Golfütő a kézben, tekintet az égen

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
Vágólapra másolva!
2005.07.13. 23:22
Címkék
Ha július közepe, akkor Tata és golf. Az idehaza is egyre inkább otthonra lelő, az "elitista" jelzőt lassacskán levedlő sportág tavaly után az idén is a kontinens élvonalába tartozó hölgygolfozókkal képviselteti magát a dunántúli városban. A Robe di Kappa Ladies European Tour (LET) sorozatába tartozó közép-európai nyílt bajnokságot, az OTP Bank Ladies Central European Opent nyugodt szívvel sorolhatjuk a nyár legnagyobb magyarországi sporteseményei közé - a 166 ezer eurós, azaz nagyjából 41 millió forintos összdíjazása alapján feltétlenül. Egyetlen fájdalmunk, ahogyan azt az utóbbi napokban már igyekeztünk körüljárni: a mezőny olyan erősségű, hogy abba az amatőr alapon működő magyar golfsport nem adhat versenyzőt. Talán majd jövőre.
Minea Blomqvist tavaly már a verseny elsô napján pályacsúcsot ért el, és a továbbiakban egyszer sem engedte ki kezébôl a vezetést (Fotó: Danis Barna)
Minea Blomqvist tavaly már a verseny elsô napján pályacsúcsot ért el, és a továbbiakban egyszer sem engedte ki kezébôl a vezetést (Fotó: Danis Barna)
Minea Blomqvist tavaly már a verseny elsô napján pályacsúcsot ért el, és a továbbiakban egyszer sem engedte ki kezébôl a vezetést (Fotó: Danis Barna)
Minea Blomqvist tavaly már a verseny elsô napján pályacsúcsot ért el, és a továbbiakban egyszer sem engedte ki kezébôl a vezetést (Fotó: Danis Barna)
Minea Blomqvist tavaly már a verseny elsô napján pályacsúcsot ért el, és a továbbiakban egyszer sem engedte ki kezébôl a vezetést (Fotó: Danis Barna)
Minea Blomqvist tavaly már a verseny elsô napján pályacsúcsot ért el, és a továbbiakban egyszer sem engedte ki kezébôl a vezetést (Fotó: Danis Barna)
Bemelegítésképp egy rossz hír: kímélendő az eső áztatta gyepet, tegnap sem edzhettek az Old Lake 18 lyukas versenypályáján a ma kezdődő torna résztvevői. Ami valamivel biztatóbb: a jó szereplés szempontjából létfontosságú gyakorlásuk törléséről szikrázó napsütésben, a nyári golfozáshoz illő öltözékben dönthettek a hölgyek. Legalább ennyi. Egy ilyen viharos nyáron minden percnyi napsütés főnyeremény…

A klub területére lépve egyébként semmit sem érzékelünk az időjárás szeszélyeiből, az Old Lake most is pontosan úgy fest, ahogyan azt a golfsport testépítő és lélekemelő mivoltára esküszők, az ember és természet harmonikus együttélését hirdetők, a golfturizmusban aranybányát látók a legszebb álmaikban elképzelik. A fű zöld, gyönyörű és illatos, a pályák szépek és elegánsak. Jócskán be kell hatolnunk az 50 hektáros, már-már arborétumot idéző zöldbe, hogy nyomára bukkanjunk az első szivattyúnak - nem sokkal korábban még kilenc brummogott-szörcsögött, hogy felszippantsa az égből a legrosszabbkor érkező "áldást".

"Már csak erre az egyre van szükség" - mondja egyet fújtatva a gumihenger tologatását rövid időre abbahagyó öregúr, akiről pillanatokon belül megtudjuk, hogy ő Soproni Laci bácsi, a pálya egykori építője, aki "hivatalát" már a fiára hagyta, de 75 évesen maga sem rest ingujjra gyűrkőzni, ha a helyzet úgy kívánja. Most úgy kívánta. Laci bácsi 56-os emigráns, a golfpályaépítés csínját-bínját Kanadában tanulta ki, nem a tatai az első, és nem is az utolsó pálya, amelyet épített - ha ő ígéri, hogy minden rendben lesz a versenyre, akkor nem tehetünk mást: bizakodunk. (Bár azt ő sem sejthette, hogy az utóbbi napokban leeső majdnem 100 milliméter csapadék szerdán kap még egy kis utánpótlást…)

Eközben persze a hölgyek sem lógatják a lábukat, amit lehet, megtesznek annak érdekében, hogy felkészüljenek a számukra félig-meddig "tiltott" pályából. Labdával és ütővel felszerelkezve a fent vázolt okok miatt egyelőre nem mehetnek végig rajta - ellenben papírral és tollal felfegyverkezve igen. Laci bácsitól és tízegynéhány tagú csapatától elköszönve kisebb csoportokba botlunk: a hölgyek a sportág támasztotta szellemi kihívásnak hódolnak, méricskélik, tanulmányozzák, memorizálják a pálya adottságait, mert másnaptól elég lesz egy rossz mozdulat, hogy a felvillanni látszó esélyek semmivé váljanak. Van, aki egyedül végzi a harctér stratégiai felmérését, van, aki egy-egy játékostársával, a legjobbak azonban az állandó segítőjükkel, az ütőkészletüket (14 ütő - nem csekélység) és a segítő információk tömegét hordozó caddie-jükkel.

Mások - például a saját készítésű nadrágjaival már tavaly is feltűnést keltő, a játékosok egyik szószólójának számító német Elisabeth Esterl - a driving range-en az elütéseket gyakorolják. A játék fontos elemeinek egyikéről van szó, ugyanis az elütőhelyről nem elég nagyot ütni (a világ legjobbjai 300 méteren túlra is "ellátnak"), a labdát az ütőfolyosó (fairway) alacsonyra nyírt gyepén is kell tartani, különben kárba vész minden egyéb tudás.

Megint mások az i-re próbálják feltenni a pontot: az egészen simára nyírt gurítóterületen, szakszóval greenen, a labda lyukba ütését gyakorolják. Itt pillantjuk meg Henni Brockwayt is, az angolok puha léptű, modelleket idéző tinijét is, aki édesapja szigorú tekintetétől kísérve üti a labdát a lyukba. Egyiket a másik után, úgy, ahogyan egy világelsőségre törő fiataltól elvárható. Érdekes megfigyelni, mennyire átgondoltan teszi a dolgát a 15 éves leány, minden mozdulatán érződik a tinédzserekre általában nem jellemző megfontoltság. A hely szelleme erős: Henni a szendvicsét is olyan törődéssel veszi elő és csomagolja ki, hogy abból egy szappanopera két epizódja is kitelne…
A fiatal angol lány persze pontosan tudja, hogy ezen a versenyen egyelőre ő az egyik szenzáció, abból legalábbis, ahogyan kiintett a greenről az Old Lake klubelnökének, az éppen befutó vendégeit körbekalauzoló Szórád Józsefnek, erre következtetünk. A házigazda egyébként csakúgy, mint Bábos Réka, a fiatal klubigazgató vagy a lelkes stáb többi tagja, fáradhatatlanul végzi az utolsó simításokat. Bármekkora gondot is okoz az időjárás (a tegnapra tervezett társasági versenyt vasárnapra ütemezték át), a vonásaik kisimultabbnak tűnnek, mint tavaly ilyenkor, amikor e nagyjából 200 milliós büdzséjű tornát, a hazai golfsport "Formula-1-es rendezvényét" először hozták tető alá.

"A mozdulat a régi, a szenvedély új" - hirdeti a magyarországi golf évszázados hagyományaira utaló versenymottó, de ha minden így megy tovább, lassan a szenvedélyre is írhatjuk, hogy a régi.

Nem akármilyen fizikai és szellemi erőpróba szemtanúja lesz, aki úgy dönt, közelebbről is megnézi magának, mit tudnak e hölgyek. ---- Egy évvel ezelőtt Minea Blomqvist nyerte meg a tatai viadalt. Akkor még nem sejtettük, hogy a finn tinédzser személyében - "Minni" mindössze 19 éves és 128 napos volt a diadal pillanatában, ő a LET történetének harmadik legfiatalabb tornagyőztese - "történelmi személyiség" vett lendületet a versenyünkön. Már a tatai első napon elért 62 ütéses eredményére felkapta fejét a golfvilág, ám amikor a következő fellépésén, a Brit nyílt bajnokságon megismételte ezt, már nagyot csettintettek a statisztikusok: korábban ugyanis sem férfi, sem nő nem volt képes arra, hogy kiemelt (major) versenyen 10 ütéssel jobbat üssön egy forduló (azaz 18 szakasz) során, mint amennyi a pálya előírt ütésszáma (par).

A 2003 októberében profinak álló, a brit viadalon végül a nyolcadik helyen záró fiatal hölgy ki is érdemelte az év újonca címet a körversenyen. Az idén egy hajszállal rosszabbul megy neki a játék, a LET versenyei közül mindössze kettőn fért be az első tízbe - igaz, több mint 45 ezer eurót így is keresett, és a múlt héten, az Angol nyílt bajnokságon már "tatai szellemben" versenyzett: második lett.
A TAVALYI VÉGEREDMÉNY
1. Minea Blomqvist (finn)199 (62, 67, 70) ütés24 750 ezer euró
2. Gina Scott (új-zélandi)203 (67, 69, 67)14 149
Emma Zackrisson (svéd)203 (68, 65, 70)14 149
---- Akárcsak a férfiaknál, a nőknél is az Egyesült Államokban rendezik meg a patinás, jól fizető golfversenyek többségét - általában az öreg kontinens legjobbjai is ott ütnek, így például a svéd világelső, Annika Sörenstam is. A tengerentúlon 1950-ben megalapított LPGA Tour után viszont a nálunk vizitáló LET (Ladies European Tour) következik a fontossági sorrendben, ugyancsak márkás golfozókkal. Az elődszervezetet (WPGA) 1978-ban, a sportág férfielitjét tömörítő PGA (Professional Golfers' Association) keretein belül hozták létre. A hölgyek 1988-ban önállósították magukat, 1998-ban, majd 2000-ben nevet változtattak, és ma már egy-egy versenyt (éppen a Tata után következő Evian Masterst és British Opent) "amerikai büdzsével" tudnak megrendezni. A chesire-i Tytherington Clubban székelő LET égisze alatt az idén 20 viadal fut, a szokásoknak megfelelően némelyiket (más körversenyekkel összefogva) Európán kívül rendezik meg. Minden második esztendőben, így az idén is, különleges műsorszámmal bővül a program: ez a Solheim-kupa, amelyen az Egyesült Államok és Európa válogatottja csap össze. A nagy szeptemberi randevú a tatai verseny rangját is emeli, ugyanis a 12 tagú európai csapat gerincét a LET-versenyeken a legjobban szereplő golfozók alkotják - ha úgy veszszük, a magyarországi viadal is része a válogatók sorának.

A LET IDEI KERESETI LISTÁJA
Az élcsoport: 1. Veronica Zorzi (olasz) 136 482 euró (9 verseny), 2. Tinning (dán) 115 438 (8), 3. Kreutz (francia) 102 816 (10), 4. Nocera (francia) 98 259 (10), 5. Ekelundh (svéd) 78 771 (10), 6. Brooky (új-zélandi) 74 402 (9), 7. Wessberg (svéd) 68 171 (10), 8. Hjorth (svéd) 59 609 (4), 9. Sandolo (olasz) 52 936 (9), 10. Piovano (olasz) 50 238 (8).
Dőlt betűkkel a Tatán pályára lépők.

A SOLHEIM-PONTVERSENY
Az európai élcsoport: 1. Annika Sörenstam (svéd) 176 pont, 2. Davies (angol) 128.25, 3. Tinning 112.55, 4. Zorzi 108, 5. Kreutz 97, 6. Nocera 94.35, 7. T. Johnson (angol) 90.30, 8. Ekelundh 80.05, 9. Stupples (angol) 79.83, 10. Hjorth 77, 11. Wessberg 73.50, 12. Blomqvist (finn) 64. Az első hét hely automatikus csapattagságot ér. Dőlt betűkkel a Tatán pályára lépők.
(1 euró=246 forint) ---- A pálya
A hölgyek számára kijelölt tatai pálya 5520 méter hosszú, a par értéke 71, ami azt jelenti, hogy egy jó versenyző ennyi ütéssel teljesíti. A 18 szakasz közül négy par 3-as, tizenegy par 4-es, míg három par 5-ös. A pályarekordot a tavalyi LET-verseny győztese, a finn Minea Blomqvist tartja 62 ütéssel.

A verseny
A versenyzők ma, holnap és szombaton is végigmennek a 18 szakaszon, pontosabban szombaton csak azok, akik az első két nap után a mezőny első felében végeztek. A golfozókat az összütésszámuk alapján rangsorolják - akié a legalacsonyabb, az a győztes. Az élen kialakuló holtverseny esetén rájátszás dönt.

Az összdíjazás
A versenyen megnyerhető pénzdíj összesen 166 485 euró, azaz nagyjából 41 millió forint. Pénzdíjban azok részesülnek, akik a második nap után versenyben maradnak - ez nagyjából a mezőny felét jelenti. Az első helyezett részesedése tavaly 24 750 euró (nagyjából 6.1 millió forint) volt.

Jegyek, nézők
Az egyes versenynapokra öt euróba kerül a belépőjegy (ez körülbelül 1200 forintnak felel meg), de kaphatók mindhárom napra érvényes, VIP-szektorjegyek is 290 euróért (71 340 forint). A nézők az egész pályán végigkísérhetik a versenyzőket - természetesen az erre kijelölt útvonalakon.

Megközelíthetőség
Az Eszterházy grófok egykori birtokán a kilencvenes évek második felében létesített Old Lake Golf & Country Club legkönnyebben az M1-es autópálya felől közelíthető meg; a klub a sztráda 64-es kilométerénél lévő lehajtó közvetlen közelében található.

A LET hivatalos honlapja: http://www.ladieseuropeantour.com

A tatai klub honlapja: http://www.oldlakegolf.com ---- A tatai viadallal egy időben kezdődik és vasárnap ér véget a leghosszabb (és legveretesebb) múltra visszatekintő golfverseny, a férfi British Open 134. kiírása. A skóciai St. Andrews patinás golfklubjának Régi pályája 27. alkalommal szolgál az 1860 óta létező, az évi négy kiemelt (major) torna egyikének számító viadal harcmezejéül. A hétvége egyik főszereplője minden idők legeredményesebb golfozója, a 18 kiemelt tornát nyerő, immár a 66. életévében járó Jack Nicklaus lesz, aki utoljára vesz részt e versenyen. A fődíj, a Claret Jug idei fő várományosának "örökösét", Tiger Woodsot tartják, akinek kedveznek a pálya széles ütőfolyosói - öt éve nyert is itt az amerikai világelső. A Ladbrokes fogadóiroda 5:2-höz adja Woods győzelmét, mögötte a dél-afrikai Ernie Els következik (8:1).
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik