JÉGKORONG, DIVÍZIÓ 1/A-VILÁGBAJNOKSÁG
1. FORDULÓ
UKRAJNA–MAGYARORSZÁG 3–5 (1–1, 2–1, 0–3)
Kijev, 4612 néző. V: Grumsen (dán), Hansen (norvég), Bowles (amerikai), Persson (svéd)
MAGYARORSZÁG: Rajna – Stipsicz, Wehrs – Sagert, Szirányi B. (2) – Gőz, Varga A. – Garát – Kóger D., Sarauer 1 (1), Dansereau 1 – Vas J. 1, Hári J. 1, Galló V. – Erdély (1), Bartalis 1, Magosi B. – Benk, Nagy K., Csányi – Terbócs. Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
UKRAJNA: Zaharcsenko – Ignatenko, Pobjedonoszcev – Katrics (1), Tolsztusko – Alekszjuk, Kugut – Varjvoda, Iszajenko – Nimenki, Blagoj, Bondarev – Ljalka (1), Babinec, Bucenko 2 – Kicsa, Gnidenko, Petragovszkij – Gavrik, Csenisenko, Kuzmik 1. Szövetségi kapitány: Olekszandr Szavickij
Gólok.13:48: Kuzmik (1–0). 14:35: Bartalis (Erdély, Szirányi B., 1–1). 20:20: Vas J. (Szirányi B., 1–2). 27:33: Bucenko (Katrics – emberelőny, 2–2). 38:51: Bucenko (Ljalka, 3–2). 50:41: Sarauer (Wehrs, Kóger D., 3–3). 52:53: Dansereau (Sarauer, Wehrs, 3–4). 59:49: Hári J. (Galló V., Sagert – emberelőny, üres kapu, 3–5)
Kiállítások: 12, ill. 12 perc
MESTERMÉRLEG
Olekszandr Szavickij: – Sajnos a csapatunk nem járt sikerrel, noha a legjobbunkat adtuk, és mindent megtettünk. A játékosaink úgy küzdöttek, mint a harcosok, őket is csak dicséret illeti, miként a magyaroknak is jár a gratuláció. Ellenfelünk nagyon erős, ritkán találkozunk ilyen színvonalú ellenféllel, türelmesnek kell lennünk a saját fejlődésünket illetően.
Rich Chernomaz: – A rájátszásban és a világbajnokságon az első mérkőzés mindig nehéz. Az első tíz percben nagyon idegesek voltunk, nem bántunk jól a koronggal, de miután ezen sikerült túlesni, már kezdtünk megnyugodni. A második harmad elején, amikor megszereztük a vezetést, már jól hokiztunk, de sok kiállítást gyűjtöttünk, amikből Ukrajna visszajött – ez jelzi a kitartását. A speciális egységei ráadásul hatékonyak voltak, miközben a kapusa elképesztő védéseket mutatott be. Ugyanakkor a harmadik játékrészben végre belőttük a helyzeteinket, visszavettük a vezetést, és nyertünk. A finisben már tartottuk magunkat a taktikához, nem engedtük nyomás alá helyezni magunkat, mint korábban, amikor elveszítettük a korongot. Nagyon büszke vagyok a csapatomra, hogy megtalálta a módját a győzelemnek – és nem annak, hogy miként kapjon ki… Igazi jellemépítő győzelem lett ez. Ha a papírformát nézzük, Kazahsztán a legesélyesebb, hiszen a legtöbb kerettagja a KHL-ben játszik. A kombinációs játéka, illetve a honosított játékosai miatt favorit.
TOVÁBBI EREDMÉNYEK
Dél-Korea–Lengyelország 4–2 (1–0, 1–1, 2–1)
Kazahsztán–Ausztria 3–2 (2–0, 0–2, 1–0)
ÖSSZEFOGLALÓ
Vérfagyasztóan kezdődött a nyitó mérkőzés, az első cserében 51 másodperc alatt háromszor is kaput talált Ukrajna, ugyanakkor Rajna Miklós állta a sarat. Aztán pillanatok alatt emberelőnybe kerültünk, majd gyorsan jött a második fór is, a kettő ráadásul időlegesen fedte egymást, így 42 másodpercig öt a három ellen támadhattunk. Ezalatt ötször lőttünk, de minden kimaradt, majd amint véget értek a létszámfölényes helyzetek, mi is megkaptuk az első kiállításunkat. Ez három ukrán lövéssel pergett le, és utána végre stabilizálódott a meccs.
Egyre többet birtokoltuk a korongot, egyre több időt töltöttünk a támadó harmadban, ugyanakkor a semlegesen átszaladtak a hazaiak, és gondokat okozott a saját alapvonalunk környékén a korongszerzés. Az első igazi frász 9:14-nél tört ránk, amikor a bal oldali kapuvasat is eltalálták a sárga-kékek, ám ebből még nem lett baj.
Lett viszont abból, amikor Szerhij Kuzmik felkanyarodott a kapu mögül, és lövése után Rajna testéről a hálóba pattant a korong (1–0). Ezután is sokáig videóztak, de nem ezt a jelenetet, sokkal inkább azt, hogy a megelőző támadásban Galló Vilmos kapuvasa nyomán nem esett-e véletlenül gól… Sajnos nem esett, így 1–0 helyett 0–1-re álltunk.
De nem sokáig, mert felgyorsultak az események és a következő cserében az új csapatkapitány, Bartalis István betartotta, amit a Nemzeti Sportnak nyilatkozva ígért péntek délután: az élen járt, és gyönyörű góllal egyenlített (1–1)!
A második harmad jobban kezdődött, sokkal rosszabbul végződött…
Húsz másodperc telt csak el, amikor Szirányi Bence lövésénél kijött a kapusról a korong, és Vas János nyomban a helyére tette a kipattanót (1–2)!
„Elég nehezen kezdtünk… Mindenki izgult kicsit, eladogattuk a korongot, és nehézzé tettük magunknak a meccset. Mi adtuk át a helyzeteket, ők nem kreáltak sok mindent… A mérkőzés második félidejében viszont sokkal jobbak voltunk, kontrolláltuk az eseményeket. Az első meccs mindig nehéz, de a legvégére megnyugodtunk, végre azt csináltuk, amit kértek tőlünk” – mondta a Nemzeti Sportnak Bartalis István, a magyar válogatott csapatkapitánya. |
„Egyértelműen az emberelőnyös játékunkon kell még javítanunk, mert nem tudtunk betalálni fórban, pedig volt rá sanszunk bőven, még öt a három ellen is támadhattunk. Ezen kívül van mit csiszolni a védekező harmadbeli játékunkon, mert a korongkihozatalunk sem volt tökéletes. Nem volt egyszerű” – fogalmazott Erdély Csanád, a magyar válogatott csatára |
„Elég türelmesen játszottunk, csak az első néhány cserénk tűnt kicsit idegesnek, egyébként uraltuk a játékot. Sajnos ők találtak gólokat, mi pedig kihagytuk a helyzeteinket – egyszerűbb meccsnek kellett volna lennie, mint amilyen lett. Szerencsére a harmadik harmadra is türelmesen jöttünk ki, ami kifizetődött a végére, és megfordítottuk az állást” – értékelt Hári János, a magyar válogatott centere. |
A vezetés megszerzése után is sokasodtak az előnyök-hátrányok, egy hátrányban például Bartalis folytatta a példamutatást: beugrott a cserepadról, a sarokban megszerezte a korongot, tett vele egy jó nagy félkört, lopott fél percet, majd lement pihenni. Ezen fellelkesülve Galló Vilmos három hátvédet fűzött fel sorban, csak sajnos a lövésre nem maradt energiája, amit akkor bántunk nagyon, amikor Ukrajna újabb fórja valahogyan csak bekúszott, Nikita Bucenko lövése került a magyar kapuba, így „félidő” előtt döntetlenre álltunk (2–2).
Csakhogy a második szünetre már hátrányban mentünk, mert képtelenek voltunk eltakarítani a kapunk elől, amit Bucenko büntetett meg ismét (3–2). Így aztán hiába öltünk meg még egy hátrányt úgy, hogy Nagy Krisztián és Benk András még helyzetet is összehozott, 3–2-ről indult a harmadik játékrész.
És az sem indult valami jól, mert a még vizes jégen megállt a korong Kalvin Sagert előtt, így nyomban helyzet alakult ki a kapunknál. Az ijedelmet a sokadik felejthető emberelőny követte, majd egy emberhátrány, amiben legalább annyit támadtunk, mint az ellenfél, ám ettől még ugyanúgy 3–2-es vesztésre álltunk…
Az utolsó tíz perchez közeledve egyre inkább belefeledkeztünk a támadásokba, így Rajnának olykor unalomból riadva kellett bravúrral hárítania. De a hatalmas erőfeszítéseknek meglett az eredménye: Andrew Sarauer egyenlített a kapu előtti kupacból (3–3)!
És még nem volt vége, a támadásaink hömpölyögtek tovább, és Sarauer újabb lövési kísérlete nyomán a kipattanót Keegan Dansereau a helyére tette, így 4–3-nál ismét nálunk volt az előny!
Innen már kiszenvedtük valahogy, sőt tizenegy másodperccel a vége előtt Hári János bevette az üres ukrán kaput (3–5), így rendes játékidős győzelemmel, három ponttal kezdtük a vb-t, amelyen vasárnap szabadnaposak leszünk, majd hétfő este a ma Kazahsztánnal játszó Ausztriával folytatjuk.
PERCRŐL PERCRE
3. HARMAD
60. perc: Véget ért a mérkőzés, a magyar válogatott 5–3-ra legyőzte a házigazda Ukrajnát!
2. HARMAD
40. perc: Véget ért a második harmad, 3–2-re Ukrajna vezet.
1. HARMAD
Az első harmadban kétszer annyit lőttünk kapura (18 magyar lövés a kilenc ukránnal szemben).
20. perc: Véget ért az első harmad. 1–1
A világbajnokságot Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere, korábbi kiváló ökölvívó nyitotta meg.
ELŐZMÉNYEK
Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik az Ukrajna–Magyarország összecsapás a 2017-es divízió 1/A jégkorong-világbajnokság 1. fordulójából. Tartsanak velünk!
Bartalis Istvánnal, a válogatott új csapatkapitányával készült interjúnkat ide kattintva olvashatja el.
ELLENFÉLNÉZŐBEN: UKRAJNA (22.)
Legutóbbi eredményünk: 4–2 (2015. április 23., Krakkó)
A házigazda felkészülése kaotikus, szerdán, egyetlen nappal a többiek előtt vehette át a csarnokot, azaz rendezői előnye gyakorlatilag nulla, egyébként meg konkrétan hátrányból indul, hiszen vidéken készülve egyetlen felkészülési meccset sem játszott – mindkettőre panaszkodtak a játékosok, akik ráadásul fogynak. Több ember dőlt ki a kezdés előtt, például a csapatkapitány Viktor Zaharov. Mégis, az új szövetségi kapitány, Olekszandr Szavickij már az ősszel közölte, hogy meg akarja nyerni a vb-t, noha Ukrajna tavaly még eggyel lejjebb, a divízió 1/B-ben szerepelt… Ugyanakkor veszélyes ellenfél, mert például a 2014-es d1/A vb-t a legjobban kezdte, minket is elvert, csak aztán kitört az orosz–ukrán konfliktus, és a kerettagokat érthetően jobban érdekelte szeretteik hogyléte, mint a jégkorong. 2015-ben aztán emlékezetes meccsen kétgólos hátrányból vertük meg őket Krakkóban, azóta nem láttuk egymást. Így kiindulhatunk az idei februárból, amikor Katowicében felkészülési tornán hosszabbításban győzték le Lengyelországot, ugyancsak ráadásban veszítettek Olaszország ellen, és simán kikaptak Szlovéniától – ám ettől sem lettünk okosabbak.
A további ellenfeleinkről minden fontos információt megtalál ide kattintva!
A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok (2):Bálizs Bence (MAC Budapest), Rajna Miklós (Fehérvár AV19)
Bekkek (7): Garát Zsombor (Austin Bruins, amerikai), Gőz Balázs (DVTK Jegesmedvék), Kalvin Sagert (Fehérvár AV19), Stipsicz Bence (Cedar Rapids RoughRiders, amerikai), Szirányi Bence (Fehérvár AV19), Varga Arnold (Debreceni HK), Kevin Wehrs (Villach, osztrák)
Csatárok (13): Bartalis István (Schwenninger Wild Wings, német), Benk András (Újpest), Csányi Karol (Újpest), Keegan Dansereau (DAB), Erdély Csanád (Fehérvár AV19), Galló Vilmos (Linköping, svéd), Hári János (Leksand, svéd), Kóger Dániel (Fehérvár AV19), Magosi Bálint (DVTK Jegesmedvék), Nagy Krisztián (MAC Budapest), Andrew Sarauer (Fehérvár AV19), Terbócs István (MAC Budapest), Vas János (Fehérvár AV19)
Kapus-vésztartalék: Arany Gergely (MAC Budapest)
1. FORDULÓ (április 22., szombat) | |
Ukrajna–Magyarország | 3–5 |
Dél-Korea–Lengyelország | 4–2 |
Ausztria–Kazahsztán | 2–3 |
2. FORDULÓ (április 23–24., vasárnap és hétfő) | |
Kazahsztán–Dél-Korea | április 23., 16.00 |
Lengyelország–Ukrajna | április 23., 19.30 |
Magyarország–Ausztria | április 24., 19.30 (Tv: Sport1 – élőben az NSO-n) |
3. FORDULÓ (április 25., kedd) | |
Kazahsztán–Lengyelország | 12.30 |
Magyarország–Dél-Korea | 16.00 (Tv: Sport1 – élőben az NSO-n) |
Ukrajna–Ausztria | 19.30 |
4. FORDULÓ (április 26–27., szerda és csütörtök) | |
Kazahsztán–Ukrajna | április 26., 19.30 |
Lengyelország–Magyarország | április 27., 16.00 (Tv: Sport1 – élőben az NSO-n) |
Ausztria–Dél-Korea | április 27., 19.30 |
5. FORDULÓ (április 28., péntek) | |
Magyarország–Kazahsztán | 12.30 (Tv: Sport1 – élőben az NSO-n) |
Lengyelország–Ausztria | 16.00 |
Dél-Korea–Ukrajna | 19.30 |