Nincsenek irigylésre méltó helyzetben az osztrák bajnokság szervezői, hiszen izgalmat legalábbis előzetesen viszonylag keveset tudnak garantálni a szurkolóknak és a szponzoroknak. A tavaly még csak első számú esélyesnek tartott Austria az idén már címvédőként, de ami ennél lényegesebb, toronymagas favoritként vághat neki a küzdelemsorozatnak, az lenne a meglepetés, ha üldözői közül valakinek sikerülne megelőznie. Jellemző, hogy az edzők közül mindössze háromnak vannak halvány kételyei a bécsi lila-fehérek célba érését illetően&
A T-Mobile Bundesliga 2003–2004-es idényének résztvevői
Az Austria minden szempontból kiemelkedik a mezőnyből, legyen szó anyagi vagy szakmai szempontokról. Tőkeerős szponzoroknak (T-Mobile, Kurier, Casinos Austria, Radio Wien, TUI Reisecenter Wien) köszönhetően 25 millió euró a klub éves költségvetése (hozzávetőlegesen 6.750 milliárd forint), csak érzékeltetésképp: a pénzügyi rangsor következő három helyezettje, a GAK (nyolcmillió euró), a Salzburg (7.5) és a Rapid (7.5) összesen nem diszponál ekkora összeg felett. Az is vitathatatlan, hogy az Austriáé a legerősebb keret, így volt ez már tavaly is, de az elmúlt egy év alatt tovább "acélosodott” a névsor. Volt és jelenlegi válogatott játékosok öltöztek lilába, immár a norvég Petter Rudi, a német Sean Dundee, az osztrák Richard Kitzbichler és Ivica Vastic, valamint a holland Frank Verlaat, nem is lehet más a csapat célja, mint a hazai tarolás megismétlése, illetve a klub története során először a BL-szereplés kiharcolása. Az új tánchoz (a sok érkező közepette ne feledkezzünk meg arról, hogy többek között Djalminha, Volkan Kahraman, Martin Hasek és Martin Hiden is távozott) új mester is kellett, a Fenerbahcéhoz igazoló Christoph Daum helyett immár Joachim Löw kezében van a kormányrúd. A német tréner pedig tudja, miként lehet Ausztriában érvényesülni, hiszen ő volt a Tirol utolsó (bajnok)csapatának edzője.
Magyar szereplők
Öt magyar játékos vág neki a 2003– 2004-es osztrák bajnokságnak, közülük a lassan ôslakos grazi Korsós György (Sturm) várhatja a legszebb reményekkel a sorozatot. Korsóshoz hasonlóan állandó csapattagságra tarthat igényt a bregenzi Klausz László is, ugyanakkor a többieknek meg kell küzdeniük a helyükért. Mátyus János (Admira) és Fülöp Zoltán (Mattersburg) a nyáron került mostani állomáshelyére, esetükben nehéz megjósolni, mit hoz az év, míg a fiatal Garics Györgynek (Rapid) nála sokkal rutinosabb védôkkel kell megküzdenie a csapatba kerülésért. Garics esetében a Rapid honlapja egyébként annyit jegyzett meg, hogy hamarosan megkaphatja az osztrák állampolgárságot.
Hogy mely csapatok lehetnek az egyeduralomra törő Austria kihívói? Walter Schachner osztrák futball-legenda szerint az ő csapata, a GAK lesz a legveszélyesebb rivális. "Aki az aranyat akarja, a GAK-ot kell megvernie. A pénz önmagában nem futballozhat” – üzent a bécsieknek a szakember. A graziak nem tartottak nagybevásárlást, a piaci mozgolódások nagyjából kiegyenlítették egymást (a gólerős Brunmayr a legnevesebb távozó, őt a hajdanán a Schalkéban játszó Goossens pótolhatja), azaz az előző idényben látottakhoz képest nem várható túl nagy változás az eredménysorban. Néhány hete még a Salzburgot is nyugodtan az élbolyba pályázók közé sorolhattuk volna, most viszont nehéz megmondani, mire lesz képes az immár magyarok nélkül felálló együttes (Sáfár Szabolcs a Szpartak Moszkvához igazolt, Bukrán Gábor pedig csapatot keres magának). A közelmúltban még Kánaán volt Salzburgban, egy arab sejk, illetve spanyol megbízottja, a hajdani futballista, majd edző Juan Pedro Benali eurómilliókat ígért az egyletnek, 7.5 milliót azonnal letettek volna az asztalra, játékosokat ígértek, a salzburgiak pedig "bedőltek” nekik. A helyi sajtó azonban nyomozni kezdett, kiderült, Benalinak állításaival ellentétben egyáltalán nem olyan dicsőséges az edzői múltja, a pénz sorsa – és eredete – is bizonytalan, ennyi pedig elég volt ahhoz, hogy kiadják a megmentők útját. Benaliék most a görög Arisz Szalonikinél próbálkoznak, ott nem olyan szigorú a pénzügyi fegyelem…
A Stuttgartból szerzôdtetett Sean Dundee (jobbra) lehet a Bajnokok Ligája-szereplésrôl álmodó Austria Wien új csodafegyvere
A Pasching, Rapid, Sturm hármas ugyanakkor a nagy rejtélyek közé tartozik. A kiscsapatnak sikerült együtt tartania a tavalyi keretét, tehát elméletileg harcban lehet a kupaindulást érő helyekért, ugyanakkor nem árt figyelembe venni, hogy a 2002–2003-as szezon ötödik helye "kicsúszott” eredménynek tűnik. A Rapidnál és a Sturmnál nem lehet tudni, hogy a kisebb-nagyobb mellékzöngékkel járó átalakulási folyamat mennyire lesz hatásos, ha igen, legalább a dobogóért zajló harc ismét izgalmas lesz. A végére hagytunk még egy nagy talányt, a Mattersburgot. A burgenlandi újonc nézőszám tekintetében biztosan verhetetlen lesz (a másodosztályban átlagban csaknem 11 ezren látogatták a meccseiket, a Sturm elleni első mecscsükre, amelyet a graziak kérésére jövő szombatra halasztottak, 17 ezer nézőt várnak), a pályán viszont nem tudni, mire lesznek képesek. A feljutás kiváltotta eufória a bentmaradást szinte biztosan garantálja (a kiesőhelyre sokkal inkább az Admira, Bregenz, Kärnten hármas "aspirálhat”), az egyesek által felvetett nemzetközi kupaszereplés azonban picit merész álomnak tűnik.