Újra Sneijder a megmentő

MONCZ ATTILAMONCZ ATTILA
2003.08.17. 21:18
A PSV-vel ellentétben az Ajaxnak és a Feyenoordnak elég volt a két rúgott gól a győzelemhez a holland bajnokság első fordulójában. Az Ajax a Vitesse otthonában, a Feyenoord pedig hazai pályán a NEC ellen nyert 21-re, és ezzel pontelőnyre tett szert a még pénteken Kerkradéban 22-re végző címvédővel szemben.
Babos Gábor mindössze egy gólt kapott az elsô fordulóban, a gyatra támadójáték miatt azonban csapata így is kikapott
Az Ajax a második tétmérkőzését vívta ebben a szezonban (szerdan a GAK ellen BL-selejtezőn 1–1-et ért el), és másodszor is Wesley Sneijder mentette meg a magyarázkodástól. A támadó középpályás szerdán egyenlítő gólt szerzett – az előző kiírás negyeddöntőse hallgathatott volna, ha kikap Grazban… –, vasárnap pedig a 87. percben győzelemhez segítette együttesét Arnhemben. A válogatottba is meghívott futballista Bert Konterman passzát fülelte le a tizenhatosnál, majd laposan Van Fessem hálójába lőtt. Addig a pillanatig nagyon jól tartotta magát a tavasszal a kiesés ellen hadakozó Vitesse, Amoah fejesével rövid ideig vezetett is, és az első találatot előkészítő Fränkel öngólja után sem roppant össze. Csak Konterman hibája nem kellett volna… "Idényenként ha egyszer hibázok ekkorát. Megkönnyeztem a vereséget” – kesergett a lefújás után a Feyenoordot is megjárt védő.
A bekk hajdani csapata viszont jó rajtot vett, miután a valós eredmény (2–1) alapján gyaníthatónál könnyebben verte meg a NEC együttesét. A rotterdamiak legjobbja Thomas Buffel volt, aki előbb gólpasszt adott a Pierre van Hooijdonk pótlására megvett Danko Lazovicsnak, majd egy Ebbinge, Gentenaar félreértést kihasználva maga is eredményes volt. A legvégén ugyan Paauwe összehozott, Wielaert pedig értékesített egy tizenegyest, de ez már csak szépségtapasz volt a nijmegeniek számára.
Az előző szezon negyedik legjobb csapata, a NAC Breda viszont beragadt a rajtnál, miután 1–0-s vereséget szenvedett Groningenben. A győztes gólt Vrede már a 4. percben befejelte, a Babos Gáborral és Fehér Csabával felálló NAC azután már hiába rohant az eredmény után.
"Lejátszottuk helyzet nélkül a találkozót – bosszankodott a hármas sípszó után Babos Gábor, a NAC kapusa. – Ha Magyarországon hangsúlyozzák az idény eleji formát, akkor ez a mi esetünkben most hatványozottan igaz. Mindjárt az elején kaptunk egy gólt, amikor szabadrúgás után megelőzték a középhátvédünket, Penderst. Ezután csak csordogált a játék, alig jutottunk el a hazaiak tizenhatosáig, mindössze egy szögletet rúgtunk, nem meglepő, hogy nagyon elégedetlen vagyok. Az edzőmeccseken nagyon jól játszottunk, a hozzánk hasonlóan UEFA-kupa-induló Levszki Szófiát megvertük, a Lokeren ellen tíz emberrel értünk el döntetlent, ezek alapján okkal bizakodtunk. Csak különbség van barátságos és tétmérkőzés között, és úgy látszik, mi nem bírtuk el a tétet. Az idény előtt is azt mondtam, ha a támadójátkunk javul, akkor jobb eredményt érhetünk el, mint az előző idényben, és ez ma is beigazolódott. Remélem, a következő fordulóban otthon, a Vitesse ellen javítunk.”
"Amióta a Bredában vagyok, még egyszer sem nyertünk a Groningen otthonában, sajnos most folytattuk a hagyományt – vette át a szót csapattársától Fehér Csaba. – Többet birtokoltuk ugyan a labdát, de helyzetünk nem is volt, a hazaiak pedig egy beívelés után gólt szereztek. El kell ismerni, megérdemelten nyert a Groningen, nálunk a régieknek és az újaknak még össze kell szokniuk. Én átlagosan játszottam, remélem, szerdán a válogatottban jobban megy a futball és jobb eredményt érünk el a szlovénok ellen.”
Sokkal jobban sikerült egy másik magyar légiós, Torma Gábor startja. A csatár néhány nappal az idénykezdet előtt lett az RKC Waalwijk játékosa, ez azonban nem zavarta Martin Jol vezetőedzőt, és azonnal a kezdőcsapatban szorított neki helyet. Torma a 62. percig volt a pályán, akkor Iwan Redan állt be a helyére, és három perccel később eldöntötte a három pont sorsát.

Holland Casino Eredivisie
1. forduló: Willem II–AZ 1–0 (Mathijssen 9.), Twente–RBC Roosendaal 3–1 (Polak 52., K. Christensen 75., N’Kufo 90., ill. Tininho 23.), RKC Waalwijk–ADO Den Haag 1–0 (Redan 65.), Groningen–NAC Breda 1–0 (Vrede 4.), Utrecht–Zwolle 1–0 (Zwaanswijk 18.), Volendam–Heerenveen 0–1 (Selakovic 30. – 11-esből), Feyenoord–NEC 2–1 (Lazovics 52., Buffel 75., ill. Wielaert 90. – 11-esből), Vitesse–Ajax 1–2 (Amoah 13., ill. Fränkel 22. – öngól, Sneijder 87.). Már közölt eredmény: Roda JC–PSV 2–2