A barcelonai “Cobi", az atlantai “Izzy" viszont már a némileg elvontabb “művészet" szülötte, Sydney-ben pedig már nem egy, hanem három állatka bohóckodott a versenyszámok között, rossz nyelvek szerint azért, hogy többet lehessen értékesíteni belőlük... Nos, Athén ez utóbbi két vonulatot ötvözte: a két figura, Phevos és Athéna egy testvérpár fiú és lánytagja, akiket egy 2700 éves görög agyagbaba ihletett, mégis a modern kor szülöttei.
Nevüket az olümposzi istenek után kapták: Phevos a fény és a zene istene, akit mi Apolló néven ismerünk. Athéna, pedig Pallasz Athéné, a bölcsesség istennője, és Athén városának védelmezője. A két kabalafigura az ókori és a modern görög történelem közötti kapcsolatot szimbolizálja, és az olimpia értékeit emeli ki: a részvételt, testvériséget, egyenlőséget, együttműködést, és a sportszerűséget. A részvételt, mert babaként a játék örömére emlékeztetnek, és arra, hogy a részvétel lehetősége a győzelemnél is nagyobb érték. Testvérpárként az egyenlőséget, és a testvériséget hirdetik majd világszerte. Mindenekfelett viszont gyermekként a görög kultúra örökké tartó emberközpontúságát, a humanizmust emelik ki, amely az Olimpiai Játékok központi értéke. Phevos és Athéna minden gyermekhez hasonlóan elsősorban a játékot látják a sportban. Ebben a szellemben segítenek egymásnak, a vetélkedésüket a nemes küzdelem, az egyenlőség és a csapatszellem határozza meg, és ez az egyes olimpiai sportágak bemutatásakor is megjelenik.
Természetesen ahogy az lenni szokott, nem mindenkinek nyerték el a tetszését a tervező, Konsztantinosz Kazakisz alkotásai. Sokan azt kifogásolták, hogy a hagyománnyal szakítva most nem “ennivaló kis állatkákat" választottak a szervezők, megint mások szerint viszont szakasztott olyanok, mint a teknősök. Bízunk benne, hogy az olimpia végére az előzetes kritikák ellenére azért sokak kedvencei lesznek a mindig vidám és játékos figurák, amelyek egy újabb nagyszerű olimpia jelképeivé válnak.
Fotógaléria: