A tehetség önmagában nem elég! Ezzel Sydney McLaughlin-Levrone is tisztában van, aki körül mindig is profi csapat dolgozott. A szakmai háttér kialakításában edzője, Bobby Kersee játssza a legfontosabb szerepet, aki a női hétpróbázás világcsúcsát 1988 óta tartó Jackie Joyner-Kersee férje, és a korábbi legendás versenyző felkészülését is irányította. A kaliforniai szakember keze alól kikerülő ikonok nevét hosszasan lehetne sorolni. A teljesség igénye nélkül: Gail Devers, Allyson Felix és Florence Griffith Joyner is a tanítványa volt rövidebb-hosszabb ideig. Jelenlegi csapatában McLaughlin-Levrone mellett ott van a 100 méteres gátfutás korábbi világcsúcstartója, Kendra Harrison és a 800 méter olimpiai bajnoka, Athing Mu is – ő elesett az amerikai válogatón, ezért a tengerentúli válogatási rendszer kegyetlensége miatt nem védheti meg címét Párizsban.
McLaughlin az utóbbi három évben teljesen átírta a rekordok könyvét 400 méter gáton. A 2021 júniusában elért 51.90 másodperccel kezdte, és az idei amerikai válogatón már ötödik alkalommal futott világcsúcsot az egyik legkegyetlenebb versenyszámban. Eugene-i 50.65 másodperces eredményét a rá jellemző légies stílusban érte el, egyetlen felesleges mozdulata sem volt abban az egy körben.
Annak, hogy mekkora tehetség az 1999. augusztus 7-én született amerikai, már nagyon hamar, 15 évesen jelét adta: 2015-ben – az akkor még létező – ifjúsági világbajnokságon, vagyis az U18-asok között Caliban aranyérmet nyert. Egy évvel később harmadik lett az olimpiai válogatón (54.15 mp, U20-as világcsúcs), amivel minden idők egyik legfiatalabb amerikai atlétája lett az ötkarikás játékok történetében.
Atlétacsaládból származik, édesapja, Willie az 1984-es olimpiai válogatón az elődöntőig vitte 400 méteren, édesanyja, Mary pedig 2:12 perc alatt futotta le a fél mérföldet (úgy 804 méter) gimnazistaként. Lányuk a végzős gimnáziumi éve előtti nyáron már Rio de Janeiróban állhatott rajthoz az ötkarikás játékokon. Nem is egyszer, hiszen az első előfutamban elért 56.32-es idejével bejutott az elődöntőbe, amelyben 56.22-vel búcsúzott.
„Trust the process” – ez az egyik mantrája, ami tükörfordításban így szól: „Bízz a folyamatban!” Mégis inkább valami olyasmire fordítanánk az ő esetében, hogy „Higgy a tervben!”, mert a vallás és a hit kiemelt szerepet játszik az életében. Több interjújában elmondta, hogy a tehetségét száz százalékban Jézusnak köszönheti. Férjével, az NFL-ben három idényt lehúzó Andre Levrone Jr.-ral aktív tagja a keresztény egyházközösségnek Los Angelesben.
Amikor 2018 márciusában a 400 méteres síkfutás U20-as világrekordját is megdöntötte (50.36 mp) a Kentucky Egyetem színeiben, már javában túl volt az első címlapján a Sports Illustrated magazinnál, mint minden idők egyik legdominánsabb középiskolai sportolója. 2018 októberében megkapta élete első profi szerződését a New Balance-tól, ám ezzel elveszítette a jogosultságát az egyetemi bajnokságon való indulásra. Ezt vélhetően nem bánta, hiszen alig 19 évesen 1.5 millió dolláros szerződést írt alá a sportszergyártó céggel, amelynek azóta is az egyik reklámarca. Ezt tavaly nyáron Budapest utcáin is láthattuk, amikor a New Balance a város forgalmas pontjain az ő képével reklámozta magát. Sajnos McLaughlin-Levrone nem jött el a magyar fővárosba, nyolc nappal a világbajnokság rajtja előtt térdsérülése miatt lemondta a szereplést. A 2023-as vb-n egyébként éppen belefogott volna valami újba: a 400 méteres síkfutásban állt volna rajthoz, amelyben egy hónappal korábban 48.74 másodperccel minden idők tizedik leggyorsabbja lett.
Ezt az eredményét az idén június 9-én New Yorkban egy század híján megismételte, jelezve, hogy sérülése már a múlté. Sokoldalúságát májusban Los Angelesben is bizonyította, alig néhány óra különbséggel előbb 200 méteren 22.38-cal győzött, majd 12.71-gyel a 100 méter gátat is „behúzta”. Sőt, 200-on van egy 22.07 másodperces ideje is 2024-ből, de ő mégis úgy döntött, hogy a párizsi olimpián csak fő versenyszámában, 400 méter gáton áll rajthoz egyéniben. A világcsúcsot ezen a távon június 30. óta 50.65 másodperccel tartja, így azt is mondhatnánk, hogy akár előre oda lehetne adni neki a párizsi aranyérmet. Ám legnagyobb riválisa, a 24 éves holland Femke Bol július 14-én a svájci La Chaux-de-Fonds-ban rendezett Challenger-versenyen három tizedre megközelítette őt (50.95 – Európa-csúcs, minden idők második legjobb eredménye ezen a távon), ezért augusztus 8-án minden gátra oda kell majd figyelnie, ha nem szeretne kellemetlen meglepetést.
NOAH LYLES (amerikai, 27 éves) ARMAND DUPLANTIS (svéd, 24 éves) SHA’CARRI RICHARDSON (amerikai, 24 éves) FAITH KIPYEGON (kenyai, 30 éves) |
Atlétáink 10 arany-, 12 ezüst-, 18 bronzérmet szereztek eddig az ötkarikás játékokon. A legtöbb siker dobóatlétáink nevéhez köthető: diszkoszvetésben nyert Bauer Rudolf (1900), kalapácsvetésben Németh Imre (1948), Csermák József (1952), Zsivótzky Gyula (1968), Kiss Balázs (1996), Pars Krisztián (2012), gerelyhajításban Németh Angéla (1968) és Németh Miklós (1976). Ugrószámban diadalmaskodott a magasugró Csák Ibolya (1936), valamint a távolugró Gyarmati Olga (1948). Párizsba húsz magyar atléta utazhat, közöttük négy kalapácsvető – a versenyszám kétszeres Eb-ezüstérmesétől és kétszeres vb-bronzérmesétől, Halász Bencétől várható ezúttal is a kiemelkedő teljesítmény. |
STADION-VERSENYSZÁMOK Időpont: 2024. augusztus 2–10. Helyszín: Párizs, Stade de France GYALOGLÁS Időpont: 2024. augusztus 1. és 7. Helyszín: Párizs, Iéna híd MARATONI Időpont: 2024. augusztus 10–11. Helyszín: Párizs, Hotel De Ville–Invalidusok háza |
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2024. július 20-ai lapszámában jelent meg.)