Az U21-es magyar válogatott helytállt, de kikapott az Eb-selejtezőn Spanyolországtól

2024.09.10. 19:40
Vancsa Zalánnak (pirosban) és a magyar válogatottnak nem sok területet hagytak a meccset megnyerő spanyolok (Fotó: Dömötör Csaba)
Az U21-es magyar labdarúgó-válogatott Kecskeméten 1–0-s vereséget szenvedett Spanyolországtól az Európa-bajnoki selejtező B-csoportjának 8. fordulójában.

U21-ES EB-SELEJTEZŐ
B-CSOPORT
8. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 0–1 (0–1)
Kecskemét, Széktói Stadion. Vezette: Jenkins (walesi)
MAGYARORSZÁG: Hegyi – Szabó A., Yaakobishvili A., Baráth P. – Eördögh (Lisztes, 90.), Komáromi, Kosznovszky, Vitális (Okeke, 70.), Benczenleitner – Gruber (Dénes Cs., 66.), Vancsa (Kerezsi, 66.). Szövetségi edző: Szélesi Zoltán
SPANYOLORSZÁG: Iturbe – Juanlu (Francés, 83.), Cubarsí, Huijsen, Carreras – Nico González (Guerra, 59.), Turrientes – Navarro (Moro, 83.), Torre (Veiga, 73.), D. López – Omorodion (Joseph, 59.). Szövetségi edző: Santi Denia
Gólszerző: Navarro (21.)

Minden úgy alakult a Magyarország–Spanyolország U21-es Európa-bajnoki selejtezőn, ahogyan arra számítani lehetett. A vendégek hatalmas fölényben futballozva a kapujuk elé szorították a magyar fiatalokat, akik csak kapkodták a levegőt a gyors, robbanékony, a labdát magabiztosan uraló riválisok között. A spanyolok már a 7. percben megszerezhették volna a vezetést, ám Hegyi Krisztián óriási bravúrral szögletre tolta a jobb alsó sarokba tartó labdát. Szélesi Zoltán szövetségi edzőt sem érte váratlanul a spanyolok játéka, s ennek megfelelően szervezte meg a csapat védekezését. Három belső védővel kezdett, ami aztán percekkel később ötre módosult, előttük négy középpályás próbálta megállítani a spanyol támadásokat, elöl pedig csupán Gruber Zsombor maradt, de a Ferencváros csatára természetesen védekező feladatokat is kapott. Fájdalom, de a rendkívül technikás spanyolokat egyáltalán nem zavarta a kis terület, így csak némi szerencsével fértek a labdához Baráth Péterék.

Gruber Zsombor (21) nem tudott érvényesülni (Fotó: Dömötör Csaba)

Nem is bírták sokáig a hatalmas nyomást a magyar fiatalok. Egy szögletet követően Robert Navarro átlövésre szánta el magát, és a labda a magyar kapuban kötött ki. A spanyolok fölényéről sokat elmond, hogy ezekben a percekben 80 százalékban birtokolták a labdát. A magyarok a 26. percben jutottak el a spanyol kapu közelébe, ám Vancsa Zalán lövése után Alejandro Iturbe védett. Az első félidő alapján túlzás nélkül megállapíthattuk, hogy mind fizikai, mind technikai téren messze elmaradnak a magyar utánpótlás-játékosok a spanyoloktól. Jellemzi a gyorsasági viszonyokat, hogy miközben a lelátóról úgy tűnt, Gruber könnyedén eléri a kiugratásnak szánt labdát, Pau Cubarsí hátrányból indulva is lefutotta. Igaz, a spanyolok tizenhét éves védője a spanyol bajnokságot vezető Barcelona alapembere, a magyar center pedig a Ferencvárosban futballozik, és ott sem stabil kezdő. A félidő hajrájára még nyomasztóbb lett a vendégek fölénye, ám a magyar fiatalok becsületére legyen mondva, olykor hősiesen, önfeláldozóan akadályozták meg a spanyol játékosokat az újabb gólszerzésben.

A szünet után valamivel bátrabbá vált a magyar csapat játéka, a kapu előtti passzok azonban pontatlannak bizonyultak. A hajrá viszont izgalmasan alakult, sőt Lisztes Krisztián lövése nyomán a labda csak centikkel kerülte el a vendégek kapuját. Összességében a korai vendéggól és a hatalmas mezőnyfölény okán sokan azt hitték, hogy nagy különbségű vereséget szenved a magyar válogatott, ám fegyelmezett, zárt, olykor önfeláldozó védekezéssel megakadályozta, hogy a spanyolok több gólt szerezzenek. 0–1