F1: a mentőszolgálat és az NMHH is felkészült a Magyar Nagydíjra

Vágólapra másolva!
2024.07.19. 11:17
20240718_135_KAR
Helyzetkép a Hungaroringről csütörtökön. A hétvégére még nagyobb tömeg várható (Fotó: Árvai Károly)
Több mint 150 szakemberrel, 23 mentőkocsival, két mentőhelikopterrel, két speciális kimentő csapattal és hat mentőorvosi kocsival vigyáz az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a pénteken megkezdődött Formula–1-es Magyar Nagydíj versenyzőinek és nézőinek biztonságára a Hungaroringen. Az NMHH Mérésügyi Igazgatóságának munkatársai pedig a zavartalan frekvenciahasználatot biztosítják.

Az OMSZ az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében hozzátette: a versenyhétvégén egy belgyógyászati és traumatológiai ellátásra egyaránt alkalmas ambulancia is működni fog.

Kiemelték, a versenyzők biztonságán túl a nézők megfelelő ellátására is nagy hangsúlyt fektetnek, ezért a szektorokhoz telepített mentőautókon és gyalogos elsősegélynyújtókon kívül három úgynevezett „tömeges baleseti egység” is kitelepül, ezek mobil ellátóhelyként működhetnek.

A rendezvény egészségügyi biztosítása a lakosság mentőellátását nem érinti, hiszen a versenyt az Országos Mentőszolgálat a pluszkapacitásával, tartalék járműveivel és szabadnapos dolgozóival biztosítja – írták.

A Formula–1 magyar mentői évről évre dicséretet kapnak a versenyt megelőző tesztvizsgán, amelyen a mentőellátás szakszerűségét, a csapatmunka gördülékenységét és a gyorsaságot mérik a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) illetékesei – olvasható a közleményben.

A futamokon a televíziós stábok, a készenléti szolgálatok és a versenyző csapatok kommunikációjához egyaránt elengedhetetlen a zavartalan frekvenciahasználat – ezt a Magyar Nagydíjon idén is az NMHH Mérésügyi Igazgatóságának munkatársai biztosítják.

Az NMHH közleményében arról számolt be az MTI szerint, hogy a Formula–1 Magyar Nagydíja évről évre jelentős távközléstechnikai kivonulást és felkészülést igényel, hiszen a stábok, a szolgálatok, a versenyzők és a csapatok is folyamatos rádiókapcsolatban állnak egymással. Ilyen körülmények között kiemelten fontos a rádiófrekvenciás zavarok azonnali, helyszíni észlelése és elhárítása – tették hozzá.

A tájékoztatásból kiderült, hogy a rendezvényen a készenléti szolgálatok, például a rendőrség és a mentők is felvonulnak, rádiókommunikációs rendszerük zavartalan működése pedig elengedhetetlen a munkájukhoz, ezért az általuk használt frekvenciasáv „tisztán tartására” a hatóság munkatársai különös figyelmet fordítanak.

Egy ilyen jelentőségű tömegrendezvényen bármilyen külső zavar okozta hibát azonnal el kell hárítani – hangsúlyozta az NMHH, hozzátéve: szakembereik fokozott figyelemmel ellenőrzik az engedélyköteles frekvenciák használatát és a rendezvény területére engedélyezett ideiglenes rádióhasználatot. Így biztosítják, hogy a kommunikációs eszközöket, például rádiós mikrofonokat és fülmonitorokat csak a számukra kijelölt frekvenciasávokban használják – mutattak rá. 

Megjegyezték továbbá: előfordul, hogy egy kérelmező által igényelt frekvencia foglalt, ezért az NMHH egy másikat engedélyez a részére – a felhasználó mégsem végzi el a szükséges beállításokat a kommunikációs eszközein, és egy olyan frekvenciát kezd el használni, amelyet már más használ, zavart okozva ezzel a helyszíni rádiókommunikációban.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy a vezeték nélküli mikrofonok, hangtechnikai eszközök és kamerák hatósági megfigyelése – a zavarmentes működés biztosításán túl – a sávhasználati statisztikák készítése miatt is fontos. A hatóság szakértői a kijelölt sávok kihasználtságának felmérésével jól hasznosítható spektrumgazdálkodási adatokhoz jutnak hozzá, így kideríthető, hogy a hangtechnikaieszköz-gyártók valós igényt jeleznek-e.

Az NMHH jelezte: a verseny előtt öt fix, 24 órában működő mérőállomást telepítenek a Hungaroringre, ezen felül mérőautókkal is a helyszínre vonulnak. A pálya körzetének frekvenciafelhasználását a szakemberek egy erre a célra berendezett konténerből figyelik, valamint a helyszín közvetlen közelében is folyamatosan felügyelik a frekvenciafelhasználást, amely során észlelik a nem megfelelő használatot, illetve a felmerülő rádiófrekvenciás zavarokat, így ha kell, azonnal közbe tudnak avatkozni. 

Kitértek továbbá arra, hogy a hatósági terepmunka egészen másfajta hozzáállást igényel, mint a hivatali feladatellátás: más kihívásokkal és más szépségekkel jár, hiszen a biztosítandó tömegrendezvények többsége hétvégén van, és a szolgálatot szélsőséges időjárási viszonyok között vagy az éjszakába nyúlóan is teljesíteni kell.

A hatóság szakemberei általában már a rendezvények kezdete előtt napokkal a helyszínre érkeznek, hogy telepítsék a szükséges eszközöket, és az elejétől kezdve kontrollálják az eseményeket – közölték.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik