"Az Európa-bajnokságon bebizonyítottuk, hogy továbbra is jó a párosunk, ezért optimistán várom a világbajnokságot - mondta Bátorfi Csilla, majd hozzátette: - Mivel Sanghajban csak azonos nemzetbéli párok indulhatnak, vagyis az Eb-győztes Boros, Steff duó nem állhat rajthoz, így a világbajnokságon elméletileg a miénk lesz a kontinens legjobb egysége, és remélem, hogy ez az eredményekben is megmutatkozik. Attól nem tartunk, hogy sok ázsiai lesz a mezőnyben, mert ellenük általában jobban megy, ők kevésbé ismerik a szerváimat."
Egyedül a Tóth Krisztina (balra), Bátorfi Csilla kettôs esetében reménykedhetünk éremben (Fotó: Czagány Balázs)
Egyedül a Tóth Krisztina (balra), Bátorfi Csilla kettôs esetében reménykedhetünk éremben (Fotó: Czagány Balázs)
A magyar indulók Bátorfi Csilla, Fazekas Mária, Póta Georgina, Tóth Krisztina, Fazekas Péter, Jakab János, Pázsy Ferenc, Zwickl Dániel
A párosok összeállítása Férfiak: Pázsy, Fazekas P.; Zwickl, Jakab. Nôk: Bátorfi, Tóth; Fazekas M., Póta. Vegyes páros: Fazekas P., Tóth; Pázsy, Póta; Zwickl, Bátorfi; Jakab, Fazekas M.
Kilencszeres Európa-bajnoknőnk tehát bizakodva várja a világbajnokságot, amit erősít az a tény, hogy a szervezők a nyolc között emelik ki a mieinket, bár az is igaz, hogy ez a bizakodás csak bizonyos keretek között helytálló: mivel ez nem Eb, így - szemben a kontinensbajnoksággal - nagyon kicsi annak az esélye, hogy a magyarok éremmel térhetnek haza a vb-ről.
Pedig ami a múltat illeti, az alapján még mindig a sportág egyik nagyhatalmának számít hazánk, hiszen a világbajnoki címek örökranglistáján a 95.5 arannyal álló kínaiak mögött még mindig a második helyen áll Magyarország (68), mégpedig akkora előnnyel Japán (47) előtt, hogy egy jó ideig még nem forog veszélyben ez a pozíció. Már csak azért sem, mert a sportágban kialakult tendencia alapján a kínaiak általában a vb-aranyérmek többségét begyűjtik, a többieknek legfeljebb egy-egy morzsa jut, s ezekkel a morzsákkal nem lehet nagyot előrelépni. Különösen nem Sanghajban, ugyanis gyanítható, hogy a vb-házigazda kínaiak mindent megtesznek annak érdekében, hogy egyetlen első helyet se engedjenek át másnak.
A címvédôk Férfi egyes: Werner Schlager (osztrák). Férfi páros: Vang Li-csin, Jen Szen (kínai). Nôi egyes: Vang Nan (kínai). Nôi páros: Vang Nan, Csang Ji-ning. Vegyes páros: Ma Lin, Vang Nan (kínai)
A kínaiak egyébként tíz év után adnak ismét otthont a vb-nek: 1995-ben Tiencsinben randevúzott a sportág elitje. Az a világbajnokság magyar szempontból is emlékezetes, ugyanis a Bátorfi Csilla, Tóth Krisztina duó bronzérmet szerzett, s máig is az az utolsó magyar vb-érem. Hasonló eredménnyel természetesen ezúttal is elégedett, sőt több mint elégedett lehetne Tarján András, a női válogatott szakvezetője, aki a Bátorfi Csilla, Tóth Krisztina, Fazekas Mária, Póta Georgina négyesnek szavazott bizalmat, míg a férfiaknál Pázsy Ferenc, Fazekas Péter, Jakab János és Zwickl Dániel képviseli a magyar színeket.
Az előzetes nevezések alapján úgy tűnik, hogy minden idők talán legnépesebb egyéni világbajnoksága lesz a mostani: 139 ország 348 férfi és 231 női versenyzője jelezte indulását, mellettük 689 edző és szakvezető, valamint 206 kongresszusi küldött lesz jelen Sanghajban. S ha már a küldöttekről esett szó, érdemes megemlíteni, hogy a nemzetközi szövetség tisztújító közgyűlésén ismét harcba száll az ITTF egyik alelnöki székéért, a 2003 óta ebben a pozícióban dolgozó Faragó Judit.
A magyar szövetség főtitkárának a hírek szerint hét vetélytársa lesz a négy alelnöki posztért vívandó harcban, vagyis az ő esetleges sikere legalább olyan nehéznek ígérkezik, mint az asztaloknál egy magyar érem megszerzése. De az igazi azért mégiscsak az lenne, ha mindkét "fronton" sikerrel vívnák meg a mieink a sanghaji világbajnokságot: az ITTF magyar alelnöke érmet adhatna át valamelyik magyar versenyzőnek, mondjuk a Bátorfi, Tóth párosnak, amelynek előbbi tagja vélhetően ezen a versenyen köszön el a nemzetközi világversenyektől.
Tett ő annyit ezért a sportágért, hogy megérdemel(ne) egy szép búcsút…
A vb programja Április 30.: férfi egyes és női páros selejtezők Május 1.: női egyes, férfi páros és vegyes páros selejtező, és főtábla 1. forduló Május 2.: férfi egyes és páros, női egyes és páros, vegyes páros főtábla Május 3.: férfi páros, női páros és vegyes páros negyeddöntők Május 4.: férfi páros elődöntő, női egyes negyeddöntő, vegyes páros döntő Május 5.: női egyes elődöntő, férfi egyes negyeddöntő, férfi páros és női egyes döntő Május 6.: férfi egyes elődöntő és döntő, női páros elődöntő és döntő
Örökrangsor a világbajnoki aranyérmek alapján
Ország
Fcs
Ncs
Fe
Ne
Fp
Np
Vp
Összesen
Kína
14
15
12
15
11
14.5
14
95.5
MAGYARORSZÁG
12
–
10
10
12
9
15
68
Japán
7
8
9
7
4
5
7
47
Csehszlovákia
6
3
3
3
6
3
4
28
Románia
–
5
–
6
–
4.5
1.5
17
Anglia
1
2
6
–
1
3.5
0.5
14
Svédország
5
–
4
–
5
–
–
14
Egyesült Államok
1
2
–
2
3
–
2
10
Ausztria
1
–
2
2
1
1
–
7
Németország
–
2
–
–
–
2
–
4
Dél-Korea
–
1
–
1
–
1
1
4
Szovjetunió
–
1
–
–
–
1
1
3
Jugoszlávia
–
–
–
–
3
–
–
3
Koreai NDK
–
–
–
2
–
0.5
–
2.5
Franciaország
–
–
1
–
–
–
1
2
Németország
–
–
–
–
1
–
–
1
Egyesített Korea
–
1
–
–
–
–
–
1
Skócia
–
–
–
–
–
1
–
1
Összesen
47
40
47
48
47
46
47
322
A legtöbb világbajnoki aranyérmet szerzett versenyzők