You can read the story in English here!
Van egy jó hírünk a Magyarország–Lengyelország világbajnoki selejtező előtt: Marco Rossi veretlen Paulo Sousával szemben.
Rendben, sokszor nem találkoztak labdarúgó-, illetve eddigi edzői karrierjük során, de a magyar válogatott élén álló olasz szakember akkor is elmondhatja magáról, hogy a lengyel nemzeti együttest dirigáló portugál pályatársa ellen még nem veszített. Két meccs, egy győzelem, egy döntetlen – ez az 56 esztendős Marco Rossi mérlege nála hat évvel fiatalabb kollégájával szemben. Egyszer futballistaként, egyszer edzőként kerültek szembe egymással.
Abban bízva, hogy a magyar kapitány megőrzi veretlenségét, a csütörtökön esedékes harmadik összecsapásuk előtt érdemes mindkét alkalmat feleleveníteni.
Ami a közös játékosmúltat illeti, noha Marco Rossi és Paulo Sousa már a Serie A 1994–1995-ös idényében összefuthatott volna a pályán, a Sampdoriát erősítő védő és a Juventus állományába tartozó középpályás útja akkor még nem keresztezte egymást. Az 1994. szeptember 25-én Torinóban rendezett mérkőzésen egyikük sem jutott lehetőséghez, de Sousa legalább annak örülhetett, hogy távollétében is nyert a csapata 1–0-ra. Egyszer rezdült meg a háló az 1995. február 26-án lejátszott genovai találkozón is, Sven-Göran Eriksson azon már az első perctől kezdve az utolsóig számolt Marco Rossival, Marcello Lippi viszont nem vetette be a portugált, aki azzal vigasztalódhatott, hogy Gianluca Vialli góljával megint a „zebrák” győztek.
Michal Nalepa: Izgalmas meccsre van kilátás |
Nem biztos, hogy Lewandowski játszhat Anglia ellen |
Nikolics Nemanja: Miért ne hinnék abban, hogy mindhárom találkozót megnyerjük?! |
Már-már úgy tűnt, a futballtörténelemben nem jegyeznek fel Rossi–Sousa csatát, elérkezett 1998 májusának harmadik napja, amikor is az Internazionale fogadta a Piacenzát. A hazai együttesben Paulo Sousa a 19-es mezben kocogott ki a Giuseppe Meazza Stadion gyepére, míg a vendégeknél Marco Rossi a 14-es dresszt viselve sorakozott fel a kezdéshez. Hogy a mérkőzésen nem esett gól, elsősorban a Piacenza hátsó alakzatát dicséri, amelynek negyvenöt percig lehetett a tagja az akkor 33 éves hátvéd, aki ma is tisztán emlékszik arra a találkozóra, no meg arra, hogy sérülés miatt nem térhetett vissza a második játékrészre. A jegyzőkönyv arról árulkodik, akadt még valaki, akinek aznap szintén egy félidő jutott – úgy ám, Paulo Sousa. A későbbiekben ő még szerepelt a Serie A-ban, Marco Rossinak viszont a milánói 0–0 volt a 81., egyben utolsó fellépése az olasz élvonalban.
Tizennégy esztendővel később a harmadik NB I-es mérkőzésén ült a kispadon azon a napon, amelyen csapata, a Bp. Honvéd a Sóstói Stadionba volt hivatalos. A székesfehérvári együttes élén Paulo Sousa állt, aki akkor már egy éve irányította a fehérváriakat, nem is akárhogy. A 2011–2012-es bajnokságban a második helyre vezette a Vidit, amely a szóban forgó, 2012. augusztus 12-én lejátszott meccs előtt hetvenkét órával harcolta ki a továbbjutást az Európa-liga harmadik selejtezőkörében, a Gentet két győzelemmel, 4–0-s összesítéssel ejtette ki. A belgiumi visszavágón úgy nyert 3–0-ra, hogy Filipe Oliveira mellett Nikolics Nemanja kétszer volt eredményes.
A tetteket szavak követték, Nikolics a Honvéd ellen mérkőzés felvezetéseként nyilatkozott lapunknak. Szót ejtett a genti diadalról, az – utóbb sikerrel megvívott – El-rájátszásról, továbbá arról, hogy a szurkolók a magyar válogatottba követelik („Ha úgy gondolják, hogy ott a helyem, annak örülök, hiszen a foci mégiscsak értük van. Ennél mélyebben azonban felesleges elmerülni ebben a témában, mert még nem kaptam meghívót. Ha kapok, boldogan megyek!”). Az interjúhoz az a fotó társult, amelyen a címeres mezt aztán 2013. október 11-én először magára öltő, ma már a 36. válogatottságára készülő Nikolicsot a kispesti Ivan Lovric igyekszik megakadályozni a gólszerzésben. Megkockáztatjuk, képszerkesztőnk sem gondolta volna, hogy választásának mekkora jelentősége lesz, a horvát légiós ugyanis máig emlékezetes, hatalmas bravúrt hajtott végre a mérkőzésen – Paulo Sousa legnagyobb bánatára és Marco Rossi boldogságára.
Hogy az olasz szakvezető azóta is elmondhatja, edzőként még nem veszített pontot a portugál trénerrel szemben, ahhoz nemcsak Borisz Zsivanovics 11. percben lőtt gólja kellett, hanem az is, hogy a 91. percben egy védő hárítsa Nikolics tizenegyesét. Történt, hogy a hosszabbítás első percében Kemenes Szabolcs ütközött Torghelle Sándorral a 16-oson belül, Szabó Zsolt előbb büntetőt ítélt, majd kiállította a kapust. Mivel Marco Rossi addigra kihasználta összes cserelehetőségét, mezőnyjátékosnak kellett a gólvonalra állnia – a megkülönböztető felsőt és kesztyűt húzó Lovric pedig szögletre ütötte a jobb alsó sarokba tartó labdát.
A krónikához tartozik, hogy Szabó Zsolt elküldte Paulo Sousát a kispadtól, mert megtapsolta az egyik ítéletét. Erre a vétkes így reagált a Nemzeti Sportban: „Ezek szerint nem tapsolhatom meg a saját játékosomat? Látnom kell, Magyarországon a bírók szentek és sérthetetlenek, a negyedik játékvezető, mint valami hadsereg kapitánya, úgy utasított rendre...”
A Nemzeti Sport címlapján Marco Rossi 2012. augusztus 13-án és 14-én is helyet kapott, az elsőn Paulo Sousa vállát lapogatta meg, a másikon a vele készült terjedelmes interjú szolgáltatta az apropót. A Magyarországon akkor még majdhogynem ismeretlen edző a mérkőzés másnapján Csillag Péternek beszélt Paulo Sousáról („Nagy játékos volt, magasan jegyzett labdarúgó, magasabban, mint én. Edzőként teljes beleéléssel támogatjuk a csapatunkat a kispad előtt, de kettőnk közül Sousa inkább mutatja a dél-európaiak stílusjegyeit, magamat e tekintetben északi típusnak tartom”), a 91. percben átéltekről („Az esetnek megvolt az előzménye, hiszen hét közben Kemenes és Lovric szórakozásból tartott egy tizenegyesrúgó-versenyt, hozzáteszem, azt azért Szabolcs nyerte meg.”), és miután a Honvéd a harmadik forduló után a tabella élén állt, a bajnoki reményekről („A Videoton és a Debrecen kiemelkedik a hazai mezőnyből, és talán még a Győr is. Nekünk szép lenne a harmadik hely is, de mindig azt mondom, a célokról nem beszélni kell, hanem elérni őket”). Marco Rossi nem sokat tévedett: a bajnokságot a Győr nyerte meg a Vidi – és a Honvéd előtt. Jóllehet fél távnál Fehérváron edzőt váltottak, Paulo Sousa családi okok miatt elköszönt, így a tavaszi szezonban nem nyílt lehetősége arra, hogy visszavágjon olasz kollégájának. A legutóbbi találkozásuk után kilenc évvel vehet revansot, de talán ő is megérti, ha Marco Rossihoz hasonlóan mi is azt reméljük, hogy ami játékosként és klubedzőként nem adatott meg neki, szövetségi kapitányként sem jön össze.
A LENGYEL VÁLOGATOTT 27 FŐS KERETE
Kapusok:Lukasz Fabianski (West Ham United – Anglia), Lukasz Skorupski (Bologna– Olaszország), Wojciech Szczesny (Juventus– Olaszország)
Védők:Jan Bednarek (Southampton – Anglia), Bartosz Bereszynski (Sampdoria– Olaszország), Pawel Dawidowicz (Hellas Verona– Olaszország), Kamil Glik (Benevento – Olaszország), Michal Helik (Barnsley FC – Anglia), Kamil Piatkowski (Raków Czestochowa), Arkadiusz Reca (Crotone – Olaszország), Maciej Rybus (Lokomotiv Moszkva – Oroszország)
Középpályások:Rafal Augustyniak (FK Ural – Oroszország), Kamil Grosicki (West Bromwich Albion– Anglia), Kamil Józwiak (Derby County– Anglia), Mateusz Klich (Leeds United– Anglia), Sebastian Kowalczyk (Pogon Szczecin), Kacper Kozlowski (Pogon Szczecin), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moszkva – Oroszország), Jakub Moder (Brighton & Hove Albion– Anglia), Przemyslaw Placheta (Norwich City– Anglia), Bartosz Slisz (Legia Warszawa), Sebastian Szymanski (Dinamo Moszkva – Oroszország), Piotr Zielinski (Napoli – Olaszország)
Támadók:Robert Lewandowski (Bayern München – Németország), Arkadiusz Milik (Olympique Marseille – Franciaország), Krzysztof Piatek (Hertha BSC – Németország), Karol Swiderski (PAOK – Görögország)
A MAGYAR VÁLOGATOTT BŐ KERETE
Kapusok:Dibusz Dénes (FTC), Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), Tóth Balázs (Puskás Akadémia)
Védők:Botka Endre (FTC), Fiola Attila (Mol Fehérvár FC), Hangya Szilveszter (Mol Fehérvár FC), Kecskés Ákos (Lugano – Svájc), Lang Ádám (Omonia Nicosia – Ciprus), Lovrencsics Gergő (FTC), Willi Orbán (RB Leipzig – Németország), Szalai Attila (Fenerbahce – Törökország)
Középpályások:Cseri Tamás (Mezőkövesd), Gazdag Dániel (Budapest Honvéd), Holender Filip (Partizan Beograd – Szerbia), Kalmár Zsolt (DAC – Szlovákia), Kleinheisler László (NK Osijek – Horvátország), Nagy Ádám (Bristol City – Anglia), Loic Nego (Mol Fehérvár FC), Schäfer András (DAC – Szlovákia), Sigér Dávid (FTC)
Támadók:Géresi Krisztián (Puskás Akadémia), Nikolics Nemanja (Mol Fehérvár FC), Sallai Roland (Freiburg – Németország), Szalai Ádám (Mainz – Németország), Varga Kevin (Kasimpasa – Törökország), Varga Roland (MTK Budapest)
VB-SELEJTEZŐ, EURÓPA
AZ I-CSOPORT MENETRENDJE
1. FORDULÓ, MÁRCIUS 25., CSÜTÖRTÖK
20.45:MAGYARORSZÁG–Lengyelország
20.45:Anglia–San Marino
20.45:Andorra–Albánia
2. FORDULÓ, MÁRCIUS 28., VASÁRNAP
18.00:Albánia–Anglia
20.45:San Marino–MAGYARORSZÁG
20.45:Lengyelország–Andorra
3. FORDULÓ, MÁRCIUS 31., SZERDA
20.45:Andorra–MAGYARORSZÁG
20.45:Anglia–Lengyelország
20.45:San Marino–Albánia
4. FORDULÓ, SZEPTEMBER 2., CSÜTÖRTÖK
20.45:MAGYARORSZÁG–Anglia
20.45:Andorra–San Marino
20.45:Lengyelország–Albánia
5. FORDULÓ, SZEPTEMBER 5., VASÁRNAP
18.00:Albánia–MAGYARORSZÁG
18.00:Anglia–Andorra
20.45:San Marino–Lengyelország
6. FORDULÓ, SZEPTEMBER 8., SZERDA
20.45:MAGYARORSZÁG–Andorra
20.45:Lengyelország–Anglia
20.45:Albánia–San Marino
7. FORDULÓ, OKTÓBER 9., SZOMBAT
20.45:MAGYARORSZÁG–Albánia
20.45:Andorra–Anglia
20.45:Lengyelország–San Marino
8. FORDULÓ, OKTÓBER 12., KEDD
20.45:Anglia–MAGYARORSZÁG
20.45:San Marino–Andorra
20.45:Albánia–Lengyelország
9. FORDULÓ, NOVEMBER 12., PÉNTEK
20.45:MAGYARORSZÁG–San Marino
20.45:Andorra–Lengyelország
20.45:Anglia–Albánia
10. FORDULÓ, NOVEMBER 15., HÉTFŐ
20.45:Lengyelország–MAGYARORSZÁG
20.45:San Marino–Anglia
20.45:Albánia–Andorra