ÚJ JELSZÓ: GYŐZTES MEGBÍZOTT EDZŐN NE VÁLTOZTASS!
Alighanem sohasem dolgozott ennyi megbízott edző az NB I-ben, mint ebben a szezonban, a legutóbbi két fordulóban három csapatnál is megbízott szakember irányított.
Minden a Lombard Pápánál kezdődött, a 6. fordulóban lejátszott Nyíregyháza–Lombard (3–0) mérkőzés után néhány nappal Mátyus János – teljesen váratlanul – távozott Pápáról. Helyette megbízott edzőként az „örökös beugró”, Kovács László kapusedző vette át a csapat irányítását, és jelenleg is ő dirigál. Eddig nyolc bajnokin vezette a Pápát, a mérlege: egy győzelem (Pécsen), két 0–0-s döntetlen (az Újpesttel és a DVTK-val), valamint öt vereség. Őt mától Lengyel Ferenc követi, immár kinevezett vezetőedzőként.
A Bp. Honvéd folytatta a sort, Kispesten a 10. forduló után Pietro Vierchowodot menesztették, és két fordulón keresztül a Jasper Adrianus de Muijnck, Simon Miklós páros irányított megbízott edzőként. Velük a Honvéd ikszelt odahaza a Pakssal (0–0), majd 1–0-ra kikapott Kecskeméten. Ezután a kispestiek vezetőedzője a Nyíregyházáról távozó Csábi József lett.
A 12. fordulót követő héten két csapatnál is edzőváltás volt, Pécsen Véber György, Győrben – a hétközi Magyar Kupa-forduló és a gyirmóti vereség után – Horváth Ferenc munkáját köszönték meg, és azóta mind a két együttesnél megbízott edző dolgozik.
A pécsieket egyelőre Kulcsár Árpád irányítja, vele a bajnokságban kétszer kikapott a csapat: Dunaújvárosban 3–2-re, otthon az ETO ellen 3–0-ra – a Magyar Kupában viszont 1–0-ra legyőzte a DVSC-t.
Győrben egy öttagú szakmai stábot (tagjai: Fórián Zsolt, Tokody Tibor, Igor Nicsenko, Jordi Illa Solé és Tőkés László) neveztek ki a csapat élére. Az ETO-nál ráadásul eddig „vetésforgót” alkalmaztak, a Győr–DVTK (1–1) találkozón Tokody Tibor technikai vezető irányított a kispad előtti technikai zónából, míg szombaton, Pécsen Fórián Zsolt utánpótlás szakmai igazgató meccselt, s győzött 3–0-ra az együttessel.
Hogy ne legyen ennyire egyszerű az egész, bonyolítja a helyzetet, hogy az edzőváltásokon kívül eltiltások miatt is előfordult, hogy megbízott edző irányított egy csapatot – ilyen szituációra éppen az utóbb említett két együttesnél, a PMFC-nél és a Győri ETO-nál volt példa.
A baranyaiaknál Véber Györgyöt a Pécs–Újpest (1–1) mérkőzés után tiltották el két meccsre, így a Haladás és a DVTK ellen Véber a nézőtéren foglalhatott csak helyet, és a már említett Kulcsár Árpád irányított a kispadról. A szombathelyiekkel 1–1-et játszott a PMFC, a diósgyőriektől 2–1-re kikapott.
Győrben a KTE elleni meccs (1–1) után tiltották el a vezetőedzőt, Horváth Ferencet, és egy mérkőzésen – a szombathelyi, 2–0-ra megnyert találkozón – egyik segítője, Sütő Szilárd volt a megbízott edző. Az ETO-nál így az a különleges, klubtörténeti helyzet állt elő – s erre hívja fel a figyelmet a klubhonlap cikke is – ,hogy egymást követő négy bajnokin négy különböző szakember volt a csapat vezetőedzője: előbb Horváth, majd Sütő, aztán Tokody, végül Fórián.
Mivel jelenleg ötfős stáb irányítja az ETO-t, még az is előfordulhat – ha a kéthetes szünetben a klubnál nem találják meg a végleges megoldást –, hogy a soron következő, DVSC elleni bajnokin újabb megbízott edző ül a kispadra, ám ha a győriek kicsit „kifordítják” a futballberkekben ismert „Győztes csapaton ne változtass!” jelszót, és átírják „Győztes megbízott edzőn ne változtass!” szlogenre, akkor a következő bajnoki mérkőzésen még Fórián Zsolt marad a zöld-fehérek megbízott szakvezetője...
FÉNYESEDNEK A FRADI DRÁGAKÖVEI – ELŐSZÖR FORDÍTOTTAK A ZÖLD-FEHÉREK
A Ferencváros labdarúgócsapata a 14. fordulóban két nyári szerzemény (bár Lamah már a szezon közben, szeptemberben érkezett), két légiós vezérletével győzte le a Honvédot. A korábbi belga válogatott Roland Lamah előbb gólpasszt adott a másik főszereplőnek, az ötszörös német válogatott Benjamin Lauthnak, majd a 90. percben 11-esből ő szerezte a Fradi győztes gólját is. Ráadásul Lamah csapata első góljában is fontos szerepet játszott, hiszen ő ívelte be a szögletet, ami végül David Mateostól jutott el a találatot jegyző Böde Dánielhez. Lauth az első félidőben, az őt meglökő Patrick Ikenne-King hathatós közreműködésével összehozott egy tizenegyest a Honvédnak (kézzel ért a labdába), de a második félidőben egy remek lefordulás után a kapuba talált.
A német csatár góljával fordítani tudott a Ferencváros, ez először fordult elő a fővárosi zöld-fehérekkel, akik ebben a szezonban a 14. fordulóig egyetlen olyan meccset sem tudtak megnyerni, amelyen hátrányba kerültek (ötször volt erre példa). A Honvéd ellen Lauth góljára ugyan még érkezett válasz, de végül 3–2-re győzött a Fradi.
Lauth és Lamah remeklését azért is fontos kiemelni, mert a korábbi meccseken kevésbé váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, pedig a klub legjobban kereső futballistái közé tartoznak, ráadásul a transfermarkt.de becslése szerint Lamah az NB I legértékesebb játékosa, 1.5 millió euróra becsülik az értékét.
Lamah az NB I-ben a múlt pénteki meccs előtt négy találkozón lépett pályára (ezeken két pontot szerzett csapata), kezdőként háromszor és összesen 258 percet töltött a pályán. Gól és gólpassz nem kötődött a nevéhez, 14-szer vette célba a kaput, kétszer találta el. 95 jó passza volt, 77 százalékos pontosság mellett. A párharcai 54 százalékát nyerte meg, összesen 21-et. Eladott 34 labdát és szerzett 13-at (statisztikák forrása: mlsz.hu/ InStat Football).
Ehhez képest kis túlzással a Honvéd ellen csereként beállva, 48 perc alatt (a hosszabbítással együtt) többet csinált a góljának és gólpasszának köszönhetően, mint a megelőző négy találkozón összesen. Bajnokin legutóbb 2014 márciusában talált be még a Swansea játékosaként a Gera Zoltánt is pályára küldő West Bromwich elleni Premier League-találkozón (a Swansea hazai pályán 2–1-re kikapott).
Lamah gólja 0:38-tól látható:
Lauth Kispesten már a negyedik NB I-es gólját szerezte, ehhez 12 meccsre, illetve 669 percre volt szüksége, a hatgólos Böde Dániel mögött második helyen áll a Fradi házi góllövőlistáján.
NEGATÍV REKORDOKAT HALMOZ A HALADÁS
Tizennégy forduló, nyolc pont, sereghajtó pozíció és mindössze öt rúgott gól – rettenetesen rosszul szerepel eddig a Szombathelyi Haladás az NB I 2014–15-ös szezonjában. Különösen a gólképtelenségi adat elképesztő – évtizedekig visszakeresve sem találunk ugyanis olyan élvonalbeli csapatot, amely tizennégy forduló alatt csupán ötször tudta volna megrezegtetni a hálót.
A rendszerváltás óta lejátszott bajnokságokban eddig hét gól volt a negatív rekord. A Stadler FC az 1996–97-es idényben az első 14 fordulóban hét gólt szerzett (egynél többet egyszer sem – az akasztóiaknak a 18. fordulóig kellett várniuk, hogy kétszer is betaláljon egy bajnokin a szezon végén a 16., osztályozós helyen végző csapatuk), csakúgy, mint az 1991–92-es idényben a mindössze 13 pontot szerezve kieső ZTE. Nem tudta a mostani Haladást alulmúlni az 1990–91-es idényt hat rúgott gól nélküli bajnokival kezdő Volán sem.
Haladás–MTK 0–3
Pörgethetjük vissza az évkönyveket, hasonlóan becsődölt támadójátékra akkor sincs példa: az 1976–77-es szezonban a Dorogi Bányász legutóbbi NB I-es csapata jutott hét gólig 14 forduló alatt, 1971–72-ben pedig a Pécsi Dózsa. A pécsiek maximálisan kihasználták hét góljukat: tizennégy forduló alatt mindössze tízet kaptak, és 3–6–5-ös mérleggel álltak. Mondhatni, kihozták a maximumot a gólminimumból.
A Haladás ráadásul Európában is negatív rekorder a 2014–15-ös szezont tekintve: nincs olyan, tizennégy bajnokit már lejátszó csapat a kontinensen, amely ily kevés gólt szerzett volna. Az MTK-tól vasárnap 3–0-s vereséget szenvedő szombathelyiek immár 366 perce gólképtelenek a bajnokságban.
MÁR MEGINT PIROS A DVTK MECCSÉN; NYÍREGYHÁZÁN ELŐRETÖRT A JOBB OLDAL; MARJANOVICS AZ „ÚJ” NIKOLICS?
A 14. forduló legnagyobb érdeklődéssel övezett találkozója – a helyszínen ezt látták a legtöbben, 5906-an – a DVTK–Nyíregyháza meccs volt, amely a 2–1-es hazai sikeren túl számos érdekességgel szolgált.
Kezdjük azzal, hogy a Diósgyőr találkozóján már megint villant a piros. A DVTK bajnokijain eddig ebben a szezonban nyolc alkalommal mutattak fel a játékvezetők piros lapot (ebben az is benne van, amikor a Fradi ellen két kispadon ülő játékost kellett fegyelmezni). Tomiszlav Szivics csapata három alkalommal került emberhátrányba (az Újpest ellen kettős emberhátrányba), kétszer pedig emberelőnybe, ebből az egyik a Nyíregyháza elleni találkozó volt, amelyet 0–1-ről sikerült megfordítania. A győztes gólt Lazar Marjanovics szerezte, aki remek sorozatba kezdett.
A 13. fordulóban véget ért Nikolics Nemanja kitűnő szériája, a Videoton támadója sorozatban 12 élvonalbeli bajnoki mérkőzésén volt eredményes, aztán a Honvéd ellen nem talált be, sőt szombaton Kecskeméten sem szerzett gólt. Nem tudjuk, hogy a közeljövőben lesz-e valaki az NB I-ben, aki akár csak megközelíti a fehérvári csatár produkcióját, jelenleg például összesen három olyan labdarúgó van a magyar élvonalban, aki sorozatot kezd építgetni. A győri Priskin Tamás és a debreceni Dusan Brkovics egymás után két bajnokin talált be, míg a diósgyőri Lazar Marjanovics zsinórban a harmadik bajnoki meccsén volt eredményes.
A DVTK szerb középpályása még nagyon messze jár Nikolics csúcsától, ám mindenképpen dicséretet érdemel, hiszen mind a három gólja pontot ért csapatának. Az első két találatánál csereként pályára lépve, a mérkőzés hajrájában szerzett egyenlítő gólt: előbb odahaza a Dunaújváros PASE (3–3), majd idegenben a Győr ellen (1–1). A mögöttünk hagyott fordulóban már kezdőként lépett pályára, és a Nyíregyháza ellen ő jegyezte – némi szerencsével, hiszen megpattant a labda – a diósgyőriek győztes találatát. E három meccsen a Marjanovics-gólok összesen négy pontot hoztak a DVTK-nak.
Nyíregyházi érdekesség, hogy a csapat 13 eddigi találatából kilencet jobbról vagy jobb oldali beadásból szerzett – ahogy Diósgyőrben is.
TOVÁBBI LEGEK, ÉRDEKESSÉGEK
Hegedüs L. (MTK) 5 –Gyagya (Kecskemét) 5, Brkovics (DVSC-Teva) 5, Báló (MVM-Paks) 4 – Martínez (Győri ETO) 5, Lamah (Ferencváros) 5, Windecker (Győri ETO) 5, Simon K. (Újpest) 5 – Haraszti (MVM-Paks) 5 Youla (Bp. Honvéd) 5, Griffiths (Diósgyőr) 5. A forduló játéKvezetője: Kassai Viktor (9) (Diósgyőr–Nyíregyháza) – Ring György, Kispál Róbert, Vad II István, Szabó Zsolt |
A forduló legszebb góljának Nyilasi Tibor a Sport Tv Harmadik félidő című műsorában a paksi Haraszti Zsolt Lombard elleni csavarását választotta.
A Paks harmadik gólját a korábban a Puskás Akadémiánál is nevelkedő Bor Dávid szerezte, aki a második NB I-es meccsét játszotta és az első találatát jegyezte (ebben a szezonban először játszott).
A hét kapusa Márkvárt Dávid. A pécsi középpályás, aki a serdülőben kapusként kezdte, a Győr elleni bajnoki 71. percében Vukasin Polekszics sérülése után volt kénytelen beállni a kapuba, mert a PMFC-nek már nem maradt cseréje. Az ETO ekkor már 3–0-ra vezetett, a mezőnyjátékos újabb gólt nem kapott.
A pécsiek immár kilenc meccse nyeretlenek hazai pályán, legutóbb még az előző szezonban a Mezőkövesdet verték meg. A Haladást legyőző MTK 26 találkozó óta nem játszott döntetlent az NB I-ben, míg a Kecskeméten ikszelő Videoton 2012. november 17. után játszott újra gól nélküli döntetlent.
Időpont | Mérkőzés (Tv) | Játékvezető | |
November 7., péntek | |||
19.00 | Budapest Honvéd–Ferencváros 2–3 | Fábián Mihály | 1650 |
November 8., szombat | |||
14.00 | Kecskeméti TE–Videoton 0–0 | Iványi Zoltán | 1882 |
16.00 | Újpesti FC–Puskás Akadémia FC 1–1 | Vad II István | 1500 |
16.00 | MVM-Paks–Lombard Pápa 3–0 | Németh Ádám | 1035 |
18.00 | Pécsi MFC–Győri ETO FC 0–3 | Szabó Zsolt | 642 |
20.00 | Debreceni VSC-Teva–Dunaújváros PASE 2–0 | Pintér Csaba | 2657 |
November 9., vasárnap | |||
16.30 | Szombathelyi Haladás–MTK Budapest 0–3 | Andó-Szabó Sándor | 1300 |
18.30 | Diósgyőri VTK–Nyíregyháza Spartacus 2–1 | Kassai Viktor | 5906 |
A bajnokság állását itt tekintheti meg! |