Amikor szabad a pálya

KUN ZOLTÁN, VARGA T. RÓBERTKUN ZOLTÁN, VARGA T. RÓBERT
Vágólapra másolva!
2003.08.12. 21:26
Címkék
Rovatunkban, a Nemzeti Sport Ötösben az őszinte véleményeket olvashatják. Egykori klasszisok, edzők, szövetségi kapitányok, vezetők, sőt adott esetben más sportágak képviselői is szót kaphatnak itt, ha markáns véleményük van a magyar labdarúgás aktuális eseményeiről. A lényeg tehát az, hogy kommentáljuk a honi futball történéseit, a hét legvisszhangosabb híreiről kérdezzük vendégeinket, akik időnként komolyan, máskor tréfásan minősítik a mai magyar futballvalóságot.
"A Magyar Labdarúgó-szövetség döntése értelmében a Ferencvárostól hat pontot levonnak a tavalyi szurkolói rendbontás miatt, ugyanakkor a zöld-fehérek csak három mérkőzésüket rendezik zárt kapuk mögött, később már nézők előtt, saját pályájukon fogadhatják ellenfeleiket. A határozat kihirdetése előtt néhány órával a Magyar Labdarúgóliga leszögezte, hogy amely klubok más fórumon kívánnak fellebbezni a liga és az MLSZ döntései ellen, a bajnokságból kizárhatók."

Hajdú B. István:

Hajdú B. István:
– Csak reménykedhetem, hogy ez az ügy utoljára kerül a kérdések közé… Az elmúlt hetek eseményeiből kiváló tanulmánykötetet vagy jogi szakdolgozatot lehetne írni, csak hát bennünket elsősorban a futball érdekelne. A Fradi célja most már a Magyar Kupa-győzelem lehet, így legalább lesz egy olyan csapat, amelyik igazán komolyan veszi ezt a sorozatot is. Arra, mondjuk, kíváncsi lennék, mi van akkor, ha a balhé nem az utolsó, hanem az utolsó előtti fordulóban történik: mert akkor hét napba kellett volna mindazt belesűríteni, ami már hónapok óta folyik…
Csank János: – Nem vagyok jogász, így nehéz hozzászólnom a hírhez. Az biztos, nem kellett volna ennyire túlbonyolítani ezt az ügyet, megszületett egy újabb, reméljük végleges döntés, amit fölösleges tovább ragozni. Azt azonban meg kell jegyeznem, a klubok egymaguk képtelenek tökéletesen biztosítani a stadionokban a rendet…
Nyilasi Tibor: – Jó lenne már a játékra koncentrálni, és remélem, mindenkinek tanulságul szolgál ez az eset. El kell fogadni végre a döntést, mert olyan ítélet már úgysem születhet, amelyik mindenkinek megfelel. Úgyhogy én is abban bízom, hogy ez a határozat már valóban az utolsó.
Mezey György: – A botrány utáni napokban még hatalmas felzúdulás volt, ügyvédek, hivatalnokok fejtették ki álláspontjukat, míg mára a liga és a Ferencváros ellentétévé fajult az ügy. Azt azért hozzátenném: a futballisták nem szeretik a zöldasztalnál hozott döntéseket, a pályán akarják megverni az ellenfelet.
Kemény Dénes: – Én annak vagyok a híve, hogy a sportügyeket a sportberkeken belül kell rendezni. Amikor nálunk bekövetkezett a vízben az a csúnya verekedés, polgári peres úton ért véget az ügy. Rossz tendencia ez. A szabályokat illik betartani, legyen szó sportról vagy a Monopoly-társasjátékról…

"Az újonc Pécs vezeti az élvonalbeli mezőnyt, miután 2–1-re győzött a Hungária körúton. A meccs hőse Pest Krisztián volt, aki két gólt is szerzett – másodjára negyvenöt méterről ívelte a labdát az MTK kapujába."

Kemény:
– Csak gratulálni tudok a Pécsnek, de figyelmeztetném őket, nehogy úgy járjanak, mint a legtöbb, hasonlóan rajtoló újonc csapat, vagyis hogy jelentősen visszaesnek. Próbálják értékén kezelni az eredményeiket, és igyekezzenek felkészülni az óhatatlanul bekövetkező hullámvölgyre, így meglepetés helyett gyorsabban túlteszik majd rajta magukat.
Csank: – Valóban szép gól volt! A pozitív hős Pest Krisztián, a negatív Szántai Levente volt. Így működik ez: a negatív hős teszi lehetővé a másik számára a bravúrt. Nagyon jó meglátás után váratlan, kiválóan végrehajtott lövést küldött kapura a játékos. Ellenben nincs gól, ha Szántai Levente két méterrel közelebb áll a gólvonalhoz…
Mezey: – A mi mérkőzésünk után rohantam át erre a meccsre, és a második félidőre át is értem. Amikor Pest Krisztián olyan nagyszerűen beemelte a kapuba a labdát, egyből Végh Zoltán arcát kerestem, hát akkor látom, hogy nem is ő a kapus… Ebből is kitűnik, hogy nagyon szép és megérdemelt ez a pécsi siker, de ne felejtsük el, hogy az MTK már inkább a Celticre tartalékolt.
Hajdú B.: – Örülök, hogy a korábban kevesebbre taksált csapatok, mint a Siófok, a Sopron és a Pécs ilyen jól szerepelnek. Pest Krisztián góljáról annyit: már tudom, ki lesz a következő Pesti Est címlapján…
Nyilasi: – A játékos súlyos sérülése előtt az egyik legnagyobb tehetség volt, remélem, még sok öröme lesz a futballban. Úgy látszik, ez a távoli lövés a pécsiek titkos fegyvere, amikor a Fradi edzője voltam, Lengyel Ferenc is rúgott nekünk hasonló gólt.

"Hat fiatalt állított elő a rendőrség a Békéscsaba–Ferencváros meccs előtt és után. Az egyik hazai szimpatizáns azért verte meg társát, mert nehezményezte, hogy csabai létére is a Fradinak szurkol. Egy másik drukker pedig akkor bukott le, amikor a motozásnál kábítószert találtak nála."

Nyilasi:
– Örömteli, hogy a rendőrök végre kőkemény rendet akarnak teremetni, ugyanakkor szomorú, hogy még mindig sokan a balhét keresik. Bár, ha azt nézzük, hogy csak hat előállítás történt, akár azt is mondhatnánk, kifejezetten nyugis meccs volt…
Mezey: – Lassan oda jutunk, hogy a meccs itt már fölösleges, ezek a fiúk jól beisznak, drogoznak, aztán verekednek egyet. Előttünk áll a nagy feladat: vissza kell csábítani a tiszta lelkű, csak a futballért rajongó embereket a lelátóra.
Kemény: – A kábítószer nem sporttéma, azzal nem kívánok foglalkozni. Ami a két szurkolót illeti: abszolút kulturálatlan ez a viselkedés. Rengeteg példát tudnék hozni arra, hogyan működik az ilyesmi másutt, de elég talán csak azt megemlítenem, hogy több tősgyökeres katalánról tudok, aki Real Madrid-szimpatizáns, vagy hogy Szicílián Juventus fan club működik.
Hajdú B.: – Néhány hónapja voltam egy picit talán nagyobb rangú meccsen, az Inter–Milan BL-elődöntőn. Úgy vélem, a két olasz tábornak talán komolyabb elszámolnivalója van egymással, mint a Békéscsabának és a Fradinak, mégis láttam az árusoknál közös sálakat is… Hogy valaki más városban székelő csapatnak szurkol, az sem meglepő, hiszen Torinóban Juve-drukkerből sincs sok, inkább a többi olasz településen élők rajonganak a Juventusért. Békéscsabán amúgy biztosan vannak szép helyek, ahol az emberek nyugodtan drogozhatnak, nem értem, miért kell éppen focimeccsen ezt tenni – jobban szeretnénk a mérkőzés kábító hatásáról hallani…
Csank: – Tudomásul kell venni, hogy a futballban minden olyan probléma előfordul, ami a társadalomban jelen van. A szélsőségesek ellen így kellene rendszeresen fellépni, már csak azért is, mert aki meccsre magával viszi a drogot, hordja máshova is. A legfőbb gondnak azt tartom, nálunk az ilyen esetek a pályákon szabálysértésnek minősülnek, holott normál körülmények közepette bűncselekménynek számítana. Rosszul kezelt dolgok ezek.

"Három forduló alatt egyetlen pontot sem szerzett a tavalyi bajnok Zalaegerszeg, míg a nagybevásárlást végrehajtó Győr ugyan kiharcolt egy döntetlent, de gólt még nem tudott rúgni. A gyenge rajt ellenére mindkét klub vezetői azt mondják, fölösleges lenne edzőkérdést emlegetni."

Nyilasi:
– Sajnos, a ZTE beleesett a nagy hibába: az Európa-szerte bámulattal emlegetett Manchester-verés után azt hitték a játékosok, már elég kevesebbet is mutatni. Nem az edzőben látom a hibát, hanem a futballistákban. A Győr számomra rejtély, bár abban egyetértek Varga Zoltánnal, hogy a fiataloknak kell bizonyítási lehetőséget adni. Két-három hasonlóan sikertelen forduló múlva persze talán a vezetők is másképp állnak a kérdéshez…
Csank: – Szerintem felesleges a menesztésükkel foglalkozni. Nálunk, ha egy csapat nem nyer három meccset, máris felvetődik, mehet az edző. Túlságosan az eredmények alapján ítélik meg mifelénk a szakemberek munkáját, pedig az edzésmunka, a fegyelem megkövetelése legalább annyit elárul az ember képességeiről. Ha csupán az eredményeken múlna, négy-öt játékos elég lenne ahhoz, hogy elérjék az edző menesztését. Külföldön nemritkán előfordul, hogy egy trénernek az elfogadható szereplés ellenére távoznia kell, mert nincs rend az öltözőben.
Hajdú B.: – A ZTE előtt értetlenül állok, a nulla pont ellenére jó csapatnak tartom, a Győr helyzetét viszont igen fenyegetőnek látom. Az ETO tizenhárom mérkőzést játszott nyeretlenül, holott egy ilyen sorozatban akár véletlenül is benne van a győzelem. Mindenesetre a két csapat már alig várja, hogy egymás ellen focizhasson, mert jó esély van arra, hogy akkor valamelyik végre nyer…
Mezey: – A Győr helyzete számomra követhetetlen, így nem is foglalkozom vele. A ZTE viszont jobb csapat annál, mint amit mutat. A szakmai munka rendben van, de a fegyelmet hiányolom. Ha a vezetők türelmesek lesznek, számolni kell még az egerszegiekkel ebben a bajnokságban.
Kemény: – Veszélyes dolog ez! Az Olaszországban eltöltött évek alatt rengeteg olyat láttam, hogy egy klubelnök hétfőn kijelenti, nincs edzőkérdés, kedden mégis új trénert nevez ki. Mindenesetre szurkolok mindkét szakembernek!

"Bár sokak szerint nincs szükség a pesti csapatokra, az NB I B nyitányán Kispesten háromezer, Angyalföldön négyezer szurkoló gyűlt össze. A Honvéd kiütötte azt a Diósgyőrt, amelyik csapat tavaly még Monor néven szerepelt, a bajnokság előtti egy hét során pedig újból kétszer is nevet változtatott."

Kispesti öröm: a szurkolók az NB I B-ben sem pártoltak el a Honvéd mellôl, és a csapat, meghálálva a szeretetet, kiütötte a Diósgyôrt (Fotó: M. Németh Péter)
Kispesti öröm: a szurkolók az NB I B-ben sem pártoltak el a Honvéd mellôl, és a csapat, meghálálva a szeretetet, kiütötte a Diósgyôrt (Fotó: M. Németh Péter)
Kispesti öröm: a szurkolók az NB I B-ben sem pártoltak el a Honvéd mellôl, és a csapat, meghálálva a szeretetet, kiütötte a Diósgyôrt (Fotó: M. Németh Péter)
Mezey:
– Diósgyőrött is elég furcsa állapotok uralkodnak, szükség lenne már a megtisztulásra. Bár a Honvéd és a Vasas az igazi versenyt már aligha bírja, mégis jó, hogy ezek a csapatok sem tűnnek el, és ha csak a másodosztályban is, de sok nézőt képesek maguk mellé állítani.
Nyilasi: – Aki volt már Miskolcon mecscsen huszonötezer ember előtt, annak aligha kell bizonygatnom, hogy szükség lenne egy jó Diósgyőrre. Miként szükség van a Vasasra és a Kispestre is, úgy tűnik, a kiesés kellett mindkét együttesnél ahhoz, hogy a szurkolók visszatérjenek. A sok néző jelzés a klubvezetőknek, hogy a drukkerek nem az önjelölt sztárokra kíváncsiak, hanem a harcos, csapatukért mindenre képes focistákra.
Csank: – Hogy hol mennyien vannak, azt én nem tudom, ám ahogy figyelem, mások se nagyon: a minap az egyik újság azt írta, két és fél ezren látogattak ki Siófokra, a másik lap szerint ezren. Amúgy az lényegtelen, hogy pesti vagy nem pesti! A vidék és főváros összevetésben az fontosabb, míg Budapesten ez a két kerület is jól példázza, hogy fontos a futball, addig a vidéki városok sokmilliós éves költségvetésükből sem akarnak segíteni.
Kemény: – Igazán akkor van szükség a szurkolókra, ha a csapat nehéz helyzetben van. Márpedig a Vasasnak és a Honvédnak nem lehet egyszerű az NB I B-ben szerepelni. Olaszországban nézőcsúcsok dőltek meg a nyolcvanas évek közepén, amikor a Milan a másodosztályban szerepelt…
Hajdú B.: – Hogy mire van szükség, azt netán bízzák ránk, szurkolókra. Sokszor az élvonalban sem volt ennyi nézője a két együttesnek, így a fejlődés tisztán látható. A Bozsik-stadionba talán azért mentek ki ilyen sokan, mert kíváncsian várták, hogy a Kispest, Budapest Honvéd, Diósgyőr, Monor négyesből melyik két csapat fut ki a pályára…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik