Képünk illusztráció
Képünk illusztráció
Kovács Csaba, az MJSZ szakmai alelnöke szerint a fő alapelvekben megállapodtak, az előkészítő munkának lényegében a végére értek. Ennek keretében végiglátogatták az ország összes utánpótlásképző egyesületét, és felmérték az igényeket, meghallgatták a kéréseket és kívánságokat.
„Feltérképeztük a korosztályos válogatottak igényeit az U14-től egészen az U20-ig, miképpen a klubok kívánságait is. Csak néhány példát említenék a listáról: speciális eszközök, ügyességi deszka, különleges kerékpár, kezdő gyerekek számára alapfelszerelések” – mondta Kovács Csaba.
A szövetség módszertani központot is létrehoz, amelyben megtalálható minden segédeszköz, amivel javítani lehet a játékosok technikáján és fizikai állapotán.
„Az ideális értelemszerűen az lenne, ha ez a központ egy már meglévő jégpálya mellé települne, de konkrét helyszínről még nincs döntés. Mivel több tízmilliós beruházásról van szó, sajnos időbe telik, mire a vidéki utánpótláscentrumokban is felépülhet egy-egy ilyen centrum. Addig is lehetőséget szeretnénk adni a vidéki csapatok játékosainak, hogy ők is folyamatosan használják ezt a majdani központot” – fogalmazott Kovács.
Ami a kifizetéseket illeti, itt egy kissé bonyolult a helyzet, mert a szövetségnek és a kluboknak előre meg kell finanszírozniuk a kiadásokat, és az állam a tényleges költségeket később téríti meg.
„Afféle biztonsági szűrőként beiktatták a rendszerbe a Nemzeti Utánpótlás-nevelési és Sportszolgáltató Intézetet. Volt ugyanis némi félelem a képviselőkben, hogy a pénz esetleg légiósok fizetésére megy el. A NUSI egyébként azért ideális megoldás, mert ott rendelkezésre áll a szükséges apparátus, s ígéretet kaptunk ara, hogy az intézeten a költségek dokumentálását követően gyorsan, egy hét-tíz nap alatt átfut a pénz” – magyarázta a szakmai alelnök.
Kovács Csaba hozzátette, a támogatás összege óriásinak tűnt, ám hamar kiderült: a jégkorong annyit fejlődött hazánkban az elmúlt időszakban, hogy a lehetőségek igencsak leszűkültek.
„Ekkora pluszforrás korábban még sosem állt a sportág rendelkezésére utánpótlás-fejlesztési céllal. Középtávon a fejlődés legfőbb gátjának a jéghiány tűnik – úgy a fővárosban, mint vidéken. Ez azért baj, mert így már kiskorban szelektálni kell a gyerekek között. Márpedig a jégkorong nem az a sportág, amelyben nyolc-tíz éves korban kiderül, ki alkalmas rá, és ki nem” – közölte Kovács, aki hozzátette, a tényleges kifizetések már elkezdődtek, és már a következő idénytől érezhető lesz a 170 millió forint hatása.