Cristiano Ronaldo minden bizonnyal mindent meg fog tenni az Egyesült Államok elleni, éjfélkor kezdődő mérkőzésen, hogy megakadályozza a vereséget és az azzal járó automatikus kiesést.
A meccsvárás jegyében azért kutattunk egyet, mert jobb felkészülni minden eshetőségre, hiszen született már néhány meglepetés ezen a világbajnokságon – nem is beszélve a portugálok 2002-es vereségéről az amerikaiak ellen, ami később a csoportkörben ragadásukhoz vezetett.
AZ EGYETLEN, AKI A CSOPORTBAN RAGADT
Mint mellékelt táblázatunkból is kiderül, a vizsgált aranylabdások egy kivétellel CR „mellett állnak". Az egyetlen, aki hivatalban lévő aranylabdásként nem jutott tovább a következő vb csoportköréből: Omar Sivori.
Ő szülőhazája, Argentína válogatottjával 1957-ben Copa Américát nyert, de világbajnokságra már választott hazájával, Olaszországgal jutott el 1962-ben. A Juventus támadója egyetlen gólt sem szerzett a chilei vb-n, csapata két forduló után biztos kieső volt – ugyebár ez a veszély leselkedik ma este C. Ronaldóékra is.
AKIK A CSOPORTIG SEM JUTOTTAK EL
A szintén Argentínában született Alfredo di Stéfanónak egyáltalán nem jött össze a világbajnoki szereplés: a spanyol válogatott tagjaként – bár szerzett két gólt – elbukott az 1958-as vb selejtezőjében (1962-ben – már túl a második aranylabdáján – sérülés miatt nem lépett pályára).
EZÜSTÉREM BRONZÉREM NEGYEDDÖNTŐ NYOLCADDÖNTŐ CSOPORTKÖR A SELEJTEZŐBEN ELAKADT A France Football francia szaklap által alapított Aranylabdát 1956 óta adják át. 1994-ig csak európai (pontosabban európai válogatottakban pályára lépni jogosult) játékosok kaphatták meg. 1995 és 2009 között európai klubokban játszók lehettek díjazottak, míg 2010 óta – amióta FIFA-Aranylabdaként ismert – bármely futballistára lehet szavazni. |
A dán Allan Simonsen friss aranylabdásként szintén elakadt a selejtezőben, csupán karrierje vége felé, epizodistaként jutott el vb-re 1986-ban.
AKIKNEK FELEJTHETŐ VOLT „AZ A VB”
Az 1988-as Eb egyik hőse, Marco van Basten nemcsak a két aranylabdáját követő 1990-es vb-n nem szerzett gólt – több vb-n nem is volt alkalma játszani.
Ronaldinho 2002-ben világbajnok lett, de 2005-ös aranylabdásként az egyik bűnbak volt a brazilok korai németországi kiesése után.
Akárcsak Ronnie-nak, Lionel Messinek sem jött össze a góllövés és a jó szereplés „aranylabdás vb-jén” 2010-ben, s Michael Owen is hiába szerzett két gólt az ázsiai vb-n, Anglia nem élte túl a negyeddöntőt.
AKIKNEK EGÉSZEN JÓL SIKERÜLT
Hiába volt aranylabdás az előző évben, Gianni Rivera végigkispadozta az 1970-es vb-t Sandro Mazzola mögött a végül ezüstérmet szerző olasz válogatottban.
Ennek fényében kell értékelni két, amúgy rendkívül fontos gólját az egyenes kieséses szakaszban – a másodikkal eldöntötte az NSZK elleni, hosszabbításba torkolló „mindörökké klasszikust”, a mexikóvárosi 4–3-at.
Michel Platini szintén két góllal zárta a maga „aranylabdás vb-jét”, kulcsszerepet játszott a címvédő olaszok és a brazilok negyeddöntőbeli kiejtésében (bár utóbbi meccs tizenegyespárbajában hibázott), és végül – csapatkapitányként – bronzéremmel tért haza.
Pedig nem volt teljesen egészséges, lágyéksérülése miatt beinjekciózva játszott.
AKIKNEK NAGYON ÖSSZEJÖTT, DE…
A tragikus hősök… Roberto Baggio aranylabdásként öt gólt szerzett az 1994-es vb-n, és alighanem a France Football az évi voksolását is megnyeri, ha a brazilok elleni finálé szétlövésében nem rúgja a kapu fölé az utolsó tizenegyest. Így „csak” második lett a következő Aranylabda-szavazáson, mint ahogyan a vb-n is „csak” ezüstlabdát és ezüstcipőt kapott.
Ronaldo négy góllal a döntőbe vezette Brazíliát az 1998-as világbajnokságon, ám a franciák elleni finálé előtt rosszul lett, a titokzatos elgyengülés következtében a pályán csak árnyéka volt korábbi önmagának. Brazília simán kikapott, de a címvédő Ronaldo egész éves fáradozásait így is harmadik hellyel jutalmazták a következő Aranylabda-szavazáson.
ÉS AKIKNEK TÉNYLEG NAGYON ÖSSZEJÖTT
A klubsikerei miatt megdicsőülő Lionel Messin kívül a holland Johan Cruyff az egyetlen labdarúgó, aki a vb-t megelőző és a vb évében megtartott Aranylabda-szavazáson is győzni tudott (1973, 1974). Naná, hiszen sem a holland válogatott vb-ezüstig tartó szárnyalása, sem a Barcelona 1974-es bajnoki címe nem volt magától értetődő – a katalánok például 14 évig áhítoztak az aranyra, mire a holland messiás végre elhozta nekik.
Karl-Heinz Rummenigge két egymást követő Aranylabda-diadallal érkezett az 1982-es vb-re, és kiváló formáját igazolva öt gólig jutott az ezüstérmes nyugatnémet csapatban. A France Football következő ankétján – amelyet az orra előtt vb-gólkirályi címet szerző Paolo Rossi nyert meg – a negyedik hely jutott neki.
S a végére hagytuk Cristiano Ronaldo nagy példaképét, a szintén portugál Eusébiót, aki az 1965-ben kiérdemelt Aranylabdát az 1966-os világbajnokság bronzérmével és gólkirályi címével fejelte meg.
Az idén elhunyt legenda kilenc gólig jutott az angliai vb-n, és az abban az évben rendezett Aranylabda-szavazáson csupán a világbajnok Bobby Charlton előzte meg – egyetlen árva pontocskával…
VB 2014
A VASÁRNAPI (HÉTFŐRE ÁTNYÚLÓ) PROGRAM
H-CSOPORT
18.00:Belgium–Oroszország (tv: M1) – ÉLŐBEN AZ NSO-N!
21.00:Dél-Korea–Algéria (tv: M1) – ÉLŐBEN AZ NSO-N!
G-CSOPORT
00.00:Egyesült Államok–Portugália (tv: M1) – ÉLŐBEN AZ NSO-N!
Vb-menetrend |
Csapatok, játékosok |
Hazaadás – exkluzív anyagok |
Vb-csoportbemutatók |
Vb-történelem |
Letölthető szurkolói szoftver |
Az összes vb-mez |