A kötetek felépítése kiváló, a szerzők krónikaszerűen, időrendben haladtak, az olvasóknak, kutatóknak, sporttörténészeknek pedig nagy segítség, hogy minden lapon feltüntették, éppen melyik év történéseit dolgozták fel az adott oldalon. Minden esztendő egy hosszabb-rövidebb bevezetővel indul, ezt követik havi bontásban, olvasmányos formában a fő történések, majd az év kiemelkedő újpesti érdekeltségű nemzetközi eredményei következnek – végül a talán legizgalmasabb rész, Kommentár nélkül címmel. Ezeket mindenképpen érdemes elolvasni, ízelítőnek idéznénk is az 1966-os részből, amely a Budapesti KISZ-élet 1966. 4. számából szemezget: „Szenzációt szimatoltak. Zsivótzky egyik dobása újból túlszállt a világrekordot jelző szalagon, pontosan két méter negyvenkilenc centiméterrel. Az amerikai Connolly 71.25 méteres világrekordja a múlté lett. (…) Az egész várost tűvé tették, végül is sikerült hiteles százméteres mérőszalagot szerezni. Ez is ugyanazt mutatta:
Zsivótzky Gyula fantasztikus, 73.74 méteres eredményt, új világrekordot ért el ezen a párás szombat délután, 1965. szeptember 4-én. (…) Magyarországon a sportkedvelő emberek a kalapácsvetéssel úgy állnak, mint a vízilabdázással. Magyar sportágnak tekintik, és ha a legnagyobb világversenyeken nem szerepelnek ebben a számban jól, mással nem hagyják magukat kárpótolni. Ez a népszerűsége a kalapácsvetésnek elsősorban Németh Imrének köszönhető, aki Londonban olimpiai bajnokságot nyert 1948-ban, és az atlétika modern időszakában először iratkozott fel a magyarok közül a világrekorderek listájára. (…) Váratlan volt-e Zsivótzky világrekordja? A válasz: igen is, meg nem is. Akik figyelemmel kísérték a tokiói olimpia utáni eredményeit, azoknak nem keltett meglepetést.”
És ez csak az említett szöveg töredéke, a kötetek pedig tele vannak ehhez hasonló olvasmányos csemegékkel. A harmadikban például elolvashatjuk az 1983-as Újpesti Dózsa–Köln hazai KEK-mérkőzés Népsportban megjelent tudósítását, de rengeteg gyöngyszemet rejt a három kötet, amelyben 1991-ig szinte minden kiemelkedő újpesti sportoló szerepel.
Ráadásul rengeteg fekete-fehér, jó minőségű fotó „színesíti” a trilógiát, így sok más sportoló és csapat mellett Csollány Szilveszterről, Pék Györgyről, Ancsin Jánosról, Farkas Péterről, Vincze Balázsról, Növényi Norbertről, Darnyi Tamásról, az 1968-as öttusacsapatról, Bene Ferencről, Törőcsik Andrásról, Rejtő Ildikóról, Tőzsér Ilonáról vagy Zakariás Ilonáról is találunk korabeli felvételeket.
Sőt, a második kötetben például két oldalon szerepel kottázva az Újpesti Dózsa indulója, amely 1967 szeptemberében hanghordozón is elérhetővé vált a szurkolóknak. Persze ma már, az internet világában nem hír az ilyesmi, akkoriban viszont hatalmas élmény volt.
Csak amiatt lehet némi hiányérzetünk, hogy 1991-ben véget ér az újpesti história, pedig szívesen olvasnánk még történeteket a kilencvenes vagy a kétezres évekből. Ki tudja, talán egyszer ráveszi magát a nagy munkára a szerzőpáros, és kirukkol a negyedik kötettel is…
(Csapó Zoltán, Laszip Gábor: Újpesti sportkrónika I., II., III., Aposztróf Kiadó, 2020–2022)
Megírni a magyar irodalom történetét Petőfi Sándor, Ady Endre vagy József Attila nevének említése nélkül? Abszurdumnak hangzik? Az is, így jobb, ha a Pálfalvi Gábor 1985-ben megjelent, a magyar futball-légió történetét feldolgozó és (akkori) jelenét ismertető kötetét kezébe vevő olvasó lélekben felkészíti magát arra, ami rá vár. Tény, a szerző a komplex történeti áttekintésre csekély mértékben vállalkozik, kötetének – amely különben igen alapos újságírói munka – túlnyomó részét a (’85-ben) még aktív vagy frissen visszavonult labdarúgókkal készített riportok, interjúk teszik ki, ám azt a képtelen helyzetet, amelyet legnagyobb hatású és legeredményesebb idegenlégiósaink negligálása egy Idegenlégiósok című könyvben jelent, sokkal inkább az akkori rendszer abszurditása magyarázza. A disszidens 1985-ben, évekkel Puskásék „rehabilitációja” után is disszidens, ennélfogva tabu volt, a rezsim viszonyulása a játékoskereskedelemhez ugyanakkor lassan, de biztosan változott. Az ’50-es, ’60-as évek világszínvonalú magyar labdarúgása idején fel sem vetődött, hogy legjobbjaink külföldön keressék kenyerüket, hogy aztán, ideális esetben, a középkori céhlegények mintájára hazahozzák külhonban felhalmozott tudásukat. Idővel viszont, ahogy a világ kezdett elmenni mellettünk, egyre inkább jelentkezett ez az igény, az (ál)amatőr magyar valóságban a profizmus veszített szitokszójellegéből, egyre kevesebben gondolták úgy, hogy méltóságon aluli lenne külföldi szakértelmet importálni. Mindemellett – vagy inkább mindenekfelett – pedig természetesen a pénz csábító ereje is egyre nagyobb lett, ráadásul egy-egy ügyes kézzel nyélbe ütött üzletben korántsem csak a játékosok és a klubok voltak érdekelve, hanem a menedzserek és maga az állam is, hiszen az átigazolások szigorú szabályozottságához hozzátartozott, hogy mindennek az illetékes állami szerv (ekkor az OTSH) bevonásával kellett történnie. (Pálfalvi Gábor: Idegenlégiósok, Sportpropaganda, 1985) |
Valami ultra – ahogy a frissen megjelent angol nyelvű könyv érzékelteti, Brendan Leonard az ember határait feszegető teljesítmények lélektanát bontja ki. Kellő érzékenységgel, tudományos alapossággal, ugyanakkor jó adag humorral, iróniával közelít a témához, amely mindig is ott állt a fizikai lét korlátaival birkózók (vagy a birkózásról csak álmodozók) érdeklődésének homlokterében, az utóbbi időben azonban még inkább. Ennek oka talán abban keresendő, hogy a civilizált lét konformista világában elkényelmesedett nemzedékek tagjai sokszor ösztönösen, néha pedig tudatosan is keresik a vad kihívásokat. És akit fűt a hajtóerő, egyre tör a csillagok felé: a félmaratonit futók előbb-utóbb maratonira vágynak, a maratonizók hatvan, nyolcvan kilométeres ultratávokról álmodoznak – és ha megvolt a nyolcvan is, miért ne lehetne kikanyarítani belőle százat? Mi meg büszkén kocogunk két kört a Margitszigeten. |
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2024. június 8-i lapszámában jelent meg.)