Athén bajnokaként a csúcsra akar érni

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2004.07.30. 21:35
Címkék
Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. Bemutatjuk azokat a magyar sportolókat, akik érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból pontosan kiderül, mikor is kell szurkolnunk, és megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit!
Radulovics felugrik és lövésre lendül a keze. A kapusok ettôl a mozdulattól rettegnek… (Fotó: Danis Barna)
Radulovics felugrik és lövésre lendül a keze. A kapusok ettôl a mozdulattól rettegnek… (Fotó: Danis Barna)
Radulovics felugrik és lövésre lendül a keze. A kapusok ettôl a mozdulattól rettegnek… (Fotó: Danis Barna)
Radulovics felugrik és lövésre lendül a keze. A kapusok ettôl a mozdulattól rettegnek… (Fotó: Danis Barna)
Radulovics felugrik és lövésre lendül a keze. A kapusok ettôl a mozdulattól rettegnek… (Fotó: Danis Barna)
Radulovics felugrik és lövésre lendül a keze. A kapusok ettôl a mozdulattól rettegnek… (Fotó: Danis Barna)
A dánok elleni sydneyi döntőben - és az ötkarikás játékokon végig - a mieink egyik legjobbja volt Radulovics Bojana, aki azóta is vezéregyénisége a vb-ezüstérmes együttesnek. Klasszisát címeres mezben és klubjában, a Dunaferrben egyaránt bizonyította. Tudását a szakemberek és szurkolók egyaránt elismerték a nemzetközi szövetség évente megrendezett szavazásain, amelyeken 2000-ben és 2003-ban kiérdemelte a világ legjobbja címet. Mind Mocsai Lajos szövetségi kapitány keretében, mind Kiss Szilárd mesteredző újvárosi bajnokcsapatában a magyar közönség nagy kedvencévé vált, akitől Athénban - aztán a decemberi, hazai rendezésű Európa-bajnokságon - újra kiemelkedő, vagyis hozzá méltó teljesítményt várunk. Akárcsak a nagy aranyesélyesnek tartott magyar együttestől.
- Beforrt már a sydneyi döntőben elszenvedett vereség okozta mély seb? - kérdeztük Radulovics Bojanát, a világ legjobb játékosát.
- Az biztos, hogy idővel megszépült és ma már fényesebbnek tűnik az olimpiai ezüstérem, de én mindig nyerni akarok, és így volt ez négy éve is, amikor ráadásul nagyon közel álltunk a legnagyobb álmunk megvalósulásához - válaszolta a 31 éves jobbátlövő.
- Mit őrzött meg jó emlékezetében Sydneyről?
- Nehéz egy vagy két eseményt, mérkőzést kiemelni. Akkor nekem az volt a legfontosabb, hogy teljesült életem egyik hatalmas vágya, olimpián kézilabdázhattam. Szülőhazámban, Szerbiában erre nem lett volna módom, hiszen ott a háborút a sport is megsínylette. Valamennyi élsportoló az olimpiáról álmodik, ugyanakkor bizton állíthatom, senki sem tudja elképzelni, akinek nem volt benne része, milyen felemelő érzés fellépni a nyári játékokon. A sportélmény mellett az is fantasztikus, hogy sok ezer, egymással vetélkedő versenyző a küzdőtéren és azon kívül is jó barát. Régi ismeretségek, barátságok elevenednek fel és persze újak is születnek. Az ünnep igazi fényét persze a sikeres szereplés adja.
- Négy év távlatából miként látja, min múlott az arany?
- Apróságokon, amelyeket a pályán kívülről talán észre sem lehet venni. Ma sem tudom pontosan, de a legfontosabb ok talán az idegi fáradtság lehetett. Rettentően vágytunk a sikerre... Azt viszont utólag is látni kell, alakulhatott volna másként is. Ha a csoportmérkőzések utáni keresztjátékban Ausztria ellen nem teszünk szinte csodát a már-már elvesztettnek hitt mérkőzésen, akkor lemaradunk a norvégok elleni elődöntőről. A döntő előtt láttuk, hogyan nyert aranyat Csollány, és közelről megcsodáltuk az érmét. Azt mondtuk egymásnak, de szép, de jó lenne nekünk is! Aztán a végjátékban a dánok nyertek. Ezüsttel tértünk haza, de úgy fogadtak bennünket, mintha aranyat hoztunk volna.
- Kiemelkedő eredményekkel, sikerélményekkel és elismerésekkel az olimpia után is büszkélkedhetett.
- Ezeknek nagyon örültem, ugyanakkor a balszerencse sem került el. A romániai Európa-bajnokságon aranyérmet nyerő csapatból ki kellett maradnom a térdműtétem miatt. Igaz, ebben az esztendőben megválasztottak a világ legjobbjának.
- A nagy visszatérésének a nemzetközi porondra a 2001-es dél-tiroli világbajnokságot tartja?
- Arra a tornára is nagyon készültem, mert társaimmal együtt szerettem volna bizonyítani, de ott csak a hatodik helyen végeztünk, ráadásul annál a bizonyos hétméteresnél letapadt a lábam, s újra megsérültem. A következő évben viszont valóban fantasztikus sikerélményben volt részem, szeptemberben megszületett a kisfiam, Józsika. Az igazán nagy visszatérésem ezután, vagyis tavaly következett.

Mocsai Lajos szövetségi kapitány szerint Radulovics klasszisa sokat jelenthet az olimpián is (Fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos szövetségi kapitány szerint Radulovics klasszisa sokat jelenthet az olimpián is (Fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos szövetségi kapitány szerint Radulovics klasszisa sokat jelenthet az olimpián is (Fotó: Meggyesi Bálint)
- Egyetért azzal, hogy a zágrábi világbajnokságon hasonlóan alakult ugyan a finálé a franciák ellen, mint a sydneyi döntő a dánok ellen, mégsem ugyanúgy vesztettünk?
- Azt kell mondanom, nincs két egyforma mérkőzés, pláne nincs két hasonló világbajnoki vagy olimpiai döntő. A végjátékunk ezúttal sem úgy sikerült, ahogyan terveztük, ennek a csatának mind a körülményei, mind az ismert előzményei teljesen mások voltak.
- Mi a magyar női csapat immár csaknem tíz éve tartó sikersorozatának a titka?
- Ennek a szériának csak a második feléről tudok beszélni. Ebben az időszakban fokozatosan alakult át, fiatalodott meg a keret. Ugyanakkor sosem számolgattuk, hogy hány fiatal és hány rutinosabb játékosra számít Mocsai Lajos. Aki tehetséges, szorgalmas és akar, annak a keretben a helye. A fiatalokat pedig tűzben kell és lehet a legjobban edzeni.
- Így van ez most is?
- De mennyire! Egészséges versengés folyt az utazó keretbe jutásért.
- Mi a csapat fő erénye?
- Ismét ragyogó közösséget alkotnak a játékosok mind a pályán, mind azon kívül.
- Ön is azt mondja, mint társai többsége, hogy az éremszerzés a cél?
- Nem. Én aranyéremmel, olimpiai bajnokként akarok hazajönni, illetve így, vagyis a csúcson szeretném befejezni decemberben a szereplésemet a válogatottban.
- Kevesen mondják ki ilyen elszántan, hogy Athénba aranyért mennek.
- Maximalista vagyok, ráadásul tudom, hogy mire vagyunk képesek. Sydney és Zágráb után a világ legjobbjának választottak. Most már ne válasszanak meg, csak nyerjünk végre aranyat!
- A csoportban könnyebb, aztán nehezebb mérkőzések következnek.
- Sorsdöntő lesz a csoportküzdelmek utáni keresztjáték. Csoportelsőként is nehéz dolgunk lehet a másik ágon negyedik helyen végző ellen, mert ott a világ legjobbjai - Dánia, Franciaország, Dél-Korea és Spanyolország - egymással viaskodnak az előkelőbb helyekért.
- Melyik csapatot kerülné el a legszívesebben?
- Dél-Koreát.
- Mely csapatokat várja az éremküzdelmekbe?
- Dél-Koreát, Franciaországot, Dániát és esetleg Spanyolországot vagy Ukrajnát.
- Mire kell a leginkább vigyázniuk a magyaroknak?
- Intő példaként áll előttünk az esélyesek fiaskójával záruló labdarúgó Európa-bajnokság… ---- A rendezendő számla

Sok a sötét ló… Ezért az újabb kiemelkedő eredményre készülő és arra képes magyaroknak - szerintem a világ legjobbjainak - a viszonylag gyengébbnek tűnő csoportjukban nagyon oda kell figyelnünk Ukrajnára és Kínára. A sok tekintetben különc, de roppant hatékonyan dolgozó Leonid Rattner mesternek kitűnően képzett, ambiciózus ukrán lányokat sikerült összegyűjtenie keretébe. Négy éve Bukarestben Ukrajnával szemben nyertünk Európa-bajnoki döntőt, és a külföldön játszó csillagaikat hazahívó ukránok a tavalyi világbajnoki elődöntőben csak hosszabbításban maradtak alul a későbbi aranyérmes Franciaországgal szemben. Aztán Kína! Az ázsiai selejtező nyertesének edzője, a negyvennyolc éves dél-koreai Hjung Kjung Csung katonás rendet és fegyelmet tart a csapatban. Az együttes fiatal tehetségei, mint például az ázsiai selejtezőn gólkirálynői címet szerző, tizennyolc éves Sasa Vang, tapasztalatot szereztek a tavalyi vébén, amelyen a csoportküzdelmekben a Mocsai-csapatot is megszorongatták: a vége előtt hét perccel is csak kettővel vezetett a magyar csapat. A braziloknál főleg a női szakág fejlődik gyorsan, de tőlük egyelőre nem kell tartaniuk a legjobbaknak. A görögök kimondottan verekedős kézilabdát játszanak, és otthon mindenki ellen bizonyítani akarnak, ám Görbiczék ellen aligha fognak. A várhatóan csoportelső magyarok legfontosabb mérkőzése a keresztbejátszáson, vagyis a negyeddöntőben következik a B-csoport negyedik helyezettje ellen. Ez az együttes a francia, dán, dél-koreai, spanyol négyesből kerül ki, Angolával nem érdemes számolni. Az elődöntőtől aztán bármi megtörténhet, de nem szabad elfelejteni, hogy a Mocsai-csapatnak rendezetlen számlája van Dániával és Franciaországgal.

Kovács Péter (vb-ezüstérmes, olimpiai negyedik, BEK-győztes, világválogatott, az évszázad magyar kézilabdázója) ---- DÁNIA
Négy évvel ezelőtt Sydneyben - éppen Mocsai Lajos csapatával szemben - megvédte Atlantában szerzett olimpiai bajnoki címét. Bejutott a világbajnoki döntőbe 1993-ban, majd 1997-ben, és az utóbbiban nyert a norvégok ellen. Európa-bajnoki trófeából hármat (1994, 1996, 2002) gyűjtött. Hazájában a parlament nemzeti kincsnek nyilvánította az együttest.

FRANCIAORSZÁG
A kilencvenes évek végén szinte a semmiből jött. Norvégiában 1999-ben vb-döntőt játszott. Dél-Tirolban 2001-ben vb-5. lett (a magyarokat verte meg a helyosztón), tavaly pedig Zágrábban vb-aranyérmes lett, megelőzve a mieinket. Sydneyben először játszott olimpián és a hatodik helyen zárt, majd még ugyanebben az évben Eb-6. lett. A 2002-es Eb-n bronzérmet szerzett.

DÉL-KOREA
Annak ellenére is a földrész legerősebb és legeredményesebb csapata, hogy Kína megelőzte a legutóbbi olimpiai kontinensselejtezőn. Los Angelesben olimpiai ezüst-, Szöulban és Barcelonában aranyérmes lett, Atlantában elveszítette a finálét, Sydneyben pedig a bronzmérkőzést. Vb-aranyat nyert 1995-ben Laurencz László mester együttese ellen, tavaly pedig bronzot szerzett Zágrábban.

UKRAJNA
Először szerepel nyári játékokon (mintegy helyettesíti a legutóbbi vb-n csak 7. helyen végző Oroszországot). Eddigi legjobb eredményét a 2000-es romániai Eb-n érte el, amelynek a fináléjában Magyarországtól kapott ki (a további Eb-helyezései: 1994: 11.; 1996: 9.; 1998: 7.; 2002: 12.). A tavalyi horvátországi vb-n szerzett negyedik helyezésével kvalifikálta magát Athénra.

SPANYOLORSZÁG
A sportág egyik leggyorsabban fejlődő európai csapata Barcelonában a házigazda jogán szerepelt olimpián (csak Nigériát megelőzve 7. lett). A tavalyi világbajnokságon az 5. helyért Norvégiát győzte le, s ezzel szerzett athéni repülőjegyet. Első Európa-bajnokságán (1998) utolsó, 12. lett, a másodikon (2002), amelyen már 16 válogatott indult, a 13. helyen zárt.

Az NS athéni tippje
1. Magyarország
2. Dánia
3. Franciaország ---- 2000, Sydney, olimpia
1. Dánia, 2. Magyarország, 3. Norvégia

2000, Románia, Európa-bajnokság
1. Magyarország, 2. Ukrajna, 3. Oroszország

2001, Olaszország, világbajnokság
1. Oroszország, 2. Norvégia, 3. Jugoszlávia, …6. Magyarország

2002, Dánia, Európa-bajnokság
1. Dánia, 2. Norvégia, 3. Franciaország, …5. Magyarország

2003, Horvátország, világbajnokság
1. Franciaország, 2. Magyarország, 3. Dél-Korea ---- Helyszín: Faliro Sportcsarnok (csoportmérkőzések) és Helliniko-csarnok (negyeddöntők, helyosztók). Az athéni játékokra 10 csapat kvalifikálta magát. A verseny két csoportban körmérkőzésekkel kezdődik. A csoportokból négy-négy együttes jut a negyeddöntőbe, amelyben ez lesz a párosítás: A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1. A csoportokban 5. helyen végzők az olimpiai 9. helyért találkoznak. A negyeddöntők győztesei az elődöntőben (A1-B4 győztese-A3-B2 győztese és A4-B1 győztese-A2-B3 győztese) mérkőznek. A negyeddöntők vesztesei az olimpiai 5-8. helyért küzdenek tovább (a vesztesek párosítása hasonló, mint az elődöntő résztvevőié). Az elődöntők győztesei az arany-, vesztesei a bronzéremért mérkőznek. Az időpontokat magyar idő szerint jelöltük.

Nők
A-csoport: MAGYARORSZÁG, Brazília, Kína, Ukrajna, Görögország. B-csoport: Franciaország, Dél-Korea, Spanyolország, Dánia, Angola.
Augusztus 15.
A-csoport: Kína-MAGYARORSZÁG, 13.30, Görögország-Brazília, 15.30. B-csoport: Spanyolország-Angola, 18.30, Dánia-Franciaország, 20.30.
Augusztus 17.
A-csoport: Ukrajna-Kína, 13.30, MAGYARORSZÁG-Görögország, 15.30. B-csoport: Dél-Korea-Dánia, 18.30, Franciaország-Spanyolország, 20.30.
Augusztus 19.
A-csoport: Görögország-Kína, 15.30, Brazília-Ukrajna, 18.30. B-csoport: Angola-Dél-Korea, 13.30, Spanyolország-Dánia, 20.30.
Augusztus 21.
A-csoport: Ukrajna-Görögország, 15.30, Brazília-MAGYARORSZÁG, 20.30. B-csoport: Angola-Franciaország, 13.30, Dél-Korea-Spanyolország, 18.30.
Augusztus 23. A-csoport: Kína-Brazília, 15.30, MAGYARORSZÁG-Ukrajna, 18.30. B-csoport: Franciaország-Dél-Korea, 13.30, Dánia-Angola, 20.30.
Augusztus 26.
Negyeddöntő: A1-B4, 13.30; B3-A2, 15.30; A3-B2, 18.30; B1-A4, 20.30. A 9. helyért: 11.30.
Augusztus 27.
Elődöntő (a negyeddöntők győztesei): A1-B4 győztese-A3-B2 győztese, 18.30; A4-B1 győztese-A2-B3 győztese, 20.30.
Augusztus 28.
Az 5-8 helyért (a negyeddöntő vesztesei): A1-B4 vesztese-A3-B2 vesztese, 8.30; A4-B1 vesztese-A2-B3 vesztese,10.30. A 3. helyért: az elődöntők vesztesei, 15.30.
Augusztus 29.
A 7. helyért: 7.30. Az 5. helyért: 13.30. Döntő: az elődöntők győztesei, 9.45. ---- Hasszan Musztafa, a Nemzetközi Kézilabda-szövetség (IHF) egyiptomi elnöke: - Méltán világhírű a magyar kézilabda, s különösen a női szakága, amely az utóbbi időben több kimagasló eredménnyel büszkélkedhetett, mint a férfi. Olimpiai, világbajnoki és Európa-bajnoki érmeket nyertek a magyar lányok, akik a rendkívül erős és kiegyensúlyozott mezőnyben is megállták a helyüket. Athénban az lenne nagy meglepetés, ha a magyar női csapat nem érne el kimagasló eredményt. Nem tisztem a tippelés, most mégis egyetértek azokkal, akik szerint kevés csapat lesz képes megszorítani a tehetségek sokaságát felvonultató Magyarországot.

Török Bódog, az 1965-ben női vb-t nyerő válogatott szövetségi kapitánya: - Végre azt szeretném látni, hogy a döntő hajrájában az öt-hat gólos előnyét megtartja a magyar válogatott. A keretből két azonos tudású sor állítható ki, és ez lehet a záloga az olimpiai aranyéremnek. Kapusaink a világ legjobb három-négy hálóőre közé tartoznak, szélsőink gyorsak és gólerősek, óriási a választék nemzetközi szintű átlövőből, a beállósok kulcsszereplők lehetnek támadásban és védekezésben, a remek irányítók közül pedig Görbicz akár Sterbinszky nyomdokaiba léphet. Ennek a fantasztikus együttesnek az élén irigylésre méltó helyzetben van Mocsai Lajos.

Vass Sándor, az MKSZ szakmai alelnöke: - Mind a férfiaknak, mind a nőknek óriási akarással, a győzelembe és a végső sikerbe vetett teljes hittel kell pályára lépniük az athéni torna összes mérkőzésén. A nők Mocsai Lajos szövetségi kapitány vezetésével az utóbbi években sokszor bebizonyították, hogy állják a versenyt legerősebb vetélytársaikkal is. Nem lenne meglepő, ha az olimpián szintén a dánokkal, netán a franciákkal vagy a dél-koreaiakkal csatáznának az érmes helyezésekért. A csapat mind szakmailag, mind mentálisan nagyszerűen felkészült az ötkarikás játékokra, ezért jogos bizakodással várhatjuk szereplését. Remélem, Radulovicsékban ezúttal sem fogunk csalódni!

Imre Géza olimpiai bronzérmes párbajtőröző: - Újra olyan női kézilabdacsapat utazik világversenyre, amely esélyes a legjobbak közé kerülésre. Nagyon bízom benne, hogy a lányok és Mocsai Lajos munkája beérik - Tatán együtt gyakoroltunk, s láttam, mit követelt a kerettől a mester -, és újra éremmel térnek haza. Az edzőtábori tapasztalataim alapján abban vagyok a legbiztosabb, hogy az erőnlétükkel nem lehet gond. A játékosok többsége régen együtt kézilabdázik, összeszokott, és csak egy-két külföldről hazahívott lánynak kellett újra beilleszkednie régi társai közé. ---- "Temérdek tulajdonsága miatt érdemes felnézni Radulovics Bojanára, de én két okból különösen büszke vagyok rá - vélekedett Mocsai Lajos szövetségi kapitány. - Az egyik, hogy csapatomban ismét kulcsszerepet játszik, a másik, hogy vissza tudott térni a világ élmezőnyébe a szülés után, és teljesítménye még a korábbinál is jobb lett. Mondják - és mi, edzők tapasztaljuk is -, hogy a női szervezet a gyermekáldás után tud igazán kiteljesedni. Erre a legjobb példa Radulovicsé. Hatalmas és tiszteletre méltó akaraterővel építette fel önmagát, pontosabban a sportkarrierjét már a kilencvenes évektől kezdve, majd kisfia megszületése után hasonlóan tért viszsza. Káprázatos tehetsége a legnagyobbakra jellemző szakmai alázattal és szorgalommal párosult. Már az sem volt véletlen, hogy Sydney után a világ legjobbjának választották, és a nők között ő az egyetlen, aki másodszor is kiérdemelte ezt a címet. A legutóbbi olimpiai remek teljesítménye után a tavalyi, horvátországi világbajnokságon is bizonyított. Decemberben is egyik vezéregyénisége volt a magyar keretnek. Kiemelkedő tulajdonságait hosszan lehetne sorolni, de szakmai szempontból külön is meg kell említeni remek versenyzői alkatát, kivételes küzdeni és győzni akarását. A sportághoz értők jól tudják, hogy ezek csakis úgy tudnak érvényesülni igazán, hogy virtuóz, már-már művészi szintű technikai tudással és páratlan taktikai és rögtönzési érzékkel társulnak. Ennek nem mond ellent, hogy fegyelmezett csapatember. Meggyőződésem, hogy csakis a hozzá hasonlóan sikeréhes sportolókkal lehet kiemelkedő eredményeket elérni." ---- "Az osztrákok elleni sydneyi negyeddöntő után olyan örömmámorban úsztunk, amit még sosem éreztem - emlékezett sikerekben gazdag pályafutása egyik legnagyobb élményére Radulovics Bojana. - Akkor feloldódott bennünk a rettentően nehéz csata minden feszültsége és gondja. Hogy csak egyet említsek, tizenegy percig szenvedtünk a pályán anélkül, hogy egyszer is betaláltunk volna Dzsandzsgava kapujába, miközben öt gólt kaptunk. Három perccel a vége előtt 25-21-re vezetett Ausztria, amely egyébként a legkedvesebb országom. Akkor azonban nem erre gondoltam... A magukat már elődöntősnek érző osztrákoknak - sose felejtem el - előbb Farkas Ági lőtt szellemes gólt, majd Lőwy és Simics is betalált. Már csak egy gól volt a hátrányunk, és támadhattunk. Mocsai Lajos lehívta Farkas Andrea kapust, és néhány pillanattal a vége előtt betaláltam. Egyenlítettünk! Dzsandzsagava még megpróbált a középkezdésből gólt lőni, de a cseh bírók nem adták meg a találatát, mert átlépett a félvonalon. A vége 25-25 lett, és következett a hosszabbítás, amelyben - a bravúros egyenlítés után - már jókora lélektani előnyben játszhattunk. Végül nyertünk 28-27-re, de ha van sírból visszahozott, és tegyük hozzá, szerencsés meccs, akkor ez az volt."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik