Nem csak az érem fontos

FÜREDI MARIANNEFÜREDI MARIANNE
Vágólapra másolva!
2003.10.04. 20:28
Címkék
A kubai fővárosban vasárnap megkezdődik a vívó-világbajnokság, amely hivatalosan az 53. a sorban  még ha nem is minden fegyvernemben avatnak 53. alkalommal bajnokot. A havannai világverseny értékét növeli, hogy az olimpiai kvalifikációs sorozat egyik, méghozzá legjobban "fizető állomása. A kétszeres szorzó azt jelenti, hogy amely csapatok itt jól szerepelnek, nagy lépést tesznek Athén felé, amelyek viszont gyengén muzsikálnak, nagy hátrányba kerülnek. Abban a két fegyvernemben, amelyben az ötkarikás játékokon csak egyéni versenyt rendeznek  női tőr és női kard  természetesen az egyéni eredmények számítanak bele a március 31-én záruló olimpiai kvalifikációs világranglistába. Automatikus olimpiai részvételt jelent a csapatoknál a ranglistán elfoglalt első négy hely, egyéniben pedig az első nyolc, de országonként maximum két versenyző lehet ott Athénban.
Ferjancsik Domonkos remek idény után, összetett Világkupa-gyôztesként várja a vb-t (Fotó: Farkas József)
Ferjancsik Domonkos remek idény után, összetett Világkupa-gyôztesként várja a vb-t (Fotó: Farkas József)
Ferjancsik Domonkos remek idény után, összetett Világkupa-gyôztesként várja a vb-t (Fotó: Farkas József)
Ferjancsik Domonkos remek idény után, összetett Világkupa-gyôztesként várja a vb-t (Fotó: Farkas József)
Ferjancsik Domonkos remek idény után, összetett Világkupa-gyôztesként várja a vb-t (Fotó: Farkas József)
Ferjancsik Domonkos remek idény után, összetett Világkupa-gyôztesként várja a vb-t (Fotó: Farkas József)
Havanna a vívóversenyek gyakorlott rendezőjének tekinthető, hiszen az évről évre ismétlődő több fegyvernemes Világkupa-versenyek mellett világbajnokságnak is otthont adott már. Például 1969-ben az akkor létező valamennyi fegyvernem vb-jét ott rendezték, 1992-ben pedig az olimpia műsorán akkor még nem szereplő női párbajtőr képviselői randevúztak a kubai fővárosban.
Az 1992-es esemény nagy magyar sikerrel zárult, aranyérmes lett Horváth Mariann és a csapat is. Vasárnaptól már hat fegyvernem egyéni és csapatküzdelmeit rendezik meg a 11 évvel ezelőtti helyszínen, a Pabexpo elnevezésű hatalmas kiállítási csarnokban. Ha a vb-ket lehet rangsorolni fontosságuk szerint, a havannai az 1999-es szöulit követi. Mindkét helyen a következő évi olimpia is tét (volt), ám míg Szöulban eldőlt az ötkarikás részvétel, Havannában csak közel kerülhetnek hozzá, illetve eltávolodhatnak tőle a versenyzők. Vagyis nagyon fontos verseny előtt állunk.
– A június végi Európa-bajnokság után egy hónap pihenőt kaptak a válogatottak, amennyit korábban egyszer sem. Hogy ez az újítás jó volt-e, majd kiderül. Aztán következett a hathetes vébéfelkészülés, amely során a változatosság kedvéért több helyszínen is edzettünk. A tatai edzőtábor két hete volt a legkeményebb, itt kapták a legnagyobb terhelést a versenyzők. Az utolsó hét már Kubában, a formacsiszolással és akklimatizálódással telik. Nagyon fontos hét lesz az is, a versenyzőknek tudniuk kell, hogy az is az edzőtábor része, és nem nyaralás. Egyébként pedig, bár több apró sérülés akadályozta a munkát, elégedett vagyok a felkészüléssel – mondta még az elutazás előtt Szabó Bence szövetségi kapitány.
– A több helyszín mellett bevetett még más újdonságot?
– Rendhagyó volt, hogy ezúttal elméleti felkészülést is a programba iktattunk, készültünk az esetleges ellenfelekre. Az edzőkkel és a versenyzőkkel közösen elemeztük a vetélytársak stílusát, taktikáját, és ezt figyelembe véve alakítottuk ki a mi harcmodorunkat.
– Szó, mi szó, alaposan felkészültek mindenre.
– Azért egyvalamitől tartok. A tavaszi havannai Világkupa-viadalról több versenyzőnk gyomorrontással, hasmenéssel érkezett az Európa-bajnokságra. A fertőzéstől most is félek. A válogatott orvosa, Knoll Zsolt tartott ugyan tájékoztatót a versenyzőknek, és gyógyszerekkel is felszerelkeztünk, de azért nem vagyok nyugodt.
– Bízzunk abban, hogy a külső körülmények nem befolyásolják versenyzőink szereplését, hiszen tavasszal sem mindenki betegedett meg. Nézzük a jelenlegi állást, fegyvernemenként, az olimpiai kvalifikáció szempontjából.
– Férfi kardban a tavasszal Achilles-ín-sérülést szenvedő Nemcsik Zsolt visszatért, házi versenyt is nyert, de kérdés, mennyire vetette vissza a kihagyás. Ferjancsik Domonkos Világkupa-győztes formában van. Úgy néz ki, hogy a csapat a legnagyobb vetélytárs oroszokat elkerüli a négy közé jutásért. De nem szabad elfelejteni, hogy az ukránoktól is kikaptak már a fiúk. Az oroszoktól lassan megszokjuk a vereséget, mert Pozdnyakovék jobbak, de az ukránok elleni vereség nagyon fáj. A világranglistán a második a csapat, éremért kell vívniuk Havannában. Férfi párbajtőrben a hetedik helyen állunk, de nincs messze a harmadik. Jó vébészerepléssel dobogóra léphetnek a fiúk. Ha viszont nem lesznek az első hatban, elkezdődik a számolgatás, mert a többiektől is függ majd az olimpiai részvétel. Megjegyzem, a sorsolás alapján már a nyolc közé jutás sem lesz sétagalopp. Férfi tőrözőink az Európa-bajnokságon ezüstérmesek lettek, és ez erőt adhat nekik. Képesek lehetnek újabb bravúrra, tőlük már az első hat hely valamelyike is az lenne. Nehéz a sorsolásuk, de nincs veszítenivalójuk. A női párbajtőrözők címvédőként és világranglista-vezetőként lépnek pástra. Visszatért a csapatba Nagy Tímea, aki a felkészülés során az egyik húzóember volt. Mindenki tudja, hogy nem fiatal a társulat, de a lányoknak ki kell húzniuk az olimpiáig. Az idén Mincza Ildikó Európa-bajnoki bronzérmes lett, Hormay Adrien pedig a legeredményesebb volt a Világkupa-versenyeken. Hormaynak a csapatvívásán kell javítania. Viszonylag kellemes a sorsolásuk, a döntőig mindenképpen el kell jutniuk.
– Lássuk azt a két női szakágat, amelyben az olimpián csak egyéni verseny lesz, vagyis Havannában is nagyon fontos az egyéni szereplés.
– A kardozóknál a fiatal Varga Dóra erősödött, jó versenyzőtípus. Kérdés, Nagy Annamáriára hogyan hatott a klub- és edzőváltás. A csapat ezúttal is Nagy Orsolyára épül, általában ő lesz a befejező ember. Neki, és az Európa-bajnoki bronzos Csaba Edinának esélye van az olimpiai kvalifikációra. Tőrben jelenleg a két tavalyi bronzérmes, Mohamed Aida és Knapek Edina áll athéni részvételre esélyes helyen, de az Európa-bajnok Varga Gabriella is reménykedhet, ha megint képes lesz kiugró eredményre. Bár ebben a két számban nincs csapatverseny az olimpián, a vébén ugyanolyan kedves lenne a csapatérem, mint a többi fegyvernemben.
– Végezetül a megszokott kérdés: mivel lenne elégedett a világbajnokságon?
– Ne várja tőlem, hogy most is éremben fogalmazzam meg a vágyakat, mint korábban. Most nem annyira az érmek számítanak, hanem a minél jobb, olimpiai kvótát érő, vagy március végén arra váltható előkelő helyezés. Mert hiába nyer két versenyzőnk is érmet mondjuk férfi párbajtőrben, ha a csapat gyengén szerepel, és lemondhat az olimpiáról. Ekkor a két érem ellenére sem leszek elégedett.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik