Az olimpiai sportágak képviselői egy ideje a számolgatás, tervezgetés lázában égnek: kinek van már athéni kvótája, illetve mikor lehet még ötkarikás részvételi jogot szerezni. Az öttusázók három kvótaszerző eseményen már túl vannak a tavalyi Világkupa-döntő, az idei világ- és Európa-bajnokság , de a versenyzőknek még jócskán lesz alkalmuk kvalifikációt szerezni. Legközelebb például decemberben, az athéni Világkupa-döntőben aztán a sort a jövő májusi, moszkvai világbajnokság zárja, ahol a legtöbb, kilenc hely talál gazdára.
Pécsi Gábor fôtitkár az athéni terepszemle után a már olimpiai kvótával büszkélkedô Vörös Zsuzsa világbajnokkal (Fotó: Danis Barna)
Pécsi Gábor fôtitkár az athéni terepszemle után a már olimpiai kvótával büszkélkedô Vörös Zsuzsa világbajnokkal (Fotó: Danis Barna)
Athén és Moszkva, két fontos állomás. Pécsi Gábor, a honi szövetség főtitkára, a nemzetközi szövetség (UIPM) technikai bizottságának tagja egy hónapon belül mindkét helyszínen terepszemlét tartott. Moszkvában egy nemzetközi viadal, Athénban pedig az elmúlt héten rendezett junior-világbajnokság technikai küldötteként vett részt. – Haladjunk időrendben, kezdjük Moszkvával! Mennyire készülnek az oroszok a vébére? – Egyelőre semmi jelét nem látni annak, hogy a sportág szempontjából fontos eseménynek adnak majd otthont. Olyannyira igaz ez, hogy még azt sem tudták megmondani, hol rendezik meg az egyes versenyszámokat – kezdte Pécsi Gábor. – Nem túl biztató… Különösen azt tudva, hogy az oroszok legutóbb harminc éve, ezerkilencszázhetvennégyben rendeztek vébét, és saját bevallásuk szerint is tartanak ettől a versenytől. – Valóban érthetetlen, hogy még sehol sem tartanak. Pedig az öttusa továbbra is kiemelt sportág náluk, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a 2012-es, vágyaik szerint Moszkvában sorra kerülő olimpiát reklámozó óriásplakátjukon a sydneyi olimpia aranyérmese, a kétszeres egyéni világbajnok öttusázó, Dmitrij Szvatkovszkij látható. – Előfordulhat, hogy jövő májusra nem készülnek el az oroszok, és esetleg más város ad majd otthont a vébének? – Elvileg elképzelhető a helyszínváltás, az idén például az Európa-bajnokságot kellett más városba vinni, ám bízzunk benne, hogy valóban presztízsnek tekintik a rendezést. A beszámolóm hatására például Klaus Schormann, az UIPM elnöke és Jan Novotny sportigazgató még ebben a hónapban Moszkvába utazik, és bizonyára megsürgetik az előkészületeket. Egyébként pedig garanciát jelenthet, hogy Moszkva főpolgármestere, Jurij Luzskov a vébé fővédnöke. – Az orosz főváros után térjünk át a görögre! – A juniorvébét nem az olimpia öttusaversenyeinek helyszínén rendezték, de a házigazdák jóvoltából elnökünkkel, Császári Attilával terepszemlét tarthattunk azokon is, és a görög szövetség vezetői ígérték, hogy a decemberi Világkupa-döntő résztvevői már ott versenyezhetnek. A Világkupa-finálét ugyanis olimpiai főpróbának szánják. – Akkor a görögök nyilván előrébb tartanak, mint az oroszok. – Igen, a létesítmények ötvenszázalékos készültségi állapotban vannak. Az öttusának egyébként az olimpia bizonyára legnépszerûbb helye, az Olimpiai Park melleti terület ad majd otthont. A parkban állandóan kulturális és egyéb programok zajlanak majd, mögötte pedig három helyszínen az öttusa küzdelmei. Egy hatalmas csarnokban az első héten a tollaslabda, a másodikon pedig az öttusa lövészete és vívása kerül sorra. Innen kétszáz méterre található egy ötvenméteres uszoda, ahol tavaly az ifi Európa-bajnokság úszását rendezték, jelenleg ezt építik át az olimpiára. Ugyanezen a területen készül egy új lovasstadion, ahol a lovaglást és a futást rendezik majd. Szóval, Athénban jóval biztatóbb a helyzet, mint Moszkvában.