Kérdés nélkül is egyértelmű, Zsiga Gyula edzői pályafutásának eddigi legnagyobb sikerét 1999-ben érte el, amikor BEK-et nyert a Dunaferr női csapatával.
Zsiga Gyula: Nem sztárjátékosokat kerestünk, de ide nem is levezetni jött senki (Fotó: Danis Barna)
Zsiga Gyula: Nem sztárjátékosokat kerestünk, de ide nem is levezetni jött senki (Fotó: Danis Barna)
A Ljubljana elleni finálé megnyerése után napokig folyt a pezsgő Dunaújvárosban, s a magyar kézilabda klubszinten azóta sem ért el ilyen sikert (bár a férfiaknál a Fotex, a hölgyeknél az FTC játszott Bajnokok Ligája-finálét). Nos, a szakember, aki rövid ideig Németh Andrással közösen szövetségi kapitány is volt, fél évtizeddel a BEK-diadal után újra ünnepelhetett. Igaz, ezúttal kevesebb volt a tévékamera, nem nyüzsögtek annyian a győztes csapat tagjai körül, hiszen 2004 nyárelőjén a Kiskunhalas női együttese nyerte meg az NB I/B Keleti csoportját, kiharcolva ezzel az első osztályú szereplés jogát. Zsiga Gyula alig több mint egy évvel korábban érkezett a kisvárosba, az egykor szebb napokat megélt társulathoz. "Akkor még nem az első osztály, hanem a kiesés elkerülése volt a cél - elevenítette fel érkezésének körülményeit Zsiga Gyula. - Eredetileg öt meccsről volt szó, én pedig szívesen elvállaltam az ideiglenes feladatot, bár akkor még csak egy héten háromszor autóztam el Halasra. Aztán tavaly nyáron leültünk a helyi vezetőkkel beszélgetni, s arra jutottunk, hogy érdemes öszszehozni egy olyan csapatot, amely belátható időn belül akár a legmagasabb osztályba is eljuthat. Nekivágtunk, és rengeteg munkával sikerült elérni a célt, hiszen magabiztosan végeztünk az első helyen a másodosztály Keleti csoportjában." A kiskunhalasiak fölénye valóban hatalmas volt, hiszen huszonhat meccsükből huszonnégyet megnyertek, hét ponttal előzték meg a második helyen végző Hajdúnánást, ráadásul ők lőtték a legtöbb gólt (791), s ők kapták a legkevesebbet (569), így különösebb túlzás nélkül állítható, hogy Zsiga Gyula tanítványai kimagaslottak a mezőnyből. Ezzel pedig a Bács-Kiskun megyei településnek három év szünet után lett újra NB I-es csapata.
A feljutást természetesen tisztességgel megünnepelték, aztán újra munkához láttak, hiszen a vezetők is tudták, hogy az első osztályra jelentősen meg kell erősíteni a keretet. Érkezett Virág Erika (Hódmezővásárhely), Kocsik Viktória (Ferencváros), Ancsin Tímea, Szilágyi Anett (Békéscsaba), Győri Ágnes (Dunaferr), illetve kölcsönbe két tehetséges sokszoros utánpótlás-válogatott fiatal, Micskó Zsófia (Győr) és Valovics Nóra (Ferencváros). "Természetesen nem felejtjük el azokat, akik kiharcolták a feljutást, rájuk is számítunk, ám többségüknek időre van szüksége, hogy megszokja az első osztály ritmusát - mondta a halasiak vezetőedzője. - Nem sztárjátékosokat kerestünk, de ide nem is levezetni jött senki. Olyan emberek érkeztek, akik elfogadták az itteni feltételeket, és bizonyítani akarnak önmaguknak és a külvilágnak egyaránt. Az eddig elvégzett edzésmunkára nem lehet panasz, nagyon keményen dolgozunk, és a lányok partnerek ebben. A város lakossága már nagyon várja a rajtot, az elmúlt bajnokságban már idegenbe is sokan elkísérték a csapatot, és ez nagyon sokat számított a lányoknak. Igaz, a sorsolásnál nem volt szerencsénk, hiszen pokoli első öt forduló vár ránk, de reméljük, hogy ennek ellenére gond nélkül sikerül megvalósítani a célkitűzést, a biztos bennmaradást." Bizonyítandó, hogy az edző nem ok nélkül panaszkodott a sorsolásra, álljon itt a Kiskunhalasi NKSE programja az első öt körben. Kezdés hazai pályán a bajnok Dunaferr ellen, majd idegenbeli meccs a negyedik helyezett Vác otthonában, melyet egy újabb vendégjáték követ, az FTC-csarnokban, a negyedik fordulóban a Győr látogat Halasra, míg az ötödik játéknapon Debrecenben lesz jelenése az újoncnak. Valóban nem irigylésre méltó menetrend… ---- E ---- Z