Horvát diadal a délszláv derbin

BERECZKY ATTILABERECZKY ATTILA
2005.02.03. 22:48
Német-svéd meccs a középdöntő utolsó fordulójában. Igazi csemegének látszik a párosítás, ám ezúttal a kutya sem volt kíváncsi a két kézilabda-nagyhatalom ütközetésére, amelynek tétje a 2. csoport utolsó helyének elkerülése volt.
Buntic (jobbra), a horvátok ásza fôleg a meccs elején villogott, ám a hajrában is volt, aki húzza az olimpiai bajnok szekerét
Eközben a másik ágon Görögország válogatottja az elődöntőbe jutásért harcolt a csehek ellen. A vb (egyik) meglepetéscsapata ugyanis a franciák és az oroszok legyőzésével olyan helyzetet teremtett magának, hogy az utolsó fordulóban kimaradhatott az össznépi számolgatásból: győzelemmel a négy közé kerülhetett. Pedig a vb előtt senki nem számolt komolyan a görögökkel. Sőt, egy kézlegyintésnél többet nem vesztegettek rájuk. Aztán a torna idején megtanulták tisztelni a svéd Ulf Schefvert tanítványait, akik az athéni olimpián még 18 góllal kaptak ki a franciáktól, itt pedig legyőzték Richardsonékat. A gall szurkolók persze nem csak a sértettség miatt szurkoltak hatalmas elánnal a cseheknek, hiszen kedvenceik görög vereség esetén reménykedhettek a továbbjutásban. Nos, a francia drukkerek tövig rághatták a körmüket, mielőtt véreik pályára léptek volna, hiszen a tét nélkül játszó csehek bátran kézilabdázva szinte végig vezettek, de a sorozatterheléstől fáradtnak tűnő görög válogatott egy pillanatra sem adta fel.
A szünet előtt három góllal is megugorhattak volna Balomenoszék, ám elhibázták a ziccereiket, a csehek pedig egyenlítettek (16-16). Fordulás után pedig meg is léptek négy góllal, ám a görögök a hajrára utolérték őket, s három perccel a befejezés előtt a remeklő Alvanosz kilencedik góljával egyenlítettek.
A vezetést is átvehették volna, ám újra ajtó-ablak helyzeteket hagytak ki, a nyugodt csehek pedig büntettek. Így viszont ünnepelhetett a francia tábor, jó két órával azelőtt, hogy Fernadezék elkezdtek volna melegíteni. Számukra ugyanis az is nagy dolog volt, hogy sorsuk irányítása a saját kezükben maradt. A másik ágon időközben eldőlt, hogy a németek játszhatnak a 9. helyért, ám a csata, azaz a

Szerbia-Montenegró-Horvátország meccs csak ezután kezdődött. Méghozzá felénk jól ismert főszereplőkkel.
A két gólvonal előtt a Fotex tavalyi és idei kapusa (Sterbik, illetve Sola), a mezőnyben pedig egykori és mai veszprémi, dunaújvárosi és szegedi sztárok. A felek a várt magas hőfokon vetették magukat a küzdelembe, sok volt (főként szerb oldalon) a durva szabálytalanság, nem csoda, hogy Djurkovics már a 10. percben piros lapot kapott. Igaz, a Lackovic elleni szabálytalanságot Marko Krivokapics követte el, de ez már a dán bírók felelőssége. Sterbik parádézott a szerb kapuban, Dzomba és Goluza hetesét is hárította a vajdasági hálóőr, s a ziccereknél sem hagyott sok esélyt a horvátoknak. Főként neki köszönhető, hogy 10-7-re elhúzott Szerbia, ám Balic és Lackovic vezérletével a szünetig egy gólra felzárkózott az ellenfél. A második játékrész eleje újfent a szerbeké volt, ám 13-10 után elég volt egy rövid kihagyás, s fordítottak Balicék (15-16). Ébredtek a szerbek, keményebbé vált a védekezésük, a Sterbik helyére beálló Sarics sokáig nem kapott gólt, így Nikolics találatával a 47. percben Veszelin Vujovics fiai vezettek 20-17-re.
A horvátokat Dzomba húzta ki a gödörből. A világklasszis jobbszélső tíz perc alatt négyszer köszönt be, ezzel már Lino Cervar olimpiai és világbajnok tanítványai vezettek. S a drámai hajrában egy gólt megőriztek az előnyükből, s ezzel megszerezték a csoport első helyét, a szerbek pedig imádkozhattak, hiszen csak akkor kerülhettek négy közé, ha a Spanyolország-Norvégia meccs döntetlennel zárul. Eközben Rades városában sporttörténelmet írtak a házigazdák, akik 18-11-es félidő után 35-24-re verték meg Oroszországot, s ezzel csoportelsőként jutottak a négy közé. A hírek szerint már csak az a kérdés, hogy bosnyák mesterükről, Szaed Haszanefendicsről lovas szobrot készítsenek-e, vagy egy festő örökítse meg, amint a csapatát vezényli. A görögök veresége, és a házigazdák diadala után a szlovénok esélye is viszszatért, számukra viszonylag nagy volt a franciák elleni meccs tétje: elődöntő, vagy a csoport utolsó helye!
Kicsit könnyebb volt a nap elején még csak halvány reményt tápláló francia gárda dolga, hiszen nekik már a döntetlen is elég volt a négy közé jutáshoz. Nos, a végletekig kiélezett hajrában végül is az aprócska egy pont jelentette a gallok elődöntőbe kerülését, azaz Abatiék ezen a napon nem panaszkodhattak. A spanyolok megkönynyebbülten léphettek pályára Norvégia ellen, hiszen számukra a szerb-horvát csata döntetlenje lett volna végzetes. Talán túlzottan is megnyugodtak, így az északiak a szünet előtt 12-10-re vezettek. Ekkor azonban indult a hispán henger, egy 9-1-es roham el is döntötte a meccset, Norvégia már csak kapaszkodott - kevés sikerrel.

Tv: Horvátország- Szerbia-Montenegró (11 óra, ismétlés) mérkőzést a Sport1 közvetíti

Görögország- Csehország (14 óra, felvételről) mérkőzést a Sport2 közvetíti. ---- A ---- &