Juhász és Erdélyi a bajnok

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2005.09.04. 21:56
Bár eredetileg 5500-ban állapították meg a 20. Nike félmaratoni résztvevőinek létszámát, végül 5900 egyéni induló vághatott neki vasárnap délelőtt a Városligetben a 21 kilométeres távnak. Mivel a páros versenyre 460-an neveztek, több mint 6100-an rajtoltak egyszerre. A versenyre öt földrész 46 országából érkeztek vendégek, a mezőnyben 1300 külföldi volt. A legjobbak természetesen az első sorból indultak.
Remek hangulatban futhattak a 20. Nike félmaratoni résztvevôi (Fotó: Meggyesi Bálint)

A férfiaknál csak a táv legvégén dőlt el az aranyérem sorsa. Tizenkilenc kilométernél még kilencen futottak együtt az élen, de száz méterrel a cél előtt már csak Juhász András és a kenyai Jackton Odhiambo küzdött az első helyért. A hajrában a magyar futó bizonyult gyorsabbnak, s vehette át az első helyezettnek járó 80 ezer forintos díjat és a magyar bajnoki aranyérmet.

"Tartottam a versenytől - magyarázta a célba érkezést követően Juhász. - Magaslaton készültem, s miután lejöttem onnan, az első versenyem nem úgy sikerült, ahogyan terveztem. Ezúttal is gyorsabban kezdtünk annál, mint ahogy én akartam, de a rakparton a szembeszél lelassította a mezőnyt, amit nem bántam. Tudtam, ha az élbolyban tudok maradni, a végén győzhetek. Féltávnál már biztos voltam abban, hogy az utolsó három kilométeren dől el a küzdelem. Készültem az utolsó száz méterre, és ott sikerült is ellépnem. Az időjárással szerencsénk volt. Nagyon örülök, hiszen félmaratonin ez az első országos bajnoki címem."

A nőknél győztes Erdélyi Eszter első szabadtéri felnőttbajnoki címét nyerte meg. Eleinte ugyan Teveli Petra mögött futott, ám klubtársa 13 kilométer után elfáradt, így Erdélyi behozta őt, és négy kilométerrel a cél előtt az élre állt.

"Tudtam, hogy ha tizenöt kilométerig elmegyek Petrával, győzhetek, mert én vagyok a gyorsabb - mondta az 1500 méteren is rendszeresen versenyző Erdélyi. - Szeretem ezeket az utcai viadalokat, sokkal jobb a hangulatuk, mint a pályaversenyeknek. Bár jövőre megpróbálkozom az akadályfutással, azt hiszem, az utca lesz az igazi terepem. Most egyéni csúcsot futottam, és csak azt sajnálom, hogy tíz másodperccel elmaradtam a százezer forintos bónuszt érő időtől." ---- N ---- F