BL-küszöbön a VfB Stuttgart

2003.05.03. 21:47
A bajnoki cím már egy hete eldőlt, így most már előtérbe kerülhettek a nemzetközi kupaszereplésért, illetve a kiesés elkerüléséért küzdő együttesek. Közülük a 31. fordulóban a VfB Stuttgart lehetett a legboldogabb, amely a Hannoverben szerzett három pontnak, illetve a vetélytársak botlásainak köszönhetően nagyon közel került a Bajnokok Ligájához.
Dundee (jobbra) két góljának köszönhetôen a VfB Stuttgartot már csak néhány apró lépés választja el a bajnoki ezüstéremtôl
A fennmaradó harmadik helyért várhatóan három csapat fut majd versenyt, a hazai pályán a Wolfsburggal remiző Borussia Dortmund, a Brémában 4–2-re vesztő Hertha BSC, valamint – vasárnapi győzelme esetén – a Schalke. A bentmaradásért zajló küzdelemben az Energie Cottbus helyzete reménytelen (a gárda ha meg is nyeri a hátralévő meccseit, legfeljebb gólkülönbséggel kapaszkodhat meg az élvonalban, ami azért tűnik nehéznek, mert a mínusz 28-as mutatónak jelenleg nincs párja), a Nürnbergé nagyon nehéz, a Bayer Leverkusené, a Mönchengladbaché, a Hansa Rostocké, a Hannoveré és az Arminia Bielefeldé pedig veszélyes.
Gyanítható, sok stuttgarti szurkoló a szívéhez kapott, midőn a Hannover– VfB mérkőzés 4. percében Kinhöfer játékvezető – alighanem hibásan – tizenegyest adott a hazaiaknak. Csakhogy Konsztantinidisz rontott, ha úgy tetszik, Hildebrand bravúrral védett, és maradt a meccsnull. Negyedórával később pedig már vezetett a Stuttgart: Dundee gyors fordulás után lőtt a hálóba. A "Krokodil” az első félidő hajrájában Kuranyi passzát is gólra váltotta, akkor úgy tűnt, minden eldőlt, ám a Hannover a fordulás után lendületet vett, és mindent elkövetett a pontmentésért. Bobic kapufát lőtt (a Hannover a szezon során 19. alkalommal találta el a "keretet”, ez idénycsúcs), a helyzetek sorra kihasználatlanok maradtak, egy kivétellel: a 85. percben Kaufman ballábas lövése után a labda utat talált a hálóba. "Nagyon boldog vagyok, hogy a Hannover szépítő gólja után kibírtuk a ránk nehezedő nyomást” – értékelt a lefújás után Felix Magath, a VfB trénere.

Bundesliga 1.
31. forduló: Werder Bremen–Hertha BSC 4–2 (Krsztajics 23., Magnin 27., Hariszteasz 36., 76., ill. Friedrich 21., Marx 79.), Borussia Dortmund–Wolfsburg 2–2 (Ricken 16., Rosicky 67., ill. Thiam 59., 62.), Nürnberg–1860 München 1–2 (Driller 1., ill. Lauth 56., 73.), Energie Cottbus–Hamburg 0–0, VfL Bochum–Mönchengladbach 1–1 (Christiansen 20., ill. Forssell 19.), Hannover–VfB Stuttgart 1–2 (Kaufman 85., ill. Dundee 19., 37.), Bayern München–Kaiserslautern 1–0 (Kuffour 86.). A Bayer Leverkusen–Arminia Bielefeld és a Hansa Rostock–Schalke mérkôzést vasárnap játsszák.

Következik (május 10–11-én) a 32. forduló: 1860 München–Energie Cottbus, Borussia Dortmund–Nürnberg, Hertha BSC–Bayern München, VfB Stuttgart–Werder Bremen, Mönchengladbach–Hansa Rostock, Hamburg–Bayer Leverkusen, Wolfsburg–Kaiserslautern, Schalke–Hannover, Arminia Bielefeld–VfL Bochum

Bundesliga 2.
31. forduló: St. Pauli–Oberhausen 2–2 (Fröhlich 11., Inceman 36. – 11-esbôl, ill. Örüm 15., Schmidt 90.), Union Berlin–Ahlen 1–1 (Baumgart 42., ill. Bella 90.), Freiburg–1. FC Köln 3–0 (Bajramovics 10., 21., Iasvili 68.). A Waldhof Mannheim–Alemannia Aachen, az Oberhausen–Duisburg, a Reutlingen–Karlsruhe, a Trier–Greuther Fürth és a Braunschweig–Lübeck mérkôzést vasárnap, míg a Mainz–Eintracht Frankfurt találkozót hétfôn (Tv: DSF, 20.15) játsszák.
Az élcsoport: 1. 1. FC Köln 65 pont, 2. Freiburg 61, 3. Eintracht Frankfurt 53 (45–26, 30), 4. Mainz 53 (49–31, 30 mérk.), 4.
A Stuttgart ezzel a sikerrel megerősítette a második helyét, miután a Borussia Dortmund csak döntetlenre volt jó a Wolfsburg ellen. A múlt nem ígérte a "farkasok” bravúrját, hiszen a Westfalen-stadionban eddig csak kudarc érte őket, most azonban megszakadt az ötös vesztőszéria. A BVB ugyan két remekbe szabott góllal keretbe foglalta a találkozót – Ricken emelt, Rosicky pedig cselsorozat után lőtt a hálóba –, közben azonban Thiam kétszer is mattolta a különösen a második gólnál hibázó Weidenfellert. "Thiam két gólja után hatalmas lelkierőről tett tanúbizonyságot a csapatom, de néhány hiba miatt így is nagyon bosszús vagyok” – fogalmazott Matthias Sammer, a 2002-es bajnok szakvezetője.
A trénert minden bizonnyal jobb kedvre derítették a Brémából és Cottbusból érkező hírek, hiszen csapata két üldözője, a Hertha BSC és a Hamburg is pontokat veszített. Az említett párosból feltétlenül Király Gábor és Dárdai Pál csapata járt rosszabbul, hiszen kikapott a tavasszal erőtlen Werdertől. Friedrich ugyan a látogatóknak szerzett vezetést, ám erre négyszer feleltek a brémaiak. A berlini védelem kritikája, hogy az első és a második gól szöglet után született meg. Marx lövése ugyan a 79. percben picit közelebb hozta vetélytársához a Herthát, de ez már édeskevés volt.
A Hamburg úgy játszott gól nélküli döntetlent Cottbusban, hogy a 40. perctől, Ledesma kiállításától emberhátrányban futballozott. Inkább a hazaiak erőlködtek, de igazi befejező csatárok nélkül nem lehet jelentős sikert elérni… "Ezzel a mérkőzéssel ismét nagyot léptünk a másodosztály felé. Csaknem egy órán keresztül emberelőnyben játszottunk, többet birtokoltuk a labdát, helyzetünk is volt, de még így is azt mondom, nem szolgáltunk rá a győzelemre” – kesergett a lefújás után Lőw Zsolt, az Energie-ben 90 percen keresztül szereplő magyar futballista.
A Cottbus segítségével pedig áttérhetünk a kiesés elkerüléséért küzdő együttesekre. A "keleti” gárda túlélési esélyeit már taglaltuk, és nincs sokkal jobb helyzetben a Nürnberg sem. Pedig a héten edzőváltáson áteső (Klaus Augenthaler helyett Wolfgang Wolf kezébe került a kormányrúd) csapat remekül kezdte a találkozót, és Driller révén már a 34. másodpercben előnybe került. Csakhogy Benjamin Lauth úgy érezte, itt az ideje véget vetnie a több mint 400 perces gólcsendjének, és akcióba lépett. A válogatott támadó az 56. percben Cerny, a 73.-ban pedig Hässler átadását követően fejezett be tökéletesen egy kontrát, és három ponthoz juttatta a müncheni társulatot. A győztes találattal kapcsolatban érdemes megjegyezni: "Icke” Hässler 2002 szeptembere után vállalt ismét szerepet 1860-gólból.
A Nürnbergnél picit több szerencsével menekül a másodosztály réme elől a Bochum és a Mönchengladbach. A két gárda egymással küzdött meg szombaton, és az egy percen belül esett két gólnak – Forssell fejjel juttatta vezetéshez a látogatókat, Christiansen pedig lábbal egyenlített – köszönhetően megosztozott a pontokon. Ha a Leverkusen vasárnap legyűri az Arminia Bielefeldet, akkor a 16. (már kiesést jelentő) és a 13. helyezettet mindössze két pont választja el a tabellán.
Végül pedig ejtsünk szót a Bayern–Kaiserslautern összecsapásról, amely a bajnoki cím szempontjából biztosan (ugyebár a bajorok már célba értek), a bentmaradáséból pedig gyaníthatóan semmilyen izgalmat sem hordozott magában. Annál pikánsabb volt viszont, hogy a két együttes hamarosan még egyszer randevúzik, méghozzá a Német Kupa döntőjében. Az "előrehozott finálét” a bajorok nyerték meg, azért csak 1–0-ra, mert Wiese, a "vörös ördögök” kapusa elképesztő teljesítményt nyújtott a gólvonalon. Arról már nem tehetett, hogy a 86. percben védői csak nézték, amint Kuffour a kapuba térdeli a lécről lecsorgó labdát.