Rovatunkban, a Heti Ötösben az őszinte véleményeket olvashatják. Egykori klasszisok, edzők, szövetségi kapitányok, vezetők, sőt adott esetben más sportágak képviselői is szót kaphatnak itt, ha markáns véleményük van a magyar labdarúgás aktuális eseményeiről. A lényeg tehát az, hogy kommentáljuk a honi futball történéseit, a hét legvisszhangosabb híreiről kérdezzük vendégeinket, akik időnként komolyan, máskor tréfásan minősítik a mai magyar futballvalóságot.
Az FTC–ZTE (2–0) kupamérkőzés után a hazai drukkerek egy csoportja a pályán keresztül futva kergette meg az ezen a találkozón debütáló biztonsági cég embereit. A hírek szerint a biztosítást korábban végző vállalat alkalmazottai robbantották ki a verekedést, de ezt a felvetést az érintett cég vezetője cáfolta.
Mezey György:
Mezey György: – Nem láttam az esetet, csak olvastam róla, és felébredt bennem a gyanú: milyen biztonsági cég az, amelynek tagjait így meg lehet kergetni?! Nem akarom megbántani őket, de ezeknek az embereknek nem az a dolguk, hogy szembeszálljanak a drukkerekkel, és megfékezzék őket? Azt hiszem, ezért vannak ott. Szóval több erőnléti edzést és persze nyugodtabb munkát s nagyobb rendet kívánok nekik.
Nyilasi Tibor: – Úgy tudom, a biztosítást tavaly végző cég jól dolgozott, de a jelenlegi is megfelelően vizsgázott az Újpest elleni találkozón. A szurkolói rendbontások száma világszerte csökken, de teljesen sehol sem tudják kiirtani, Torinóban is szétszedték a stadiont, a birminghami városi rangadón is nagy volt a feszültség.
Hajdú B. István: – Amikor láttam, azt hittem, ez olyan teszt, mint amikor a tűzoltók tüzet csiholnak, hogy kipróbálják, hogyan lehet azt gyorsan eloltani. Mintha az lett volna a próba, hogy mi a teendő támadás esetén. A viccet félretéve: kiderült, hogy ez nem teszt, hanem a szikár valóság, és muszáj rendőröket vezényelni a stadionokba. Olyanokat, akik nem szotyiznak, hanem határozottan fellépnek, ha arra szükség van. Nálunk sajnos sem a törvény, sem a rendőrség jelenléte nem elrettentő hatású. Nyolc kamera rögzítette a pályán szaladgálókat, nem lenne nehéz megállapítani, ki mit csinált, és ha egyszer elérjük, hogy ők többet a futballpályák környékére se mehessenek, talán mások is gondolkoznak egy kicsit, mielőtt támadásba lendülnek.
Csank János: – Nem tudom, mennyire alkalmas az, aki futni kezd, és sorsára hagyja azt a kollégáját, akit a földön rugdosnak. Mi van, ha egy elborult, mondjuk, megüti Urbán Flóriánt? Ki védi meg? Várják, hogy Faragó István vagy Dragóner Attila a segítségére siet? Rólam tudják, hogy drasztikusan látom ezeket a dolgokat, de vállalom: ez bűncselekmény, és ha van egy vonal, amelyet nem lehet átlépni – márpedig a stadionban van ilyen vonal –, akkor meg kell teremteni a törvényi feltételeit, hogy a biztonsági őr vagy a rendőr minden eszközzel megállíthassa azt, aki átlépné. Meddig várunk még? Félek, nem történik semmi, amíg halálra nem késelnek valakit. Van egy görög mondás: a jog és a fegyver az állam tartópillére.
Kemény Dénes: – A pályán átrohanó drukkert látva mondhatom: a szurkolók téli felkészülése jól sikerült. Egy ilyen balhé sokba kerül a klubnak, a csapat állítólagos rajongója nehézséget kreál kedvenc egyesületének. Mint a csapat rajongója, én úgy gondolkoznék, hogy a rendbontásomért kifizetendő pénzből inkább vegyenek egy gólerős csatárt – hát nem jobban járok?
A szurkolók és a rendőrök összecsaptak Siófokon és Győrött is. A balatoniak az MTK híveit szerették volna megtámadni, Győrött az ETO és a Videoton drukkerei – a két csapat őszi mérkőzésén kirobbant, akkor stadionbezárást érő botrány visszavágójaként – próbáltak meg egymásnak esni. Bilincsek itt, könnygáz ott: elkezdődött a tavaszi szezon.
Mezey: – Ez a rovat könnyed műfaj, magam is szívesen olvasom a szellemes hozzászólásokat. Most azonban muszáj komolyra fordítani a szót: itt a futballról van szó? Kár a klubokra, a ligára mutogatni, egy felelősségteljes testületnek össze kell ülnie, és megtalálnia a megoldást, hogy miként szűrhetők ki a rendbontók a pályákról. Nem elsősorban a sportág hibája, csak ezek a rettenetes hírek a futballt ócsárolva kerülnek terítékre.
Nyilasi: – Lám, nem csupán a Fradi-Újpest, hanem a Győr-Fehérvár, a Zalaegerszeg–Szombathely, a Debrecen–Nyíregyháza rivalizálás is rendőrt igényel. A patriotizmus rossz irányba indult el, hihetetlen, hogy alig kezdődött el a szezon, máris ennyi botrányról hallunk.
Kemény: – Bízom abban, hogy a csapatok is olyan gyorsan elérik a nyugati, magas színvonalat, ahogy az erőszak elérte a megszokott szintet.
Csank: – Bevallom, a siófoki esetről csak az újságban olvastam, fel sem tételeztem, hogy nálunk ilyen előfordulhat, és nagyon szomorú vagyok. Azt nem értem, miért kér a rendőrség horribilis pénzeket a meccsek biztosításáért, neki külön jól jön, hogy hetente éles harcászati bevetésre küldheti az embereket. A drukkerekről csak annyit: inkább menjen futballozni, akiben ennyi energia van. Ám ha hagyják a labdarúgást meghalni, a fiatalok a bennük felgyülemlő energiát máshol, máshogy vezetik le, az pedig aligha lenne jó…
Hajdú B.: – Bár a csapatok támadókedve lenne akkora, mint a szurkolóké! Eddig azt hittem, ha létezik nyugodt párosítás, akkor az a Siófok–MTK, és már ez sem az? A Nemzeti Sport tudósítása lassan kiegészül: a gólszerzők, a sárga laposok és a szögletarány alatt felsorolhatja a lap a letartóztattak számát (elöl természetesen a rács mögé került hazai drukkerek, aztán az előállított vendéghívők száma), mennyi könnygáz fogyott (zárójelben az első félidőben kibocsátott mennyiség), legalul a betört fejek és ablakok száma. A leírást is el tudom képzelni: a nyolcadik percben a jobb oldalon lendült támadásba a Videoton – szurkolója, és a lepattanó győri drukkert jobb belsővel a (bejárati) kapun kívülre kotorta.
Kábítószer-csempészési ügybe keveredett két győri, alacsonyabb osztályban szereplő futballista, akik a hírek szerint korábban az ETO-ban szerepeltek. A játékosok tippmixelni mentek Szlovákiába, és egy még ismeretlen személy megkérte őket, vigyenek át a határon egy körülbelül kétkilós csomagot, amelyről később kiderült, heroinnak tűnő anyagot tartalmaz. A Gyirmót és az Integrál-DAC labdarúgóit letartóztatták, ügyükben zajlik a nyomozás.
Hajdú B.: – Talán azt hitték, fogadási ajánlatok vannak a csomagban, de ezzel sem jó viccelni, remélem, ártatlanok a játékosok. A Real Madridot figyelve én is érzem a futball kábító hatását, de most másról van szó. Az érintettek reménykedhetnek a külföldi szerződésben, várja őket az osztrák Technokol Rapid.
Mezey: – Hát sok köze a futballhoz ennek sincs. Remélem, a játékosok ártatlanok, de kínos, hogy a társadalmi jelenségek megannyi szennye kerül a labdarúgás szemétkosarába.
Nyilasi: – Ma már semmin sem csodálkozom, de az az aljas, aki ilyenre rávette őket.
Kemény: – Tapasztalatom szerint a sportolókat elkerüli a kábítószer, és én is bizakodom, a győrieknek sincs közük sem a fogyasztáshoz, sem a kereskedelemhez. Rossz precedens lenne.
Csank: – Bízom benne, hogy kiderül, ártatlanul bonyolódtak bele, és tippmixelni is csak úgy szoktak, ahogy illik.
Két perccel a Ferencváros–Újpest mérkőzés vége előtt, egy szabadrúgást követően szerzett győztes gólt a zöld-fehér csapat. A szabadrúgást azért kapta a Fradi, mert Rósa Henrik, a lila-fehérek középpályása reklamált akkor, amikor csapatánál volt a labda. Szabó András, az Újpest vezetőedzője elmondta, a fegyelmezetlenségért büntetést kell fizetnie játékosának.
Nyilasi: – A tribünről nem is láttam, miért ítélt szabadrúgást Ábrahám Attila, másnap mesélte Szabó Andris barátom, hogy egész héten arról beszélt: eredményt csak fegyelmezetten, a külső körülményeket kizárva érhetnek el – aztán tessék, ez történik. Rósa Henrik esete azért egy a sok közül: már-már Olaszországban érzem magam, no nem a színvonal miatt, hanem amikor látom, minden ítéletet legyintgetés, magából kikelve üvöltöző, köpködő játékosok tömege követ. Elszabadulnak az indulatok, ha a futballisták nem próbálnak meg jobban partnerei lenni a bíróknak.
Csank: – Más, ha az ember ellen reklamálásért vagy a küzdelem hevében elkövetett szabálytalanságért ítélnek szabadrúgást. Azért kellemetlen ez, mert az Újpestnél volt a labda, és alighanem kihúzták volna a döntetlent. A bíró is ember, egy igazi profi tudja, hogy mit mondhat neki, azt is, hogy mikor és azt is, hogy miként. A mondanivalót tekintve ugyanaz, hogy "nem volt fault”, meg az is, hogy "menj a k… anyádba, te …, nem volt fault” – mégis lehet, csak az utóbbit fújják le.
Mezey: – Beszéltem Szabó Andrissal, természetes reakció, hogy megbünteti azt, aki felelőtlenségével, a következményekkel nem számolva vétett a csapat érdeke ellen. Azért hozzátenném, a kezezés ellenére megadott Sasu-gól, illetve a szabályosnak tűnő, mégis érvénytelenített Tököli-találat és más bakik láttán úgy tűnik, a bírók felkészülése sem volt tökéletes. Még ha nincs is könnyű dolguk a játékvezetőknek, elképesztő, amikor az ellenfelet brutálisan felrúgó bekk ártatlan arccal mutatja, hogy a labdát találta el.
Hajdú B.: – A büntetést hallva Rósa gyaníthatóan azokat a szavakat formázta, amelyekkel Ábrahámot is illette. Az azért furcsa, hogy nem kapott lapot.
Kemény: – Láttam a mérkőzést, edzőként az esetet figyelve nekem is különböző összegek jutottak az eszembe, ilyenkor a büntetésnek nevelő hatása van, nemcsak a vétkes, hanem az összes játékos tanulhat belőle. Rósának, azt hiszem, az igazi büntetés az volt, amikor a mérkőzés után a többiek szemébe kellett néznie.
Új edzők ellentétes bemutatkozása: a Bicskei Bertalan vezette Videoton idegenben 4–0-ra kiütötte a Varga Zoltán által dirigált Győrt.
Csank: – Nagy dolog idegenben így rajtolni, de az edzők munkája csak hosszú távon mérhető le.
Nyilasi: – Bravúros vendéggyőzelem. Aminek különösen örülök, hogy az egykor nagy ígéretnek tartott Korsós Attila hosszú betegség után így tért vissza. Lehet, a Győr részéről ez csak egy kisiklás volt, és az ETO lesz a tavasz meglepetéscsapata.
Hajdú B.: – Azt hiszem, a zöld-fehérekre nehéz percek várnak még a tavaszszal, ez mindenesetre nem számít különösebben jó rajtnak. A csapat egy pontra van az alsóháztól, de jól teszi, ha azt elkerüli, mert ott van a Videoton. A felsőházban "csak” a Fradival, az MTK-val, az Újpesttel kell játszani…
Kemény: – Meglepett az eredmény, de annyiban nem csodálkozom, hogy én Bicskei kapitányi tevékenységét összességében pozitívnak értékeltem, ráadásul egy-egy periódust általában jól kezdett a nemzeti csapattal is, tehát a csapat sikereiben számomra egyértelműen ott van az edző szaktudása. Varga kalapja még mozog a fogason, azaz ő még új ember, talán neki több idő kell, hogy egy hullámhosszra kerüljön a csapatával. Egy vereségből nem szabad túlzott következtetéseket levonni.
Mezey: – A múltkor felháborodást váltott ki, hogy a Győrről azt mondtam, az eredménytelenség nagy ellensége az edzőnek, így nehéz bármit is mondani, maradjunk annyiban: a tudatosan futballozó Videoton kihasználta az ETO elképesztő helyezkedési hibáit.