Férfi kosárlabda NB I: győzelemmel kezdett a címvédő Falco és a Szolnok is

2024.09.28. 20:11
A Falco magabiztos győzelemmel rajtolt a bajnokságban (Fotó: Falco Szombathely/Facebook)
A bajnoki címvédő Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 94–58-as győzelemmel kezdte meg szereplését a férfi kosárlabda NB I 2024–2025-ös idényében. Több mint száz pontot dobott, és ugyancsak simán győzött a Zalakerámia ZTE KK, s az NKA Universitas Pécs, valamint az NHSZ-Szolnoki Olajbányász is begyűjtötte a két pontot a bajnokság 1. fordulójának szombati játéknapján.

Nem volt telt ház az NHSZ-Szolnoki Olajbányász első bajnokiján a Kecskemét ellen, de az idei Magyar Kupa-győztes gárdát a B-közép tekintélyes méretű koreográfiával köszöntötte, a montázson három közismert rajzfilmfigura sört iszik, az üzenet pedig a „szomjazzuk a sikert” volt a drukkerektől. Mielőtt az előző évad bajnoki ezüstérmese került sorra, a vendégek bemutatáskor a korábbi kedvenc Wittmann Krisztián nagy tapsot, Ivkovics Sztojan edző – aki játékosként és edzőként is dolgozott az Olajnál korábban, de már nem örvend túl nagy népszerűségnek a drukkerek körében – szórványos füttyszót kapott. A piros-fekete gárda a szerb Oliver Vidin edző érkezése után ragyogó tavaszt produkált, MK-győztes lett és a bajnokság elődöntőjében pályahátrányból kiejtette az esélyesebb Albát és a döntőben egy meccset tudott nyerni a címvédő Falco ellen. A két csapat augusztus végén edzőmeccsen találkozott, akkor 90–60-ra nyert a Szolnok, amely szombaton hamar elhúzott a nyáron érkezett 211 centis centere, a kanadai válogatott Fardaws Aimaq kosaraival, de jött a fordulat. Az ekkor még agresszívan védekező vendégek Ivkovics Milán vezetésével 21–14-re megnyerték az első negyedet. Aimaq 10 percet töltött a parketten, s már ennyi idő alatt dupla duplát ért el (13 pont, 10 lepattanó), az Olaj pedig 13–0–s rohanással kezdte a második tíz percet és fordított.

A nagyszünetben összefutottunk Gasper Okornnal, a novemberben a törökökkel két Európa-bajnoki selejtezőt játszó magyar válogatott szövetségi kapitányával, aki elsorolta, milyen sok meccsre utazik a következő hetekben, pénteken például Székesfehérváron az Alba Prievidza elleni FIBA Európa-kupa összecsapását tekintette meg élőben. A szlovén szakember szinte valamennyi kerettagot személyesen nézi meg, a külföldieket is, s ott lesz az ACB-liga Badalona-Breogean meccsen is, ahol Hanga Ádámék Somogyi Ádámékkal találkoznak. Okorn hozzátette, sajnálja, hogy a vállsérüléssel bajlódó Lukács Norbertet, az Olaj magasbedobóját nem láthatta most a parketten, de annak örült, hogy személyesen beszélgetni tudott a 23 éves kerettaggal. Fordulás után időnként megrázta magát a Szolnok, amelyben van potenciál, de messze nincs még készen és sok hibával játszott, de magabiztosan nyert meg az első meccsét.

A Falcóra kötelező házi feladat várt a nyitó fordulóban, hiszen az újonc PVSK látogatott a bajnokcsapat otthonába. Az első három negyedben még tisztességgel helyt állt a pécsi együttes, bár a szombathelyiek győzelme ekkor sem forgott veszélyben. A szünetben „csak” 18 pontos különbséggel vezetett a hazai csapat, sőt, a harmadik negyedben tíz pontra is megközelítette jóval esélyesebb ellenfelét a PVSK.

A negyedik negyedben viszont nagyon belejött a Falco, amely sorra szórta a duplákat és a triplákat, s összesen 33 pontot termelt ebben a játékrészben – a PVSK pedig ekkorra omlott össze igazán. Az utolsó négy percre már fizikailag is teljesen elkészült erejével a vendégcsapat, a Falco pedig rendesen megszórta ellenfelét. A címvédő így végül 36 pontos különbséggel nyerte meg a találkozót, és címvédőhöz, sőt favorithoz méltó rajtot vett a bajnokságban.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I

NHSZ-SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT 75–69 (14–21, 24–8, 21–17, 16–23)
Részletes jegyzőkönyv később!

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–PVSK-VEOLIA 94–58 (27–21, 18–6, 16–19, 33–12)
Szombathely, 2930 néző. V: Földházi, Frányó, Fodor A.
FALCO: Váradi 8/6, Pongó Marcell 10/6, Clark 3, TIBY 13/3, POPOVICS 11. Csere: PERL 23/6, KELLER Á. 8, Diggs 11/9, Bognár K. 7, Kovács B., Sövegjártó, Verasztó. Edző: Milos Konakov
PVSK: Micsovics 8, Archibald 13, Plézer 2, DZSELETOVICS 13/9, PAYTON 15/3. Csere: Frank, Mokánszki 2, Antóni, Merkl 5/3, Radó, Németh A. Edző: Szrecsko Szekulovics
Az eredmény alakulása. 2. perc: 6–3. 7. p.: 19–17. 10. p.: 27–21. 13. p.: 30–21. 16. p.: 37–21. 20. p.: 45–27. 23. p.: 52–31. 26. p.: 56–39. 30. p.: 61–46. 33. p.: 69–48. 36. p.: 80–53. 39. p.: 91–56
Milos Konakov: – Az idény első meccse volt sok idegeskedéssel, hibákkal. Az első és a harmadik negyedben nem volt jó a játékunk, viszont a második és a negyedik negyedben látottakkal elégedett lehetek. A jó és rossz negyedek közötti különbséget alapvetően a védekezés jelentette. A hibákat ki kell javítani, hiszen szerdán már BL-meccset játszunk Lengyelországban. Nagy élmény volt újra egy pályán lenni Szrecsko Szekuloviccsal, aki annak idején elindított a pályámon.
Szrecsko Szekulovics: – Szeretném megköszönni a szívélyes fogadtatást a szombathelyi közönségnek, mindig jó ide visszatérni. Más kávéház a két csapat, hazai oldalon Perl és Keller érkezett a padról, nekünk nincs ilyen mély keretünk. Rosszul dobtunk, van még hova fejlődnünk, a hibákból tanulni kell.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–SZTE-SZEDEÁK 103–70 (25–20, 28–19, 27–13, 23–18)
Zalaegerszeg, 1290 néző. V: Goda, Nagy V., Németh P.
ZALAEGERSZEG: Takács Martin 6, GARRETT 16/6, Keller I. 7/3, BIGELOW 27/9, TÓTH Á. 16. Csere: T. Brown 15/9, Takács Milán 5, LeDay 8, Sitku M. 3/3, Szalay, Csátaljay, Csizmadia. Edző: Matthias Zollner
SZEGED: Langley, Cseh B. 13, HEATH 19/9, ZSÍROS 12/6, Herndon 12. Csere: Balogh Sz. 6/6, Anda 6, Cohill, Mayer Á. 2. Edző: Simándi Árpád
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–5. 5. p.: 9–12. 12. p.: 33–22. 14. p.: 37–27. 17. p.: 43–33. 24. p.: 67–46. 27. p.: 70–45. 34. p.: 81–59. 38. p.: 98–66
Matthias Zollner: – Nagyszerűen buzdítottak bennünket a szurkolóink, fel is vettük a ritmust, jól játszottunk. Különösen az első félidő hozott nagy csatát, a folytatásban már inkább mi uraltuk a játékot. Megértem a Szegedet, mi is voltunk ilyen helyzetben, amikor meghatározó emberünk hiányzik, de ez még csak a bajnokság első mérkőzése volt. Az egész pályás letámadás a térfélcsere után meghozta a sikert.
Simándi Árpád: – Sokkal agresszívabb és jobb hozzáállású volt a Zalaegerszeg csapata. Mi csak tisztességgel tettük a dolgunkat, ennél pedig ezen a mérkőzésen több kellett volna. Nem voltunk elég agresszívak sem a védekezésben, sem a támadásban. Ezen mindenképpen rövid időn belül javítanunk kell, különösen a védekezésre kell odafigyelnünk, hogy jöjjenek majd az eredmények.

NKA UNIVERSITAS PÉCS–MVM-OSE LIONS 81–73 (28–16, 12–17, 27–21, 14–19)
Pécs, 800 néző. V: Benczur, Söjtöry, Szilágyi B.
PÉCS: Nikolic 23/3, Meleg 3, Brbaklics 5/3, BACSOVICS 16, DURMO 18/6. Csere: SCHERER 7/3, KERPEL-FRONIUS G. 9, Herger, Kollár. Edző: Csirke Ferenc
OROSZLÁNY: CARTER 14/6, Ruják A. 2, BURTON 24/3, Dickerson 8, Kenics 11/3. Csere: Illés 3/3, Csuti, TAKÁCS ZS. 11/6, Szabadfi, Werner. Edző: Váradi Kornél
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–3. 7. p.: 22–5. 15. p.: 31–24. 18. p.: 38–30. 23. p.: 47–42. 28. p.: 63–51. 33. p.: 67–54. 37. p.: 74–65. Kipontozódott: Dickerson (33. p.)
Csirke Ferenc: – Mivel egy kulcsjátékosunk hiányzott, mindenkinek még nagyobbra kellett nőnie a nem könnyű feladathoz, amelyre hosszan készültünk. Mindez szerencsére sikerült is a fiúknak, amivel örömet szereztek nézőinknek.
Váradi Kornél: – A lepattanókban veszítettünk, számos büntetőt meg elrontottunk. Amikor fordulhatott volna az állás, nem tudtunk hozzátenni a játékunkhoz. Már előrenézünk a következő fordulóra.