindegyikőjük hasonlóan remek sznúkeres egy bizonyos szinten, de talán Murphyé, ő dinamikusabban játszik a többieknél.

– Egy-egy mondattal jellemezné őket?
– Murphy céltudatos, Hawkins kitartó, és nehéz tisztán, egyértelműen megverni. Sokszor odaér egy-egy torna végére, elődöntőbe, döntőbe, kiegyensúlyozottan teljesít. Robertson hidegvérű játékos.

– Egyre közelebb kerülünk az áprilisi világbajnoksághoz – gondol már rá?
– Ritkán. Iszonyatosan nehéz eljutni a főtábláig, négy selejtező mérkőzést kell megnyerni hozzá. Az első körben kapok valakit a száztizenkettedik és száznegyvennegyedik helyezettek közül, utána, ha nyerek, mindig a következő kalapból, egyre jobb játékosokat kell legyőzni a tíz győztes játszmáig tartó találkozókon. De hát ez a vébé, papíron itt a legnehezebb eredményt elérni, de ha elkapom a fonalat, talán lesz lehetőségem. Tavaly is sikerült egy meccset megnyerni.

Neil Robertson, a kiegyensúlyozottság mintaképe
Fotó: AFP

Jellegzetes, hidrogénszőke haja csak egyike az őt egyedi sznúkerjátékossá tevő jellemzőknek. Az ausztrál Neil Robertson az 1998–1999-es idénytől kezdve profi, és mostanra a legsikeresebb Egyesült Királyságon kívüli sznúkeres lett. Korábban világelső is volt, teljesítette a triple crownt, négyszer lökött maximum breaket World Snooker Tour-viadalon, de nem is ez teszi igazán különlegessé, hanem az, hogy állandósítani tudta nagyszerű eredményeit. 2006 és 2022 között nem telt el úgy év, hogy ne nyert volna legalább egy profi versenyt.

 

Pedig nem volt zökkenőmentes a pályafutása, saját bevallása szerint videójáték-függőségben szenved, igaz, már képes uralni, de egy időben a teljesítményén és a családi életén is nyomot hagyott a rengeteg képernyő előtt töltött óra.

 

„A múltban sokszor fennmaradtam éjjel és játszottam, aztán hirtelen azt vettem észre, hogy hajnalodik, a madarak csiripelnek, felkel a nap, és megriasztott a gondolat, hogy hamarosan vinnem kell a kisfiamat iskolába, majd kimerülten állhatok neki gyakorolni. Ha szingli vagy és jó munkád van, ez még talán kivitelezhető, de profi sznúkermeccset nem lehet fáradtan nyerni, arról nem beszélve, hogy a család is jobbat érdemel” – avatta be a nagyvilágot Robertson a magánéletébe. Norvég hölgyet, Mille Fjelldalt vett feleségül még 2008-ban, két közös gyermekük született, Penelope és Alexander. Robertson kutatásokat végzett a vegán étrend előnyeiről, vegán sportolók életmódját tanulmányozta, a kilencszeres olimpiai bajnok, szintén vegán amerikai atléta, Carl Lewis nagy hatással volt rá, és 2014-ben maga is áttért a növényi alapú étrendre. Nem sokkal később egy elektronikus sznúkerszimulátor-szoftver nagykövete lett. A sznúkeren kívül szereti a labdarúgást, személyes jó barátja a Chelsea legendája, John Terry, otthonosan mozog a golfpályán és lelkes állatbarát. Ő a sportág negyedik nem brit világbajnoka, ő volt az első ausztrál játékos, aki pontszerző versenyt nyert, és számos egyéb rekordot is tart.

– Kit tart a legesélyesebbnek a világbajnoki címre?
– Judd Trumpot. A címvédő Kyren Wilson is ott van az esélyesek között, nagy önbizalommal játszik tavalyi sikere óta, de nem ő lesz az, aki megtöri a Crucible-átkot, vagyis hogy az, aki először hódítja el a vb-serleget, nem tudja megvédeni a címét a következő évben. Ez nem a Formula–1, amelyben ötven százalékban az autón múlik a siker. Trump azért nem nyert eddig több vébét, mert sok versenyen indul, s elfárad az idény végére.

– A budapesti torna után mi a programja?
– Pihenés, aztán tizedikén megyek KRESZ-vizsgára, és aznap lesz a születésnapi bulim, a korombeli barátokkal ünnepelünk. Persze tanulok is, aztán újra edzésbe állok, február ötödikén a walesi nyílt bajnokság selejtezőjében versenyzek.

A két korábbi világbajnok már másodszor lép fel Budapesten
 

Repül az idő, hiszen több mint nyolc éve, 2016 decemberében rendezték meg az 1. magyar sznúkergálát – akkor is és azóta is mindig – a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban. A bemutatkozó eseményen a most visszatérő egyszeres világbajnok ausztrál Neil Robertson és a kétszeres vb-döntős angol Ali Carter mérkőzött meg egymással, bár utólag bevallhatjuk, a rendezvény nem a poénokról és a látványos show-elemekről maradt emlékezetes. Egy évvel később a sportág legendája, a hatszoros vb-győztes angol Steve Davis elképesztő előadással szórakoztatta a publikumot a háromszoros világbajnok walesi Mark J. Williamsszel, aki szintén bizonyította, nagyszerűen ért a mókázáshoz. Hét hónappal később a hatszoros vb-döntős Jimmy White és a hétvégén Robertsonhoz hasonlóan visszatérő Shaun Murphy duója kápráztatta el a nézőket, főleg Murphy sziporkázott, aki a délutáni etap során két maximum breaket lökött. 2019 januárjában klasszisok sora érkezett Budapestre, az angol Judd Trump, Stuart Bingham és Jack Lisowski, illetve a belga Luca Brecel volt a vendég. Trump májusban aztán megszerezte első világbajnoki címét Sheffieldben, majd novemberben visszatért hazánkba az ötödik gálára, amelyen egy legendával, a négyszeres vb-győztes skót John Higginsszel játszott úgymond vb-visszavágót. 2023-ban aztán a sokak szerint a sportág valaha élt legnagyobb csillaga, Ronnie O’Sullivan volt a sztárvendég a hatodik gálán, a hétszeres világbajnok az északír Mark Allennel játszott.

 

Igény volt az éles meccsekre

Az Eurosport kommentátora, Buzás Gábor főszervező (hárman vannak, mellette Wéber Gábor és Csurgó Balázs az ötletgazda és koordinátor) izgatottan várja a szombati kezdést, amellyel és a tornával kapcsolatban örömmel osztotta meg mondanivalóját a Nemzeti Sporttal.

 

„Jól fogynak a jegyek, mindig azokat viszik el először, amelyeket a legjobbnak gondolnak a nézők, vagyis a sorok és a szektorok közepén lévőket. A Gerevichben egyébként mindenhonnan jól lehet látni. Azért alakult úgy, hogy már nem gálát szervezünk, mert igény volt rá, hogy legyenek éles meccsek, s mi is úgy voltunk vele, hogy Ronnie O’Sullivan idehozatala után muszáj előrelépni. Így jött a minitorna ötlete, négy játékossal, s ez alapvetően nézőbarát, mert a szurkoló bármelyik előadásra érkezik, mindenkit láthat játszani. Az én személyes kedvencem a Robertson–Révész csata lesz, szerintem Bulcsú foghat meccset, nagyon motivált lesz.”

 

Buzás hozzátette, a viadalon nem pénzdíjat, hanem fellépti díjat kapnak a versenyzők, s aki még szeretne, vehet jegyet, korlátozott számban kapható belépő. A csoportmérkőzések hat játszmáig tartanak, azaz lehet döntetlen az eredmény, míg a bronzmeccs két megnyert frame-ig megy, a fináléban pedig az diadalmaskodik, aki előbb jut el öt győztes játszmáig. A tornát a Sport Tv jövő héten hétfőtől egy az egyben leadja felvételről Kurucz László szakkommentálása mellett, Buzás Gábor közvetítésével.

 

A budapesti gálák, a hétvégi torna szervezői (balról): Csurgó Balázs, Wéber Gábor, Buzás Gábor

OMV BUDAPEST SNOOKER MASTERS (Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok)
Szombat. 1. előadás
Shaun Murphy–Révész Bulcsú, 13.30
Neil Robertson–Barry Hawkins, 15.30      
2. előadás
Neil Robertson–Shaun Murphy, 20.00
Révész Bulcsú–Barry Hawkins, 22.00
Vasárnap. 1. előadás
Neil Robertson–Révész Bulcsú, 13.00
Shaun Murphy–Barry Hawkins, 15.00
2. előadás
Bronzmérkőzés, 19.30
Döntő, 20.30

 

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik