A Grasshoppers ellen játszik a Fehérvár

KRASZ EMILKRASZ EMIL
Vágólapra másolva!
2006.07.28. 14:45
Címkék
Az UEFA-kupa 2006-2007-s kiírásának selejtezőjében, a második fordulóra egyedül állva maradt magyar együttes, az FC Fehérvár a svájci Grasshoppers ellen játszik a következő körben. Csertői Aurél együttese a hazai 1-0-s győzelmet követően idegenben a visszavágón 2-1-re kikapott ugyan kazah ellenfelétől, a Kajrat Almati gárdájától, ám az idegenben lőtt gól sokat, egészen pontosan továbbjutást ért a fehérváriak számára. Az első mérkőzéseket augusztus 10-én, a visszavágókat két hét múlva, augusztus 24-én rendezik. A Fehérvár hazai pályán kezd.
A svájciakkal ellentétben a fehérváriak friss bajnoki bronzéremmel, MK-sikerrel és UEFA-kupa döntővel büszkélkedhetnek, igaz utóbbi még 1985-ből kapott örökség
A svájciakkal ellentétben a fehérváriak friss bajnoki bronzéremmel, MK-sikerrel és UEFA-kupa döntővel büszkélkedhetnek, igaz utóbbi még 1985-ből kapott örökség
A svájciakkal ellentétben a fehérváriak friss bajnoki bronzéremmel, MK-sikerrel és UEFA-kupa döntővel büszkélkedhetnek, igaz utóbbi még 1985-ből kapott örökség
A svájciakkal ellentétben a fehérváriak friss bajnoki bronzéremmel, MK-sikerrel és UEFA-kupa döntővel büszkélkedhetnek, igaz utóbbi még 1985-ből kapott örökség

A Grasshoppers nagyon szerényen kezdte a svájci élvonalbeli bajnokságot, előbb a Sionnal, majd az St. Gallen csapatával játszott gólnélküli döntetlent.

A svájci gárda az Intertotó-kupából érkezett a második számú nemzetközi kupasorozatba, előbb a cseh FK Teplice gárdáját verték 2-0-ra, majd a belga AA Gent csapatát 2-1-re. Így jelen pillanatban két ponttal, 0-0-s gólaránnyal a hetedik helyen állnak.

A Grasshoppers nagyon komoly múltra tekint vissza, esetükben a svájci futball egyik meghatározó csapatáról beszélhetünk. Bajnokságot 27 alkalommal – legutóbb 2003-ban -, Svájci Kupát 18-szor nyertek. Egyszeres svájci Szuperkupa-, kétszeres Ligakupa-győztesek.

Kétszer vehettek részt a Bajnokok Ligája csoportküzdelmeiben, 1995-ben és 1996-ban. Előbbi kiírásban emlékezetes, hogy a Real Madrid és az Ajax mellett a Ferencvárossal is megmérkőztek. A hazai pályán elszenvedett roppant kínos, 3-0-s vereséget követően az Üllői úton 3-3-s döntetlent értek el.

Az UEFA-kupában egyszeres elő-, illetve negyeddöntősök, 1978-ban, illetve 1981-ben. A sorozatban kétszer verekedték be magukat a nyolcaddöntőbe, 1980-t követően 1998-ban. A már megszűnt KEK-ben 1990-ben negyeddöntőt játszhattak, 1992-ben és 1995-ben pedig nyolcaddöntőt.

Tavaly az UEFA-kupában bejutottak a csoportkörbe, ám ott nem sok sikert értek el: kikaptak mind a négy ellenfelüktől és így nulla ponttal a D-csoport utolsó helyén végeztek. Az angol Middlesbrough és az ukrán Dnipro hazai pályán verte őket egy-egy góllal – 1-0, illetve 3-2 -, míg a holland AZ Alkmaar és a bolgár Liteksz Lovecs idegenben bizonyult jobbnak náluk. Érdekesség, ugyancsak egy-egy találattal, előbbi 1-0, utóbbi 2-1-re.

A csapatban az elmúlt évek során több nemzetközi klasszis is megfordult, a teljesség igénye nélkül említsük meg Henri Camara, Stéphane Chapuisat, Giovane Elber, Kurt Jara, Pape Bouba Diop, Marcel Koller, Severino Minelli, Günther Netzer, Ciriaco Sforza, Johann Vogel, Alain Sutter, Kubilay Türkyilmaz, Hakan Yakin, Murat Yakin és Wynton Rufer nevét.

Edzőjük sem kevésbé ismert klasszis volt játékos korában, hiszen a Kraszimir Balakov a világbajnoki negyedik helyezett – 1994 – bolgár válogatott alapembere volt, de a német élvonalban is meghatározó Stuttgart középpályáján hosszú éveken keresztül adott fazont az együttes játékának.

A svájci csapat a legutóbbi bajnokságban a negyedik helyen végzett, 36 találkozójukból 14-t nyertek meg, 13-on döntetlen született, kilenc alkalommal szenvedtek vereséget, így 55 pontot szereztek. Gólarányuk 44-33 volt.

A harmadik helyezett Young Boystól hét ponttal maradtak le – az első és második Zürichtől és Baseltől viszont 23 ponttal -, az ötödik Thunt hattal előzték meg.

A Grasshoppers keretében a kizárólag svájci kapusok és védők előtt a középpályán és a csatársorban a hazai játékosok mellett mindössze négy-négy légióst – két brazilt, valamint egy-egy spanyolt, olaszt, portugált, malit, kongóit és németet – találhatunk.

Az Újpestet 4-1-s összesítéssel búcsúztató liechtensteini FC Vaduz csapata a svájci Basel ellen játszik a második fordulóban. A Dárdai Pált foglalkoztató német Hertha a grúz FC Ameri Tbiliszi csapatával mérkőzik meg a továbbjutásért.

KÖZÉP-KELETI-CSOPORT:
FC Fehérvár Grasshoppers-Club (svájci)
FC Artmedia (szlovák) FC Dinamo Minszk (fehérorosz)
SV Ried (osztrák) FC Sion (svájci)
FK Karvan Evlakh (azerbajdzsáni) SK Slavia Praha (cseh)
FC Csernomorec Odessza (ukrán) Wisla Plock (lengyel)
FC Basel 1893 (svájci) FC Vaduz (liechtensteini)
CSF Zimbru Chisinau (moldovai) FC Metalurh Zaporizzsja (ukrán)
SV Mattersburg (osztrák) Wisla Kraków (lengyel)
Hertha BSC Berlin (német) FC Ameri Tbiliszi (grúz)
FC Rubin Kazany (orosz) FC BATE Boriszov (fehérorosz)
Olympique de Marseille (francia) BSC Young Boys (svájci)
DÉLI-MEDITERRÁN-CSOPORT:
APOEL FC (ciprusi) Trabzonspor (török)
Hapoel Tel-Aviv FC (izraeli) NK Domzale (szlovén)
PFC CSZKA Szófia (bolgár) FK Hajduk Kula (szerb)
KSV Roeselare (belga) Ethnikos Achnas FC (ciprusi)
OFK Beograd (szerb) AJ Auxerre (francia)
FC Dinamo 1848 Bukarest (román) Beitar Jeruzsálem FC (izraeli)
FK Partizan (szerb) NK Maribor (szlovén)
FK Szarajevo (bosnyák) AFC Rapid Bukarest (román)
Bnei Yehuda Tel-Aviv FC (izraeli) PFC Lokomotív Szófia (bolgár)
AC Omonia (ciprusi) PFC Litex Lovecs (bolgár)
KF Tirana (albán) Kayserispor (török)
ÉSZAKI-CSOPORT:
IK Start (norvég) Drogheda United FC (ír)
Odense BK (dán) Llanelli AFC (walesi)
FBK Kaunas (litván) Randers FC (dán)
FC Twente (holland) FC Levadia Tallinn (észt)
FK Ventspils (lett) Newcastle United FC (angol)
SK Brann (norvég) Atvidabergs FF (svéd)
Molde FK (norvég) Skonto FC (lett)
FC Flora (észt) Bröndby IF (dán)
FK Suduva (litván) Club Brugge KV (belga)
Gretna FC (skót) Derry City FC (ír)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik