„A labdarúgósportág előtt álló feladatok megvalósítása érdekében a jövőben az MLSZ vezetése nagyobb létszámú elnökségből, s intézőbizottságból áll.” Dr. Beckl Sándor államtitkár, az OTSH elnöke, a sportági szövetségek működési szabályzatának megfelelően döntött, erről a Népsport 1974. február 7-i száma számolt be. A korábbi elnök, dr. Terpitkó András felmentését kérte, ezt a korszellemnek megfelelő szöveggel tálalva – érdemei elismerése mellett – elfogadták. Az új elnökség vezetését a kipróbált sportfunkcionárius Kutas Istvánra bízták.
Mielőtt a részletekre rátérnénk, nézzük a honi labdarúgás helyzetét. Válogatottunk az 1970-es mexikói vb után az 1974-es NSZK-beli vb-re sem jutott ki. A szakemberek már az 1969-es marseille-i kudarc (Csehszlovákia, 1:4) idején látták a gondokat, nem véletlen, hogy a december 3-án lejátszott mérkőzés után néhány nappal konferenciát tartottak: „Lemaradás erőnlétben és technikában. (…) Edzésmódszerünk nem felel meg a kívánalmaknak” – írta a Népsport, amely a heti négy edzést is kevesellte, hozzátéve: „Még nagyobb baj volt, hogy a munka intenzitása is csökkent.” Borbély Pál nem tagadta: „Rengeteg volt a százszázalékos pontossággal megjósolható döntetlen, győzelem. A bajnokság tisztátalansága szoros összefüggésben van válogatottunk bukásával, hiszen aki hét közben erőfeszítés nélkül kapja, illetve adja a pontokat, az egyik napról a másikra képtelen helytállni idegtépő küzdelemben.”
Felvetődött tehát a bundázás gyanúja, emellett néhány játékos nemegyszer ittasan jelent meg az edzésen, az MTK-ban 1971 nyarán a futballisták fellázadtak Palicskó Tibor edző ellen. A főkolomposokat eltiltották, majd felmentették (hogy ne essen ki a csapat…), az 1971–1972-es idény 29. fordulójában az MTK–Egyetértés találkozó 0–0 lett, a Népsport a minősíthetetlen játékot látva nem osztályozta le a játékosokat, a színvonalra egy csillagot adott…
Ennek ellenére még a pályán ment a legjobban. Az Újpesti Dózsát 1972-ben a BEK-negyeddöntőben állította meg a Celtic, rá egy évre ugyancsak a négy közé jutásért a Juventus, az UEFA-kupában a Ferencváros 1972-ben az elődöntőben esett ki a Wolverhamptonnal szemben. Válogatottunk Illovszky Rudolf vezetésével negyedik lett az 1972-es belgiumi Eb négyes döntőjében, a müncheni olimpián labdarúgóink ezüstérmet szereztek. A válogatott úgy maradt le az 1974-es vb-ről, hogy a selejtezőben nem kapott ki, Illovszky talán ezért maradhatott kapitány 1974 nyaráig.
Kutas tisztában volt a sportág állapotával, egyáltalán a magyar sporttal – 1949 és 1983 között a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsa közvetlen fennhatósága alatt működő Országos Testnevelési és Sportbizottság (később Sporthivatal) Sportoktatási Hivatalának vezetője volt. Ugyanakkor autokrata, aki mindenkinél mindent jobban tudott, ellentmondást nem tűrt. Vezette a Népsport és a Képes Sport szerkesztőségét is.
Hivatalba lépésével párhuzamosan az OTSH határozatot hozott a nemzeti bajnokság (NB) 1974–1975-ös átalakításáról. A csapatok számát 226-ról 116-ra csökkentették, megszűnt az NB I B, egycsoportos NB II és négycsoportos NB III lett. Az első osztályban 16, a másodvonalban 20, az NB III-ban csoportonként ugyancsak 20, összesen 80 csapat vett részt. A változtatásra az indoklás szerint azért volt szükség, mert nem biztosította a vidéki csapatok felfelé áramlását, míg a fővárosnak indokolatlanul nagy képviseletet adott, 54 NB-s együttest: „A területeken nem szervezték tovább a bajnokságot, s ennek egyenes következménye lett a törvényszerű visszaesés.” A Népsportban Ardai Aladár kifejtette: „Száztíz csapattal csökken az év őszétől a Nemzeti Bajnokságban szereplő együttesek száma. Olyan ez a műtét, mint amikor a nemes fajta, de elöregedett fákat megifjítják. (…) Az NB szűkítése egyben a megyei bajnokságok színvonalának jelentős emelésére ad lehetőséget, (…) a játékosok megértik, hogy most már be kell állniuk a sorba.” A Labdarúgásban Kutas István a labdarúgók szemléletváltásáról is írt: „Nemcsak a mérkőzésekre kell készülniök, hanem az edzésekre is! (…) A vasárnapok dicsőségének a biztosítéka tehát a hétköznapok becsületes, odaadó tevékenységén nyugszik.”
Kutas szakmai irányításával megjelent „A labdarúgásra vonatkozó irányelvek és állásfoglalások” című 167 oldalas brosúra, tartalma 1974. július elsejétől lépett hatályba. Kötelező jelleggel „hetenként változóan a következő feladatokat kell elvégezni”: az egyik hétfőn 100x30 méteres vágtafutás, egy hét múlva 12 perc folyamatos futás (minimum 3000 m), kedden 2000 m gyors és lendületes futás (30-70 m-es résztávokban, tetszés szerinti bontásban). Az elvégzett munkát kontrollálták, ebben szerepelt 10x30 m-es futás, 12 perces futás, továbbá a tízesugrás. Az 1974–1975-ös évadban előre megadott időpontokban hatszor ellenőrizték a munka hatékonyságát. Ez volt az elhíresült követelményrendszer, amely óriási vitát váltott ki, de nem volt pardon: Kutassal senki sem mert szembeszállni, ahogy mondani szokták, a karaván haladt…
Az edzőbizottság tagjai inkognitóban ellenőrizték, elvégzik-e a csapatok a penzumot, még a pályák WC-ablakából is leselkedtek. Dalnoki Jenő életrajzi könyvében ezt mondta: „Beírtuk a »fal« eredményeket, s közben, mint egy zsonglőr, fél- és egypercenként indítottam a játékosokat, mert ha ilyen szanaszét indítással, egyszerre sok játékos fut, képtelenség pontosan ellenőrizni a női WC-ből.” Még a kemény Fradi-edző is berzenkedett, pedig ő aztán már az ifiben meghajtotta a gyerekeket.
A becsületesen készülő Bene Ferenc a Ferike, a góleádor című könyvben is kritizálta a rendszert: „Állítom, hogy nem akadt akkoriban egyetlen futballista sem, aki ne gyűlölte volna azokat az esztelen előírásokat, mint például az órákig tartó labda nélküli monoton futásokat! (…) Amikor tudtam, hogy aznap következik a 100x30 meg a 10x400 méteres futás, hogy a 12 perces elmét-lelket sanyarító körözésekről a salakpályán ne is beszéljek, hát akkor bizony undorral mentem edzésre. Csináltuk, mert kötelezővé tették, csak éppen hit és meggyőződés nélkül.”
Pintér Sándor – aki 1975-ben megnyerte a Lóversenypályán a labdarúgóknak kiírt 4000 méteres versenyt – az FC Antwerpnél légióskodott, megröntgenezték a lábait, ez egyiket 87, a másikat 82 évesnek tartották: „Beleöregedtek a lábaim” – mondta a válogatott középpályás. Szűcs Lajos 1975-ben így látta: „A követelményrendszer a mostani finomításokkal jól szolgálja a célt. Szinte minden mérkőzés végén úgy érzem, tudnék legalább még egy félidőt játszani.” A békéscsabai Kerekes Attila – a 30 métert 4.1 mp, a 3600 métert 14:27 perc alatt futotta le – szerint: „Amikor bevezették, s először kellett lefutni a meghatározott távokat, nagyon elfáradtam, de másnapra elmúlt a fáradtság, s úgy éreztem magam, hogy majd kidurranok az erőtől.”
Baróti Lajos – akinek az edzőbizottság vezetőjeként végre kellett hajtatnia a követelményrendszert – kritikusan, egyben önkritikusan értékelt: „Kész helyzet elé állítottak, mire az edzőbizottság elnöke lettem. (…) Elhibázott dolog volt, amelyben minden magyar edző, így én is hibáztam. A Cooper-teszt Amerikában, ahol kitalálták, az állóképesség ellenőrzésére, nálunk viszont a növelésére szolgált. Senki sem szerette, de az tény, hogy az 1978-as világbajnokságra kijutottunk. A hibák ellenére is észre lehetett venni a változást, a mérkőzések iramosabbak lettek. A rendszeres munkával eredményt lehetett elérni.”
Tény, a gyorsasági állóképesség fejlesztésére kellett volna nagyobb hangsúlyt fektetni, sőt az is, hogy a módszer a kreativitást háttérbe szorította, ugyanakkor rendszer került a rendszertelen futballvilágba.
És – éppen Baróti vezetésével – a válogatott kijutott az 1978-as vb-re.
FONTOS BEOSZTÁST KAPTAK |
Elnökségi tagként az alábbiak kaptak négyéves időtartamra megbízást 1974 februárjában: dr. Andó Ferenc, Ádám József, dr. Árky Nándor, Barcs Sándor, Baróti Lajos, Berzi Sándor, Bozsik József, Csanádi Ferenc, dr. Garai Vilmos, Góliás Róbert, Hoffer József, Iklódi Gábor, Illovszky Rudolf, Koltai István, Pusztai László, Sebes Gusztáv, Sós Károly, Szepesi György, dr. Szilágyi József, dr. Terpitkó András, Tibor Tamás, Tóth József, Varga Miklós, Zalka András, Zsolt István. Az intézőbizottság tagjai: Kutas István (elnök), Krizsán József (főtitkár), dr. Andó Ferenc, Baróti Lajos, Berzi Sándor, dr. Garai Vilmos, Pusztai László, Szepesi György, Tibor Tamás. |