Zsolt Istvánt minden érdekelte, amit fontosnak érzett, abban otthon volt, éppúgy, ahogyan a pálya közepén – hogy korszakos könyvének címét is idézzük. Ennek egy fejezete „A pálya tartozéka”, lám, már ez sincs így, ha ma a játékvezető a labdához ér, labdaejtéssel folytatódik a meccs, ami például a szögletzászlóval vagy a kapufával nem történhetne meg.
Focirajongó kisgyerekként elképzelhetetlenek voltak nélküle a hétvégén a lelátók („Rendőr bácsi, kérem, én B. rendőr főfelügyelő unokaöccse vagyok, tessék engem bevinni a meccsre...” – ezzel a trükkel a jegyvételt is megspórolta), és az is természetes, hogy a kölyök háromnak már tizenhat évesen levezette élete első meccsét a „Fervasas-pályán”. Igazolt játékvezetőként a következő bő évtizedben olyan „arénákban” működött, ahol tribün sem volt, ám ezért később bőven kárpótolta az élet a világ legnagyobb stadionjaiban a világ legfontosabb mérkőzésein.
Az ötvenes-hatvanas évek Budapestjén hamisítatlan polgári életet élt, legyen szó éttermekről, kiskocsmákról, hangversenyekről, könyvbemutatókról vagy színházi előadásokról. Villámsebesen felívelő karrierjének persze nem tett rosszat legendás barátsága a mindenható Kutas Istvánnal, de mert remekül beszélt angolul, a nagy Sir Stanley Rousszal, a FIFA későbbi elnökével is prímán megtalálta a közös hangot. Távolságtartó volt, udvarias, letűnt korokat idézett meg a szocialista Magyarországon, ahol a nemzetközi játékvezetésnek hála, a kevés világpolgár egyikeként élhette le az életét.
Mindeközben múlhatatlan szerelemmel viseltetett munkahelye, a Nemzeti Színház iránt, ahol főügyelőként dolgozott hatvanéves koráig – ekkor azonban egy kis cédulát tűzött a próbatáblára, rajta az üzenettel: „Sok sikert, Nemzeti Színház!”, és nyugdíjba ment. Ragyogó stílusban írt, több könyvet is jegyzett, amelyek lapjain olyan világot mutat be, amelyről az idehaza, a szovjet blokk elzártságában élő magyarok milliói legfeljebb álmodozhattak. De olyan szépen is kevesen írtak a futball iránt érzett olthatatlan szerelmükről, mint Zsolt István: „A későbbi nagypályák hektikus lázálmai, szürkén egyforma őrjöngései, illanó sikerélményei soha, egy pillanatra sem ölték ki belőlem azt a furcsa meleget, ami végigsimogat ma is, valahányszor rozzant léckerítések mögül agyonnyúzott, öreg labdák utánozhatatlan pufogását hallom a keserves homokból.” Gyönyörű sorok!
Még harminc sem volt, amikor 1950-ben bemutatkozott az NB I-ben (Bőripari DSE–Bp. Dózsa 1:5 – Népsport: „Zsolt jól vezette a mérkőzést”), akkortájt valószínűtlenül fiatalon. És huszonegy évvel később, 1971-ben a világ egyik legelismertebb játékvezetőjeként búcsúzott. A helsinki olimpián eredetileg nem ő lett volna a magyar bíró, csak tolmácsként kísérte el két kollégáját a FIFA magglingeni kongresszusára, de angoltudása jóvoltából a két hét múlva kezdődő 1952-es játékokon végül ő működhetett, és kifogástalanul hozta le a szovjet–bolgár csoportmérkőzést (2:1). „Ez akkor olyan volt, mintha valaki nyolcéves korában Hamletet játszana a Nemzetiben” – emlékezett vissza a nem mindennapos nemzetközi berobbanásra.
Született: 1921. június 28., Budapest |
Innentől nyílegyenesen ívelt fel a pályafutása, az elkövetkező két évtizedben majdhogynem elképzelhetetlenek voltak a nagy tornák nélküle, Melbourne-t leszámítva fújt valamennyi olimpián – személyes pechje, hogy mivel a magyar válogatott mindegyiken dobogón végzett, az igazán fontos meccseken nem juthatott neki szerep. Nem úgy a világbajnokságokon, hiszen 1954-ben az NSZK–Jugoszlávia negyeddöntőn (2:0), négy évvel később a svéd–nyugatnémet elődöntőn (3:1) dolgozott, az 1966-os tornán pedig az angol–uruguayi nyitó meccs (0:0) jutott neki, no meg az aranysíp Erzsébet királynőtől.
Emlékezetes Zsolt-sztori az is, ami 1956 októberében történt. Épp Bernben készült arra, hogy levezesse a Svájc–Olaszország Közép-európai Kupa-meccset, amikor idehaza kitört a forradalom. A berni magyar követség előtt tízezrek tüntettek, így végül a politikától akkoriban is rettegő UEFA eltekintett attól, hogy Zsolt bíráskodjon. A helyére meghívott angol Arthur Ellist az ugyancsak kirobbanó szuezi válság miatt kellett lecserélni, végül a nagy nevű holland Leo Horn, a 6:3 legendás játékvezetője futott be „pótpótbírónak” – akit az amúgy nyugodt svájciak kis híján meglincseltek a meccs után, mert részrehajlónak ítélték meg a működését...
Az 1968-as első hivatalos Európa-bajnokságon (az azt megelőző két négyes döntőt még Nemzetek Európa-kupájának hívták) tagja volt a négytagú játékvezetői elitkeretnek, ő vezette az angol–szovjet bronzmeccset (2:0), és tartalékbíróként jelen volt az olasz–szovjet elődöntőben is, ahol ma már legendás pénzfeldobás döntött a hosszabbítás végén, nem lévén akkoriban tizenegyesek. A hangulatos történetnek teljes fejezetet szentelt A pálya közepén lapjain „A guruló gulden” címmel.
A szerencsével sem állt hadilábon, hiszen 1966-ban csak a részt vevő csapatok vihettek magukkal bírót – ki ne tudná, kijutottunk. Az 1968-os Eb-n viszont a négyes döntő válogatottjait nem képviselhette játékvezető – kiestünk a szovjetek elleni negyeddöntőben... Zsolt mindkétszer csomagolhatta a bőröndjét.
Pályája csúcsán, 1965-ben megkapta a West Ham United–1860 München KEK-döntőt (2:0) – hogy, hogy nem, ezt is a Wembleyben, 97 ezer néző előtt. Zsolt olyan eleganciával hozta le a mindig pikáns angol–német ütközetet, hogy 1966 márciusában a párizsi UNESCO-palotában első magyarként átvehette érte a szervezet Pierre de Coubertin fair play díját. Még a KEK-döntő előtt fújt Nürnbergben egy NSZK–Anglia barátságos meccset (0:1) – ekkor még ő sem gondolta, hogy egy évvel később ez a két csapat vívja majd a világbajnoki finálét. Nemcsak az első, hanem a második magyar játékvezető is ő lett, aki európai kupa döntőjében működött: a VVK-finálé 1966. szeptemberi első meccsén, a Barcelona–Zaragoza (0:1) spanyol házi rangadón.
Dacára annak, hogy karrierje nagyobbik részében a létező legmélyebb vízben dolgozott, visszhangos botrányai nem voltak. (Leszámítva persze a mindig küzdelmes kezdeteket, amikor menekült ő villamoson is a feldühödött drukkerek elől, első nagyobb, a BLSZ égisze alatt levezényelt meccse pedig – bőrét mentendő – „a Keleti pályaudvar külső C vágányánál ért véget ” ...) Igaz, idehaza a hatvanas évek végén azért figyeltette az állambiztonság, mert túlságosan is jó viszonyt ápolt az Internazionale nagy hatalmú menedzserével, az emigráns Solti Dezsővel. Zsolt játékvezetőként egyszer sem került kapcsolatba az Interrel, de egy Standard Liege–Internazionale meccsen a lefújás után kollégája, Emsberger Gyula helyett ő töltötte ki a jegyzőkönyvet, és elfelejtett beírni egy sárga lapot az olaszoknak...
Visszavonulását követően az MLSZ elnökségének tagja, egyben 1974-től a játékvezetői bizottság elnöke volt, de 1979-ben valamennyi megbízatásáról leköszönt. Ehhez a búcsújához nyilván nagyban hozzájárult, hogy az argentínai világbajnokság kudarca után, 1978 decemberében távozott az MLSZ éléről Kutas, a barátja.
Zsolt István még megérhette, hogy nagy utódja, Palotai Károly elfoglalja a magyar játékvezetőket megillető helyet a világelitben, azt viszont már nem, hogy Puhl Sándor 1994-ben világbajnoki döntőt vezet. Hiszen még hetven sem volt, amikor 1991 májusában elhunyt.